Sześć cech wyróżniających produkty Apple na tle konkurencji
0

Sześć cech wyróżniających produkty Apple na tle konkurencji

0

Miłośników marki Apple na pewno nic nie przekona do zmiany swoich upodobań. Podobnie, nie wszyscy użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych staną się amatorami najsłynniejszego chyba dziś „wizerunku” charakterystycznego jabłka. Co zatem wyróżnia Apple na tle konkurencji i czy są to różnice, o których moglibyśmy powiedzieć, że są one kluczowe?

J]ednym z niewątpliwych sukcesów Apple jest stworzenie odpowiedniego wizerunku. Co to oznacza? Wylansowanie nie tylko mody na produkty marki, ale trwałego i rozwojowego trendu, przysparzającego Apple kolejnych, lojalnych, a nawet bardzo lojalnych klientów.

Produkty sygnowane charakterystycznym jabłkiem z powodzeniem konkurują z Microsoftem, choć procentowo ich udział w światowym rynku (szczególnie, jeśli mamy na uwadze komputery i oprogramowanie) jest nieporównywalnie mniejszy. Apple wyróżnia się w „tłumie” i dla wielu osób jest to wystarczający powód do tego, aby to właśnie temu sprzętowi dochować wierności przez lata. A jakie to charakterystyczne cechy?

Wyjątkowy design

Może się wydawać, że akurat ten aspekt w ocenie sprzętu elektronicznego, szczególnie takiego jak komputery czy urządzenia mobilne, nie ma większego znaczenia. Okazuje się, że takie postawienie sprawy to błąd. W czasach, gdy zdobycze zaawansowanej techniki są na wyciągnięcie ręki i wiele świetnych rozwiązań jest powszechnie stosowanych, to właśnie estetyka powiązana z optymalną funkcjonalnością może się okazać wystarczającym powodem, aby uzyskać przewagę konkurencyjną.

Wokół marki Apple ukształtowała się swego rodzaju społeczność, identyfikująca się właśnie ze stylem marki. Rozwiązania stosowane przez Apple w tym zakresie, które stanowią czytelną i atrakcyjną identyfikację marki, zawsze były (i wciąż są) silną stroną firmy. Styl, jakość i użyteczność firmowane przez Apple znajdują kolejne rzesze wielbicieli na całym świecie.

Spójna całość – jeden producent systemu i sprzętu

W przeciwieństwie do Microsoftu, Apple jest nie tylko producentem systemu operacyjnego, ale również sprzętu. Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania, produkt końcowy stanowi jedną, spójną całość i ta cecha produktów Apple jest kolejną, która dla wielu klientów jest atutem marki.

Niewiele modeli i mało rozbudowane możliwości konfiguracji

W porównaniu do komputerów z Windowsem (są ich setki, a nawet tysiące), linii i konkretnych modeli Apple jest o wiele mniej (de facto – kilkanaście). Podobnie – mniejsze są również możliwości w zakresie konfiguracji sprzętu sygnowanego „jabłkiem”. Tym bardziej można być pod wrażeniem lojalności klientów, którzy zawsze wybierają produkty Apple. Jakość kontra ilość?

Też nie do końca. Nie można powiedzieć, że produkty kilkunastu czołowych, światowych marek, takich jak Acer, Asus, Dell, Lenovo, Samsung, Sony, HP czy Toshiba są gorsze. Proponowane są w przeróżnych wersjach, wykonane są z różnych materiałów… Jednak pewnego rodzaju minimalizm, a nawet asceza, typowa dla Apple, na tym tle i tak się wyróżnia.

Ograniczona oferta w zakresie oprogramowania

To jeden z minusów Apple – dysponując tym sprzętem, nie będziemy mogli korzystać z tak wielu programów jak użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Microsoftu. Nawet istniejące na rynku zamienniki popularnych programów, które działają całkiem dobrze, nie likwidują tego problemu, dlatego, że jest ich po prostu za mało w stosunku do realnych oczekiwań – jednak miłośnicy Apple i tak wybierają ten właśnie sprzęt, i nieco ograniczone oprogramowanie, ceniąc sobie inne cechy tych komputerów. Oprogramowanie dostosowane do komputerów Apple nie należy też do tanich – jest zdecydowanie droższe od tych, które bezpośrednio związane są z Windowsem.

Techniczne plusy i minusy?

Komputery Apple charakteryzują się większą szybkością procesorów, wykazują się także optymalną sprawnością, działając w środowisku OS X. Z drugiej strony nie można zapominać, że w niektórych aspektach nie wytrzymują konkurencji z Microsoftem, np. z pojemniejszymi dyskami, czy większą liczbą portów w komputerach z Windowsem.

Apple jest bezpieczniejsze

Dzięki temu, że komputery Apple nie są tak popularne jak te, które z Windowsem, są mniej narażone na cyberataki. Jest to oczywiście również zasługa samego systemu OS X, który jest bardziej stabilny. Jeśli nie zapomnimy o aktualizacjach, możemy być niemal pewni, że unikniemy niebezpiecznych „dziur” w systemach zabezpieczeń, o wiele częściej występujących w komputerach bazujących na Windowsie.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami firmy DATA Lab.
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *