Smartfony 5G a 4G – czym się różnią i co wybrać?

Smartfony 5G a 4G – czym się różnią i co wybrać?
0

Rozwój technologii mobilnych wymusza dostosowanie do nich urządzeń, które będą mogły im sprostać. Z tego względu najnowsze smartfony, które obecnie pojawiają się na rynku, obsługują technologię 5G. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w zasięgu piątej generacji i czy mamy wykupiony odpowiedni abonament. Możliwość korzystania z superszybkiego internetu bezprzewodowego jest zatem w zasięgu ręki. Czym tak właściwie różnią się telefony nowej generacji od tych, które były produkowane za czasów LTE? Czy warto jak najszybciej zaktualizować swój sprzęt i dostosować go do dzisiejszych możliwości? Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze o różnicach między 4G a 5G.

4G a 5G – jakie są różnice?

Technologie 4G i 5G to dwa różne pokolenia sieci komórkowych. Obydwie te technologie działają na takiej samej zasadzie. Dzięki falom radiowym wysyłanym przez stacje bazowe docierają do urządzeń końcowych – smartfonów, tabletów, routerów. Różnica polega jednak na wykorzystywanym paśmie częstotliwości. LTE korzysta z 4 pasm – 800 MhZ, 2100 MHz i 2600 MHz. Natomiast 5G działa głównie na częstotliwościach w pasmach 2,4-3,8 GHz. To znaczący skok w szybkości i przepustowości łącza.

Sieć 4G umożliwia użytkownikom przesyłanie danych z maksymalną teoretyczną prędkością około 100 Mb/s. Maksymalnie wartość ta może sięgnąć 300 Mb/s. Jest to wystarczające dla większości aplikacji mobilnych, jednak może okazać się niewystarczające w obliczu rosnących wymagań gier online czy streamingu wideo.

5G oferuje znacznie większe prędkości, które mogą sięgać nawet 20 Gb/s. Oczywiście to granica górna, natomiast w codziennym życiu korzystając z tej technologii, możemy liczyć na prędkość internetu oscylującą w granicach 600-1000 Mb/s. Jeśli chodzi natomiast o przepustowość sieci, to opóźnienia mogą wynosić maksymalnie 4ms. Przekłada się to na płynną rozgrywkę oraz strumieniowanie wideo w najwyższych rozdzielczościach. Takie parametry są nawet kluczowe dla wykorzystania internetu w technologii VR.

Sieć 5G wyróżnia się także zwiększoną pojemnością. Oznacza to, że w tym samym czasie z sieci może korzystać wiele urządzeń bez zakłócania połączenia internetowego. To szczególnie ważne nie tylko w naszych domach, ale i w miejscach publicznych i centrach miast.

telefon

Smartfony 5G – dlaczego warto?

Smartfony 5G to prawdziwy must have dla osób, które są fanami najnowszych i najlepszych technologii. Podczas przeglądania interesujących modeli można zauważyć, że tylko część z nich  ma dopisek odpowiadający technologii piątej generacji w nazwie. To właśnie te urządzenia mogą korzystać z najszybszego możliwego połączenia bezprzewodowego. Stabilne i szybkie łącze pozwala cieszyć się wygodą podczas pracy zdalnej na komórce czy rozrywki np. grania w gry, czy oglądania filmów i seriali online w najwyższej jakości. Dodatkowo telefony 5G same w sobie są wyposażone w lepsze parametry. To zatem nie tylko kwestia samego odbioru danej technologii, ale i zaawansowania urządzenia.

telefon 2

Dodatkowe opcje w smartfonach 5G

W smartfonach 5G można znaleźć udogodnienia, których na próżno szukać w komórkach obsługujących jedynie LTE. To przede wszystkim mocniejsze podzespoły, które umożliwiają urządzeniu korzystanie z internetu piątej generacji. Odbieranie i przetwarzanie tak szybkiego sygnału wymaga bowiem od smartfona zdecydowanie lepszego procesora oraz baterii. Warto wiedzieć, że podłączenie do sieci 5G sprawia, że smartfon pracuje bardziej. Dlatego też w tego typu urządzeniach zastosowano większe baterie, super nowoczesne procesory – zazwyczaj ośmiordzeniowe – oraz więcej pamięci RAM.

Co ciekawe telefony 5G zazwyczaj mają także ulepszone systemy kamer oraz bardzo dobre wyświetlacze z wysoką częstotliwością odświeżania. Te drugie mają znaczenie podczas wyświetlania obrazu wysokiej jakości.

5G to zdecydowanie technologia przyszłości. Pozwala na rozbudowywanie swoich systemów smart home oraz na czerpanie jak najlepszych doświadczeń z technologii takich jak np. VR (rzeczywistość wirtualna) czy AR (rzeczywistość rozszerzona). Wybór smartfona 5G to zatem także inwestycja w przyszłość, która zapewnia kompatybilność z rozwijającymi się sieciami i technologiami.

człowiek z telefonem 5g

Czy warto zdecydować się na smartfon 5G?

Zakup smartfona 5G to przyszłościowa decyzja, która jednocześnie ma wpływ na nasze codzienne życie tu i teraz. Szybszy dostęp do sieci, większa przepustowość oraz lepsze parametry – to wszystko pozwala wejść na wyższy poziom korzystania z komórki, która jest przecież nieodłącznym elementem naszej codzienności. Co prawda urządzenia te są nieco droższe od ich odpowiedników 4G czy w ogóle innych modeli, które nie są przystosowane do odbierania piątej generacji technologii mobilnej. Natomiast to jednorazowy koszt, który umożliwia nam przygotowanie się na nadchodzące innowacje. Ponadto warto pamiętać, że wielu operatorów oferuje smartfony 5G, które można dobrać w ramach wykupienia abonamentu komórkowego. Jest to o tyle ciekawa opcja, że jednocześnie można zakupić ofertę z dostępem do internetu piątej generacji oraz odpowiednie urządzenie, które ją obsłuży.

Oceń post
Artykuł przygotowany przez partnera. APPLEMOBILE.PL nie bierze odpowiedzialności za treść. Artykuł, który teraz czytasz jest wpisem sponsorowanym. Został przygotowany przez współpracujący z nami podmiot na zasadach komercyjnych. Dzięki temu, że pojawił się na tej stronie, możemy finansować publikowanie innych wpisów, w tym newsów, recenzji czy poradników. APPLEMOBILE nie ma wpływu na treść tego artykułu. Nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość informacji, opublikowaną grafikę i słuszność tych treści. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby partnerzy, którzy z nami współpracują dbali o jakość i prawdziwość publikowanych przez siebie treści komercyjnych.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *