Home Newsy Podpowiadamy, jak dobrać oczyszczacz powietrza do pomieszczenia
Podpowiadamy, jak dobrać oczyszczacz powietrza do pomieszczenia

Podpowiadamy, jak dobrać oczyszczacz powietrza do pomieszczenia

0

Smog jest jednym z największych wrogów dla naszego układu oddechowego i nie tylko. To, że go nie widać, nie znaczy, że nie wywiera wpływu na nasz organizm. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia i decyduje się na inwestycję w oczyszczacze powietrza. Jednak nie zawsze to samo urządzenie będzie skuteczne w każdym pomieszczeniu.

W sprzedaży jest mnóstwo oczyszczaczy powietrza. Wiele z nich to urządzenia wysokiej klasy, z których jeśli tylko będziemy wymieniać filtr w odpowiedniej częstotliwości, będziemy korzystać przez lata. Jednak różnią się między sobą pod wieloma względami. Inne są ceny, typy filtrów, poziom hałasu i… wielkość pomieszczenia, jaką są w stanie oczyścić.

Zasięg kluczowy podczas wyboru oczyszczacza

Jeszcze zanim zaczniemy przeglądać oczyszczacze powietrza, powinniśmy pomyśleć, w jakim pomieszczeniu będzie stało urządzenie. Wśród wielu parametrów, jakie znajdziemy w specyfikacji, będzie podany zasięg. Teoretycznie oczyszczacz będzie działał wszędzie, gdzie go postawimy, ale jego wydajność może być tylko pozorna. Przykładowo kiedy producent zamieści informacje, że jest dedykowany do pomieszczeń o powierzchni 30 m2, to nie możemy oczekiwać, że po postawieniu urządzenia w pomieszczeniu 60 m2 będzie doskonale filtrował powietrze. Będzie działał, ale jego efektywność będzie znacznie mniejsza.

Jak wybierać oczyszczacz do powierzchni?

Zacznijmy od dokładnego wymierzenia pokoju lub innego pomieszczenia. Jeżeli byłyby to tylko szacunki, niekoniecznie wybierzemy dobrze. Może się tak zdarzyć, że na tym etapie pojawia się problem, bo zamierzamy stawiać urządzenie w różnych pokojach. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wymierzenie największego z nich.

Niektórzy błędnie zakładają, że jeśli ich mieszkanie ma 50 m2 i kupią oczyszczacz o takim właśnie zasięgu, to będzie filtrować powietrze z całego mieszkania. Tak się nie stanie. Na przeszkodzie stoją ściany, drzwi i meble. Dlatego też chcąc oczyszczać całą powierzchnię, musimy albo nastawić się na zakup więcej niż jednego urządzenia, albo jednego, które będziemy przenosić z pokoju do pokoju.

Podczas wyboru oczyszczacza musimy pamiętać o czymś jeszcze. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie pomieszczenia są wyjątkowo wysokie, to oczyszczacz powinien mieć lepszą wydajność. Powinniśmy wtedy wybierać model przystosowany do większych pomieszczeń niż nasze.

Prawidłowe ustawienie oczyszczacza

Załóżmy, że mamy wymierzone pokoje i wybraliśmy już model oczyszczacza. Teraz należałoby się zastanowić, w jakim miejscu powinniśmy go ustawić, aby działał jak najlepiej. Nie możemy ustawić urządzenia między meblami ani we wnękach. Tak samo unikajmy stawiania przy oknach lub korytarzach. W pierwszej sytuacji do oczyszczacza nie dociera zbyt wiele powietrza, w drugiej mamy problem odwrotny – zamiast filtrować powietrze z pomieszczenia, zaciąga powietrze z zewnątrz lub z korytarza. Najlepiej ustawić go w centralnym miejscu pomieszczenia tak, by urządzenie nie było niczym zastawione.