Home Newsy Nowe funkcje w Safari dla iOS 13
Nowe funkcje w Safari dla iOS 13
0

Nowe funkcje w Safari dla iOS 13

0

Wraz z iOS 13 przygotowano także znaczącą aktualizację przeglądarki internetowej Safari, która oferuje kilka nowych, bardzo użytecznych funkcji. Poniżej znajdziesz prezentację najciekawszych z nich.

Haptic touch w Safari

Dzięki hapitc touch można uzyskać szybki dostęp do niektórych funkcji Safari poprzez długie naciśnięcie ikony aplikacji. Dodatkowe menu pozwala m.in. błyskawicznie otworzyć nową kartę prywatną, wyświetlić listę Czytelnia lub zakładki.

Zmiana rozmiaru czcionki

W starszej wersji przeglądarki safari, można było zmienić rozmiar czcionki wyłącznie wtedy, gdy stronę przeglądało się w widoku Readrea. W Safari w iOS 13, można zmienić rozmiar czcionki także dla stron, których w widoku Readera nie działają. Wystarczy podczas przeglądania kliknąć ikonę Aa widoczną w lewym górnym rogu ekranu i z menu wybrać ikonę z małą literą A, by czcionkę zmniejszyć lub dużą literę A, by czcionkę powiększyć. Niestety nie ma możliwości wprowadzenie wartości procentowej.

Ukrywanie paska narzędzi

Jeśli podczas przeglądania strony potrzebujesz na ekranie więcej miejsca, możesz w prosty sposób ukryć pasek narzędzi. Wystarczy, że klikniesz w ikonę Aa widoczną w lewym górnym rogu ekranu i z menu wybierzesz opcję Ukryj pasek narzędzi. Aby ponownie włączyć pasek narzędzi, kliknij w adres URL widoczny u góry ekranu.

Ustawienia dotyczące strony internetowej

Zastanawiasz się do jakich funkcji twojego telefonu żądała strona internetowa, którą przeglądasz? Czy nie szpieguje cię przy pomocy kamery albo mikrofon? A może prosiła o twoją lokalizację? Teraz możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że podczas przeglądania strony klikniesz w ikonkę Aa i wybierzesz z menu Ustawienia dot. Witryny.

Automatyczne zamykanie kart

Jeśli często korzystasz z Safari to pewnie problem otwartych wielu kart nie jest ci obcy. W miarę upływu czasu w aplikacji mogą być otwarte dziesiątki kart, robiąc bałagan. A mało komu chce się je zamykać ręcznie. Na szczęście w iOS 13 dodano funkcję umożliwiającą automatyczne zamykanie kart w Safari. Aby ją włączyć uruchom Ustawienia i przejdź do Safari. Następnie przewiń ekran do sekcji Kart. Znajdziesz tam opcję Zamknij karty, kliknij w nią i wybierz po jakim czasie aplikacja ma automatycznie zamykać karty.

Zmiana lokalizacji pobieranych plików

Safari w iOS 13 doczekało się nowej, długo oczekiwanej funkcji – wreszcie można pobierać z internetu dowolne pliki. Domyślnie pobierane rzeczy zapisywane są na dysku iCloud w folderze Pobrane. Jeśli chcesz zmienić miejsce przechowywania pobieranych plików uruchom Ustawienia i przejdź do Safari. Następnie przewiń ekran do sekcji Ogólne i kliknij Pobrane rzeczy. Z menu Miejsce na pobrane pliki wybierz nową lokalizację. Masz do wyboru dowolny folder na dysku Cloud lub pamięć telefonu.

 

tags: