Home Newsy Jak zmontować film z wakacji
Jak zmontować film z wakacji
0

Jak zmontować film z wakacji

0

Dzięki rozwojowi technologii i smartfonów większość z nas zabiera w podróż ze sobą aparat, którym chce rejestrować najprzyjemniejsze chwile wyjazdu. Skutkuje to nagrywaniem gigabajtów filmów! Są to rodzinne ujęcia, krajobrazy, video-selfie czy po prostu film o podróży. Umówmy się, jeśli chcesz komuś pokazać najciekawsze momenty ze swoich wakacji, powinieneś coś z tym materiałem zrobić. Nikt nie będzie chciał oglądać kilku godzin filmów czy oglądać tysięcy podobnych do siebie zdjęć. Musisz przygotować krótki filmik, który będzie składał się z samych najciekawszych ujęć i chwil, który nie tylko będzie ciekawy, ale będzie pamiątką na całe lata.

Na szczęście nie brakuje łatwych w obsłudze programów, które większość pracy wykonują za Ciebie. Twoje zadanie ogranicza się do wyboru najciekawszych ujęć, ewentualnego poprawienia kolorów i dodania napisów oraz wybrania muzyki. Całą resztą zajmie się program do tworzenia filmów. Stworzy za Ciebie film składający się z nie tylko z fragmentów wideo, ale również ze zdjęć. Całość nie zajmie Ci więcej niż godzinę, nawet jeśli to będzie Twój pierwszy raz. Oto jak zmontować filmik z wakacji.

Po pierwsze: znajdź odpowiednią aplikację.

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć film korzystając z komputera, czy smartfona, bez problemu znajdziesz wiele aplikacji, które wykonają całą pracę za ciebie. Przykładowo może to być iMovie, które zainstalujesz jednakowo na komputerze macOS czy na iPhone. Większość aplikacji różni się od siebie jedynie wyglądem oraz kilkoma dodatkowymi opcjami.

Zasada działania we wszystkich jest taka sama. Kolekcjonujesz wszystkie zdjęcia i nagrania, które powinny znaleźć się w finalnym pliku wideo, a następnie umieszczasz je na osi czasu. Brzmi na skomplikowane? Nic z tego. Dzięki aplikacjom takim jak Movavi stworzysz swój własny profesjonalnie wyglądający film z wakacji, nawet jeśli to Twoja pierwsza produkcja w życiu. Aby lepiej zrozumieć zasadę działania takiego programu, poniżej opisujemy jak zmontować film z wakacji. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji, na końcu wklejamy również link do dokładniejszej instrukcji, jak działa program do robienia filmów ze zdjęć.

Po drugie: tworzenie wideo.

Zastanawiasz się jak zrobić film ze zdjęć? To bardzo proste. Zasada jest taka sama, niezależnie czy korzystasz tylko ze statycznych ujęć, czy z kilku filmów.

1 Wgraj swoje zdjęcia i filmy

W pierwszej kolejności do programu musisz wgrać swoje fajne zdjęcia z wakacji lub nagrania. Zazwyczaj wystarczy je przeciągnąć do programu i automatycznie zostaną załadowane do biblioteki. Następnie korzystając z osi czasu, układasz kolejne kadry w dowolnej kolejności. Pliki wideo możesz dowolnie skracać lub ciąć na mniejsze części. Dodając do osi czasu zdjęcia możesz zdecydować, jak długo każde z nich powinno być wyświetlane.

2 Określ jak mają wyglądać przejścia

Aby dodać płynności swojej produkcji, w kolejnym kroku określasz, jak mają wyglądać przejścia między poszczególnymi plikami. Mogą to być przejścia animowane jak przewijanie czy nachodzenie na siebie kolejnych kadrów.

3 Dodawaj efekty kolorystyczne

Następnym krokiem będzie wizualna poprawa Twoich zdjęć czy filmów. Możesz je rozjaśniać lub przyciemniać, w zależności od tego, jak chcesz, aby się prezentowały. Każdy z takich programów posiada bibliotekę wbudowanych filtrów, które pozwolą osiągnąć profesjonalne efekty za dosłownie jednym kliknięciem. Co więcej, na każde zdjęcie możesz zastosować kilka filtrów, tak aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt.

4 Wybierz muzykę i dodaj napisy

Ostatnim krokiem będzie dobór odpowiedniej muzyki oraz napisów. Pamiętaj, że muzyka na podkład do filmu z wakacji powinna pasować do charakteru Twojej produkcji. Może to być wesoły i skoczny podkład muzyczny przy rodzinnym energicznym filmie. Jeśli Twój film składa się raczej z ujęć zachodzącego słońca, krajobrazów czy zabytków, możesz zdecydować się na spokojniejszy podkład, który umili oglądanie dość statycznych obrazów. Napisany natomiast potrafią pełnić nie tylko funkcję informacyjną, ale również humorystyczną. W ten sposób nie tylko poinformujesz na ekranie, co akurat można w kadrze zobaczyć, ale możesz również dodać ciekawe i śmieszne adnotacje.

Teraz zostaje już tylko wybranie odpowiedniego formatu i wyeksportowanie całości do jednego pliku wideo. Co więcej, bezpośrednio z poziomu programu możesz opublikować swój film od razu na YouTube czy Dysku Google. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji na temat tego, jak montować filmy, możesz przeczytać instrukcję do jednego z takich programów. W łatwy i czytelny sposób na przykładach opisane jest tam krok po kroku co zrobić, aby stworzyć piękną pamiątkę z wakacji.

Przygotowując ciekawe filmiki ze swoich podróży, nie tylko przygotujesz do pokazania ich rodzinie i znajomym, ale również stworzysz dla siebie piękne pamiątki. To także dobra zabawa! Jak widzisz, przygotowanie takiego filmu jest banalnie proste, niezależnie czy korzystasz z systemu Windows, macOS czy nawet z telefonu komórkowego.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.