Home Newsy Jak używać Apple Watch do nawigacji
Jak używać Apple Watch do nawigacji

Jak używać Apple Watch do nawigacji

0

Apple Watch to doskonały gadżet ułatwiający życie. Przypomina o spotkaniach, monitoruje nasze zdrowie i kondycję.  Może być także może być wykorzystywany do nawigowania. I w niektórych przypadkach  korzystanie z nawigacji na Apple Watch jest znacznie bardziej wygodne niż na iPhonie.

Aplikacja Mapy dla Apple Watch ma podobną funkcjonalność jak ta w telefonie. Ma jednak dodatkową zaletę – potrafi prowadzić użytkownika za pomocą wibracji. Jest to doskonałe rozwiązanie w momencie, gdy obserwowanie ekranu jest uciążliwe lub niebezpieczne. Sygnalizacja wibracjami jest nieoceniona podczas jazdy na rowerze, albo gdy pada deszcz i nie chcemy zamoczyć telefonu.

Jak korzystać z nawigacji na Apple Watch?

Na początek ustaw preferencje powiadamiania wibracjami o manewrach. Zegarek może wibrować w czterech przypadkach:

– gdy korzystasz z nawigacji w samochodzie przy pomocy iPhone

– gdy korzystasz z nawigacji w samochodzie przy pomocy CarPlay

– gdy idziesz pieszo lub jedziesz rowerem

– gdy poruszasz się komunikacją publiczną

Ostatnia możliwość z pozoru może wydawać się bez sensu, bo po co komu nawigacja podczas jazdy autobusem lub tramwajem? Przydaje się w przypadku przesiadek. W obcym mieście nie musisz szukać przystanków – Apple Watch podpowie na którym przystanku wysiąść oraz poprowadzi cię z jednego środka transportu do drugiego. Pamiętaj, że ta funkcjonalność działa jedynie w wybranych miastach i obszarach.

Aby aktywować alerty manewrów za pomocą wibracji:

  1. Uruchom aplikację Zegarek na iPhonie
  2. Przejdź na kartę Mój zegarek i przewiń ekran aż zobaczysz ikonkę aplikacji Mapy i kliknij na nią.
  3. Przesuń suwaki w prawo, aby włączyć alerty manewrów dla wybranych metod przemieszczania się.

Najwygodniejszym sposobem wprowadzania danych do aplikacji Mapy na Apple Watch jest uruchomienie Apple Maps na iPhonie, ponieważ wszystkie adresy ustawiane na iPhonie są automatycznie wysyłane do zegarka. Po ustawieniu adresu możesz schować telefon do kieszeni i postępować zgodnie ze wskazówkami wysyłanymi przez zegarek. Jeśli do telefonu masz podłączone słuchawki, w nich także usłyszysz wskazówki dotyczące nawigacji po ustawionej trasie.

Na Apple Watch masz także podgląd adresów wyszukiwanych na iPhonie. Ostatnio wybierane lokalizacje znajdziesz w sekcji Ostatnie, a ulubione lokalizacje zapisane w iPhone znajdziesz w sekcji Zbiory.

Jak wprowadzać adresy bezpośrednio w zegarku Apple Watch?

Apple Watch pozwala wprowadzać adresy na kilka sposobów. Jednym z nich jest wskazanie adresu otrzymanego w wiadomości SMS, e-mail lub powiadomieniu. Tapnięcie w adres uruchamia aplikację Mapy i pokazuje, gdzie znajduje się miejsce docelowe.

Jeśli adres przypisany jest do jednego z Twoich kontaktów, może go wybrać poprzez wskazanie bezpośrednio z książki adresowej – w tym celu wciśnij przycisk Kontakty (1). Nowy adres możesz podyktować, wystarczy, że wciśniesz przycisk z ikonką mikrofonu (2) widoczny na ekranie. W sekcji W pobliżu (3) znajdziesz miejsca użyteczności publicznej, które znajdują się w Twojej najbliższej okolicy.

Aby sprawdzić na mapie, gdzie znajdujesz się w tej chwili, wciśnij przycisk Położenie. Obracając cyfrową koroną możesz powiększyć lub pomniejszyć wyświetloną mapy dla lepszej orientacji. Stuknij swoją lokalizację u góry ekranu, aby powrócić do menu Mapy.

Bez względu na to, w jaki sposób wprowadzałeś dane miejsca docelowego, po stuknięciu w adres wyświetlą się dodatkowe informacje pobrane z Internetu. W przypadku firm, sklepów i innych miejsc użyteczności publicznej będą to dokładne dane teleadresowe z godzinami otwarcia włącznie. Oczywiście jeśli taki informacje w Internecie są dostępne.

Dla wszystkich lokalizacji aplikacje Mapy dla Apple Watch wyświetla informacje na temat szacowanego czasu potrzebnego, by dotrzeć do celu pieszo, samochodem lub komunikacją publiczną. Aby rozpocząć nawigowanie, stuknij w rodzaj transportu, który zamierzasz wykorzystać. Po wybraniu rodzaju transporty wyświetlą się szczegółowe informacje dotyczące planowanej podróży. Naciśnij ikonę aby rozpocząć nawigowanie.

Dotykając ikony z trzema kropkami możesz wyświetlić szczegółowe wskazówki dotyczące trasy do pokonania. Wskazówki będą też kolejno wyświetlane na ekranie, a zegarek będzie dodatkowo sygnalizował manewry za pomocą wibracji – pojedyncza wibracja oznacza „skręć w lewo”, podwójna „skręć w prawo”. Sam Apple Watch nie podaje wskazówek głosowych, ale możesz je usłyszeć podłączając słuchawki do telefonu.

tags: