Home Artykuły Jak używać aplikacji eDO App dla iPhone
Jak używać aplikacji eDO App dla iPhone

Jak używać aplikacji eDO App dla iPhone

0

Aplikacja eDO App dla iOS służy do odczytu danych z warstwy elektronicznej dowodu. Dzięki temu przy użyciu e-dowodu można między innymi potwierdzić swoją tożsamość w sieci, założyć Profil Zaufany, logować się do ZUS, złożyć elektroniczny podpis pod dokumentem, zmienić lub odblokować kod pin do e-dowodu. Do korzystania z aplikacji eDO App jest potrzebny iPhone z modułem NFC i systemem 13.2 lub nowszym, połącznie z internetem, a także e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną.

Pamiętaj: Nie każdy e-dowód ma aktywną warstwę elektroniczną. Aktywacja warstwy elektronicznej następuje na życzenie posiadacza dowodu i zazwyczaj ma miejsce podczas odbioru dokumentu z urzędu. Warstwę elektroniczną e-dowodu można aktywować w dowolnym momencie, jednak by to zrobić koniecznie jest wizyta w urzędzie. Nie można aktywować warstwy elektronicznej przez internet.

Pamiętaj: Do e-dowodu przypisane są dwa numery PIN. Czterocyfrowy numer PIN zabezpiecza dowód tożsamości i jest stosowany do potwierdzania tożsamości. Sześciocyfrowy numer PIN służy m.in. do potwierdzania podpisu elektronicznego. Trzykrotne wprowadzenie błędnego numeru PIN skutkuje jego zablokowaniem.

Jak wyświetlić dane z e-dowodu za pomocą aplikacji eDO App na iOS?

 1. Uruchom aplikację eDO App i wciśnij przycisk Menu widoczny w prawym dolnym rogu ekranu
 2. Wybierz opcję Wyświetl dane z e-dowodu
 3. Wpisz numer CAN i wciśnij OK. Numer CAN znajdziesz w prawym dolnym rogu na awersie dowodu.
 4. Gdy na ekranie wyświetli się napis Gotowy do skanowania, połóż dowód osobisty na stole, a na dowodzie połóż iPhone’a. Odczyt danych trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund i w tym czasie dowód musi być zbliżony do czytnika. Oczywiście odczyt danych możesz przeprowadzić trzymając zarówno dowód jak i iPhone’a w ręku, ale położenie ich na płaskiej powierzchni jest znacznie bardziej wygodne.

 1. Po udanym odczycie na ekranie iPhone’a zobaczysz kolorowe zdjęcie, oraz dane osobowe. Ciekawostką jest fakt, że podczas odczytu danych z dowodu aplikacja eDO App weryfikuje ważność dokumentu w rejestrze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (OCSP MSWiA). Jest to bardzo ważne, ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu nie da rady potwierdzić tożsamości dowodem zastrzeżonym lub unieważnionym.

Jak podpisać dokument za pomocą aplikacji eDO App na iOS?

 1. Uruchom aplikację eDO App i wciśnij przycisk Menu widoczny w prawym dolnym rogu ekranu
 2. Wybierz opcję Podpisz dokument
 3. Wybierz Dodaj plik, wybierz plik PDF, który chcesz podpisać i kliknij OK. Następnie przesuń w prawo suwak przy opcji Wskaż miejsce podpisu na ostatniej stronie. Wciśnij przycisk Dalej.
 4. Na kolejnym ekranie wybierz miejsce, w którym będzie widoczny podpis i wciśnij Dalej.
 5. Uważnie przeczytaj podsumowanie i jeśli wszystko się zgadza wciśnij Podpisz.
 6. Wpisz numer CAN i wciśnij OK. Numer CAN znajdziesz w prawym dolnym rogu na awersie dowodu.
 7. Wpisz numer PIN do certyfikatu i kliknij OK. PIN do certyfikatu ma 6 cyfr.
 8. Gdy na ekranie wyświetli się napis Gotowy do podpisania połóż dowód osobisty na stole, a na dowodzie połóż iPhone’a. Po pomyślnym podpisaniu dokumentu pojawi się informacja o jego lokalizacji na iPhonie oraz przycisk uruchamiający arkusz udostępniania iOS, za pomocą którego można szybko udostępnić dokument.

Jak potwierdzić tożsamość przy użyciu aplikacji eDO App dla iPhone?

 1. Wejdź na stronę, gdzie chcesz potwierdzić tożsamość.
 2. Uruchom aplikację eDO App i wciśnij przycisk Skanuj kod QR
 3. Zeskanuj kod widoczny na stronie
 4. Uważnie przeczytaj podsumowanie operacji i jeśli wszystko się zgadza wciśnij Potwierdzam.
 5. Wpisz numer CAN i wciśnij OK. Numer CAN znajdziesz w prawym dolnym rogu na awersie dowodu.
 6. Wpisz numer PIN do dowodu i kliknij OK. PIN do certyfikatu ma 4 cyfry.
 7. Gdy na ekranie wyświetli się napis Potwierdź tożsamość połóż dowód osobisty na stole, a na dowodzie połóż iPhone’a. Nie odsuwaj dowodu od iPhone’a do póki nie wyświetli się komunikat Tożsamość potwierdzona.

Jak używać aplikacji eDO App dla iPhone

 

 

 

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *