Home Artykuły Jak prawidłowo odinstalować aplikację na komputerze Mac?
Jak prawidłowo odinstalować aplikację na komputerze Mac?

Jak prawidłowo odinstalować aplikację na komputerze Mac?

0

Czasy, gdy odinstalowanie aplikacji na komputerze Mac już dawno minęły. Uważasz, że wystarczy przeciągnąć ikonę aplikacji do kosza aby ją odinstalować? W ten sposób usuniesz jedynie główną część aplikacji, ale wiele powiązanych plików i folderów pozostanie. Więc jak się ich pozbyć? Jest na to kilka sposobów.

Aby całkowicie usunąć aplikację i wszystkie powiązane z nią pliki i foldery, możesz zrobić to ręcznie lub pozwolić innej aplikacji zrobić to za Ciebie. Ten przewodnik obejmuje oba te elementy. Tak czy inaczej, jesteś na dobrej drodze do bezproblemowego komputera z systemem Mac OS X.

Metoda 1 – użyj dedykowanych deinstalatorów

Niektóre bardzo rozbudowane aplikacje posiadają własne deinstalatory (np. większość produktów Adobe). Jeśli aplikacja, którą chcesz usunąć, ma powiązany z nią deinstalator, użyj go, zanim spróbujesz odinstalować aplikację ręcznie.

Pamiętaj: są też aplikacje mające deinstalatory, które można pobrać z Internetu, na przykład Adobe Flash Player.

Metoda 2 – ręczne odinstalowanie aplikacji

Ta metoda jest najbardziej pracochłonna, ale gwarantuje najlepsze efekty. Pod warunkiem, że będziesz uważny i trzymał się zaleceń. Polega ona na tym, że ręcznie przeszukasz różne foldery na dysku Mac’a, aby usunąć wszystkie powiązane z aplikacją pliki.

Uwaga: Jeśli nie chcesz wykonywać takiej żmudnej pracy i nie masz nic przeciwko instalowaniu innych aplikacji do wykonywania brudnej roboty, przejdź do następnej metody.

Krok 1 Przeciągnij i upuść aplikację do kosza

Aplikacje zwykle znajdują się w folderze Aplikacje, ale jeśli nie, możesz je zlokalizować za pomocą Spotlight lub Findera. Znajdź aplikację, którą chcesz usunąć, i przeciągnij ją do Kosza.

Ciekawostka: Wydaje ci się dziwne, że aplikacje składa się z jednego pliku? Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wyrzucasz pakiet plików zręcznie zamaskowany pod postacią jednaj ikony. Nie wierzysz? Kliknij aplikację prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego Pokaż zawartość pakietu.

Uwaga: W zależności od oprogramowania, które odinstalowujesz, możesz zostać poproszony o podanie hasła administratora, aby usunąć aplikację do Kosza. Dzieje się tak zazwyczaj podczas usuwania systemowych lub innych strategicznych aplikacji. Nie jest to nic niezwykłego i możesz bezpiecznie podać hasło.

Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz lub otwórz Kosz i kliknij Opróżnij w prawym górnym rogu, a następnie potwierdź zamiar usunięcia plików.

Może ci się wydawać, że odinstalowałeś aplikację, ale niestety nie usunąłeś z komputera wszystkich powiązanych z nią plików, takich jak pliki pamięci podręcznej, frameworki i PLIST.

Wiele z nich znajduje się w folderze Biblioteka. Przejdź do kolejnego kroku, żeby się pozbyć reszty zbędnych plików.

Krok 2: Pozbądź się powiązanych plików z folderu biblioteka

Zasoby aplikacji, czyli pliki, których aplikacja potrzebuje do prawidłowego działania mogą znajdować się w folderach Biblioteka w katalogu domowym użytkownika oraz w katalogu głównym na dysku twardym. Niestety od systemu Mac OS X 10.7 wzwyż firma Apple zdecydowała się ukryć ten folder, więc na początek go trzeba odblokować.

Najpierw musisz otworzyć Finder, kliknąć Idź na pasku menu, przytrzymać klawisz Option, aby wyświetlić folder Biblioteka, a następnie ją kliknąć.

Wewnątrz Biblioteki zobaczysz wiele folderów, z których niektóre zawierają pliki związane z usuniętą aplikacją. Wejdź do każdego folderu i wyszukaj pliki powiązane z Twoją aplikacją. Rozpoznasz je po nazwie – foldery będą nazywać się tak, jak aplikacja, którą usunąłeś.

To samo zrób w folderze głównym Biblioteka na dysku Mac OS HD. Ten katalog nie jest ukryty więc wystarczy otworzyć Finder mi kolejno kliknąć ikonki Dysk twardy > Biblioteka.

Uwaga: usunięcie niewłaściwych plików z Biblioteki może potencjalnie wyrządzić szkody innym aplikacjom (spowolnić je, wyczyścić informacje itp.), więc pamiętaj, aby uważać, co kasujesz.

Metoda 3 – użyj specjalistycznej aplikacji

Jeśli wolisz nie zawracać sobie głowy powyższym metodami, dwie aplikacje przedstawione poniżej wykonają pracę za Ciebie.

Uwaga: Ponieważ żadna z tych aplikacji nie znajduje się w Mac App Store, upewnij się, że zezwalasz na instalowanie aplikacji przez niezidentyfikowanych programistów, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Ustawianie możesz sprawdzić w Preferencjach systemowych, wybierając kolejno Ochrona i prywatność > Ogólne > Dopuszczaj aplikacje pobrane z: App Store i od zidentyfikowanych developerów.

Aplikacja AppTrap

Dzięki bezpłatnej aplikacji AppTrap wystarczy umieścić aplikację w koszu, a wszystkie powiązane z nią pliki zostaną automatycznie usunięte. Wystarczy pobrać AppTrap dla swojej wersji OS X (znajdziesz ją tutaj), kliknąć plik AppTrap.prefPane, a następnie kliknąć Zainstaluj.

Po instalacji otwórz Preferencje systemowe, kliknij ikonę AppTrap, następnie przycisk Start AppTrap. Od teraz za każdym razem, gdy umieścisz aplikację w Koszu, pojawi się wyskakujące okienko z pytaniem, czy chcesz przenieść z nią powiązane pliki systemowe do kosza, czy pozostawić je bez zmian. Jeśli zdecydujesz się je usunąć, AppTrap wykona całą żmudną procedurę wyszukiwania niepotrzebnych plików za ciebie.

Jak prawidłowo odinstalować aplikację na komputerze Mac?

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.