Jak prawidłowo odinstalować aplikację na komputerze Mac?
Czasy, gdy odinstalowanie aplikacji na komputerze Mac już dawno minęły. Uważasz, że wystarczy przeciągnąć ikonę aplikacji do kosza aby ją odinstalować? W ten sposób usuniesz jedynie główną część aplikacji, ale wiele powiązanych plików i folderów pozostanie. Więc jak się ich pozbyć? Jest na to kilka sposobów.
Aby całkowicie usunąć aplikację i wszystkie powiązane z nią pliki i foldery, możesz zrobić to ręcznie lub pozwolić innej aplikacji zrobić to za Ciebie. Ten przewodnik obejmuje oba te elementy. Tak czy inaczej, jesteś na dobrej drodze do bezproblemowego komputera z systemem Mac OS X.
Metoda 1 – użyj dedykowanych deinstalatorów
Niektóre bardzo rozbudowane aplikacje posiadają własne deinstalatory (np. większość produktów Adobe). Jeśli aplikacja, którą chcesz usunąć, ma powiązany z nią deinstalator, użyj go, zanim spróbujesz odinstalować aplikację ręcznie.
Pamiętaj: są też aplikacje mające deinstalatory, które można pobrać z Internetu, na przykład Adobe Flash Player.
Metoda 2 – ręczne odinstalowanie aplikacji
Ta metoda jest najbardziej pracochłonna, ale gwarantuje najlepsze efekty. Pod warunkiem, że będziesz uważny i trzymał się zaleceń. Polega ona na tym, że ręcznie przeszukasz różne foldery na dysku Mac’a, aby usunąć wszystkie powiązane z aplikacją pliki.
Uwaga: Jeśli nie chcesz wykonywać takiej żmudnej pracy i nie masz nic przeciwko instalowaniu innych aplikacji do wykonywania brudnej roboty, przejdź do następnej metody.
Krok 1 Przeciągnij i upuść aplikację do kosza
Aplikacje zwykle znajdują się w folderze Aplikacje, ale jeśli nie, możesz je zlokalizować za pomocą Spotlight lub Findera. Znajdź aplikację, którą chcesz usunąć, i przeciągnij ją do Kosza.
Ciekawostka: Wydaje ci się dziwne, że aplikacje składa się z jednego pliku? Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wyrzucasz pakiet plików zręcznie zamaskowany pod postacią jednaj ikony. Nie wierzysz? Kliknij aplikację prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego Pokaż zawartość pakietu.
Uwaga: W zależności od oprogramowania, które odinstalowujesz, możesz zostać poproszony o podanie hasła administratora, aby usunąć aplikację do Kosza. Dzieje się tak zazwyczaj podczas usuwania systemowych lub innych strategicznych aplikacji. Nie jest to nic niezwykłego i możesz bezpiecznie podać hasło.
Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz lub otwórz Kosz i kliknij Opróżnij w prawym górnym rogu, a następnie potwierdź zamiar usunięcia plików.
Może ci się wydawać, że odinstalowałeś aplikację, ale niestety nie usunąłeś z komputera wszystkich powiązanych z nią plików, takich jak pliki pamięci podręcznej, frameworki i PLIST.
Wiele z nich znajduje się w folderze Biblioteka. Przejdź do kolejnego kroku, żeby się pozbyć reszty zbędnych plików.
Krok 2: Pozbądź się powiązanych plików z folderu biblioteka
Zasoby aplikacji, czyli pliki, których aplikacja potrzebuje do prawidłowego działania mogą znajdować się w folderach Biblioteka w katalogu domowym użytkownika oraz w katalogu głównym na dysku twardym. Niestety od systemu Mac OS X 10.7 wzwyż firma Apple zdecydowała się ukryć ten folder, więc na początek go trzeba odblokować.
Najpierw musisz otworzyć Finder, kliknąć Idź na pasku menu, przytrzymać klawisz Option, aby wyświetlić folder Biblioteka, a następnie ją kliknąć.
Wewnątrz Biblioteki zobaczysz wiele folderów, z których niektóre zawierają pliki związane z usuniętą aplikacją. Wejdź do każdego folderu i wyszukaj pliki powiązane z Twoją aplikacją. Rozpoznasz je po nazwie – foldery będą nazywać się tak, jak aplikacja, którą usunąłeś.
To samo zrób w folderze głównym Biblioteka na dysku Mac OS HD. Ten katalog nie jest ukryty więc wystarczy otworzyć Finder mi kolejno kliknąć ikonki Dysk twardy > Biblioteka.
Uwaga: usunięcie niewłaściwych plików z Biblioteki może potencjalnie wyrządzić szkody innym aplikacjom (spowolnić je, wyczyścić informacje itp.), więc pamiętaj, aby uważać, co kasujesz.
Metoda 3 – użyj specjalistycznej aplikacji
Jeśli wolisz nie zawracać sobie głowy powyższym metodami, dwie aplikacje przedstawione poniżej wykonają pracę za Ciebie.
Uwaga: Ponieważ żadna z tych aplikacji nie znajduje się w Mac App Store, upewnij się, że zezwalasz na instalowanie aplikacji przez niezidentyfikowanych programistów, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Ustawianie możesz sprawdzić w Preferencjach systemowych, wybierając kolejno Ochrona i prywatność > Ogólne > Dopuszczaj aplikacje pobrane z: App Store i od zidentyfikowanych developerów.
Aplikacja AppTrap
Dzięki bezpłatnej aplikacji AppTrap wystarczy umieścić aplikację w koszu, a wszystkie powiązane z nią pliki zostaną automatycznie usunięte. Wystarczy pobrać AppTrap dla swojej wersji OS X (znajdziesz ją tutaj), kliknąć plik AppTrap.prefPane, a następnie kliknąć Zainstaluj.
Po instalacji otwórz Preferencje systemowe, kliknij ikonę AppTrap, następnie przycisk Start AppTrap. Od teraz za każdym razem, gdy umieścisz aplikację w Koszu, pojawi się wyskakujące okienko z pytaniem, czy chcesz przenieść z nią powiązane pliki systemowe do kosza, czy pozostawić je bez zmian. Jeśli zdecydujesz się je usunąć, AppTrap wykona całą żmudną procedurę wyszukiwania niepotrzebnych plików za ciebie.