Home Newsy iOS 16 – co nowego? #WWDC2022
iOS 16 – co nowego? #WWDC2022
0

iOS 16 – co nowego? #WWDC2022

0

Firma Apple na tegorocznym WWDC 2022 zaprezentowała najnowsze wcielenie swojego mobilnego systemu operacyjnego – iOS 16. Co nowego zobaczymy na swoich smartfonach już za kilka miesięcy?

Nowy ekran blokady – pełna możliwość dostosowania pod własne preferencje 

System iOS 16 wprowadza funkcję, na którą czekali wszyscy użytkownicy od dawna – możliwość dostosowania ekranu blokady. Całkowicie nowy, w pełni konfigurowalny ekran blokady pozwala użytkownikom edytować dużą liczbę elementów, aby każdy użytkownik mógł dostosować ekran blokady do własnych potrzeb. Firma Apple chwali się, że możliwe są miliony konfiguracji, dzięki czemu każdy ekran blokady będzie unikatowy. Użytkownicy mogą tworzyć wiele ekranów blokady i przełączać się między nimi (na wzór tarcz w Apple Watch’u).

Powiadomienia w nowym systemie ulokowane zostały u dołu ekranu, co ma ułatwić ich obsługę. Na ekranie blokady mogą być od teraz wyświetlane także „aktywności”, jak chociażby śledzenie wydarzeń na żywo w formie widgetu, czy też podgląd ćwiczeń.

Znane z iOS 15 „tryby skupienia” również doczekały się usprawnień. Umożliwiają one od teraz użytkownikom powiązanie trybów skupienia z konkretnym ekranem blokady, który został wcześniej skonfigurowany. Tryb skupienia można również aktywować, przesuwając palcem między ekranami blokady. Apple zadbało również o możliwość zmiany czcionki, kolorów, a także dodało filtry zmieniające barwę blokady.

iMessage – możliwość edycji i cofania wysłanych wiadomości 

Kolejnym udoskonaleniem jest aplikacji iMessage. Firma dodała możliwość edytowania wysłanych wiadomości, a także możliwość całkowitego ich usunięcia. Możliwość edytowania i cofania wysłanych wiadomości jest dostępna od dawna przykładowo w aplikacji Messenger.

iMessage integruje również bezpośrednio funkcję „SharePlay”, dzięki czemu nie trzeba już uruchamiać połączenia FaceTime, aby udostępnić aktywność, taką jak wspólne oglądanie filmu.

Apple skupiło się również na aktualizacji funkcji dyktowania, aby ułatwić tworzenie wiadomości za pomocą głosu.

 Apple Pay Later – nowy sposób na płatności w ratach w aplikacji Wallet 

Całkowitą nowością, którą wprowadza iOS 16 jest Apple Pay Later, czyli możliwość płacenia w ratach do sześciu tygodni bez odsetek. Całość odbywa się bezpośrednio w aplikacji Wallet, a użytkownik musi wybrać jedynie interesującą go opcję podczas dokonywania płatności. Według Apple – „to po prostu działa”. Funkcja oczywiście nie będzie dostępna w naszym kraju.

Nowa współdzielona biblioteka zdjęć iCloud 

Nowością w systemie iOS 16 jest udostępniana biblioteka zdjęć iCloud, w której członkowie rodziny mogą wybrać, które obrazy będą do niej udostępniane. Apple chwali się, że jest to całkowicie oddzielną biblioteką iCloud, gdzie każdy może współtworzyć i cieszyć się stworzoną galerią zdjęć.

Do biblioteki będą trafiać tylko i wyłączenie wybrane przez użytkownika zdjęcia. Użytkownik może udostępnić wszystko co znajduje się obecnie w galerii, lub wybrać zawartość, która zostanie udostępniona w oparciu o datę lub osoby, które znajdują się na zdjęciach.

iOS 16 – co nowego? #WWDC2022

Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.