Home Artykuły Gesty zamiast przycisku Początek – poradnik dla nowych użytkowników iPhoneów serii X i 11
Gesty zamiast przycisku Początek – poradnik dla nowych użytkowników iPhoneów serii X i 11

Gesty zamiast przycisku Początek – poradnik dla nowych użytkowników iPhoneów serii X i 11

0

Zaprezentowany blisko trzy lata temu iPhone X był pod wieloma względami modelem przełomowym. Prawdziwą rewolucją było usunięcie przycisku Początek, który w iPhoneach był od zawsze. Zmiana ta bardzo często budzi konsternację w użytkownikach, którzy zamieniają leciwe iPhone’y na najnowsze telefony od Apple. Jak sobie poradzić z brakiem tego przycisku?

Przycisk Początek pełni wiele ważnych funkcji. Służy do powrotu do ekranu głównego, zapewnia dostęp do menadżera wielozadaniowości, pozwala robić zrzuty ekranu i wiele, wiele innych rzeczy. Dlatego korzystanie z iPhoneów najnowszych generacji wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń. Naciśnięcie przycisku Początek w iPhoneach serii X i 11 zostało zastąpione zestawem gestów uruchamiających dobrze znane funkcje.

Jak odblokować iPhone’a X i 11

Odblokowanie iPhone’a X jest bardzo proste. Wystarczy podnieść telefon i przesunąć palcem od dołu do góry ekranu. To, co trzeba zrobić dalej zależy od tego, czy telefon jest zabezpieczony hasłem, czy nie.  Jeśli nie jest, po przeciągnięciu palcem wyświetli się ekran główny. Jeśli telefon jest zabezpieczony wystarczy użyć biometrii czyli Face ID, które zastąpiło wcześniejsze Touch ID lub wpisać hasło w sposób tradycyjny, czyli z użyciem klawiatury ekranowej.

Jak wrócić do ekranu głównego w iPhonie X i 11

W wcześniejszych generacjach iPhone’a, aby powrócić do ekranu głównego wystarczyło wcisnąć przycisk początek. W iPhonie X i 11 powrót do ekranu głównego jest równie prosty. Wystarczy na niewielką odległość przeciągnąć palcem od dołu ekranu w górę. Warto uważać, bo długie przeciągnięcie pełni zupełnie inną funkcję.

Jak otworzyć menadżera wielozadaniowości w iPhonie X i 11

W poprzednich generacjach iPhoneach, aby wyświetlić menadżera wielozadaniowości wystarczyło wcisnąć dwa razy przycisk Początek. W iPhone X zastąpiono to gestem przesunięcia palcem od dołu do jednej trzeciej ekranu. Wymaga to praktyki, by nie mylić go z gestem powrotu do ekranu głównego. Cała sztuka to patrzenie na ekran podczas przesuwania palcem – gdy ten znajdzie się we właściwym miejscu, pojawią się otwarte aplikacje, i to wszystko.

Jak przełączać się między aplikacjami w iPhonie X i 11

Aby przełączyć się miedzy aplikacjami w iPhonie X wcale nie trzeba uruchamiać menadżera wielozadaniowości. Wystarczy u dołu ekranu przesunąć palcem w lewo lub w prawo, by przejść do kolejnej aplikacji.

Funkcja Łatwy dostęp

Funkcja Łatwy dostęp pojawiła się po raz pierwszy w iPhoneach serii 6, w których szybkie dwukrotne dotknięcie przycisku Początek obniżało górę ekranu, by znalazł się w zasięgu kciuków. W iPhoneach X i 11 ta funkcja jest w dalszym ciągu dostępna, jednak domyślnie nie jest aktywna. Aby ją włączyć uruchom aplikację Ustawienia i kolejno wybierz Dostępność i Dotyk. Następnie przesuń w prawo przełącznik przy funkcji Łatwy dostęp. Aby użyć funkcji Łatwy dostęp przeciągnij palcem w dół u dołu ekranu.

Jak wyświetlić Centrum sterownia w iPhonie X i 11?

We wcześniejszych generacjach iPhonea, by wyświetlić Centrum sterowania wystarczyło przeciągnąć palcem od dołu do góry ekranu. W iPhoneach serii X i 11, gest ten zmieniono na zupełnie inny: należy przesunąć palcem w dół od prawego górnego rogu ekranu. Aby zamknąć centrum sterowania wykonaj ten gest ponownie.

Dostęp do innych funkcji przycisku Początek w iPhoneach X i 11

Aby zrobić zrzut ekranu: wciśnij jednocześnie przyciski: boczny i zwiększania głośności

Aby wyłączyć telefon: wciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski: boczny i zwiększania głośności, aż pojawi się na ekranie suwak wyłączania i przesuń go.
Aby aktywować Siri: Naciśnij i przytrzymaj boczny przycisk

Aby zaakceptować zakupy Apple Pay / App Store: użyj Face ID.

Co zrobić jeśli nie możesz się przyzwyczaić do braku przycisku Początek w iPhonie X?

Jeśli brakuje ci przycisku Początek w twoim nowym iPhonie, jest na to rada. Włącz funckję AssistiveTouch, która wyświetla na ekranie wirtualny przycisk Początek.

Jak włączyć AssistiveTouch:

  1. Uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Dostępność
  2. Przewiń ekran do sekcji Ruch i motoryka, następnie wybierz Dotyk
  3. Wybierz opcję AssistiveTouch i przesuń w prawo przełącznik przy opcji AssistiveTouch

Gesty zamiast przycisku Początek – poradnik dla nowych użytkowników iPhoneów serii X i 11