Domena i hosting – czym są i co musisz o nich wiedzieć przed założeniem własnej strony internetowej?
0

Domena i hosting – czym są i co musisz o nich wiedzieć przed założeniem własnej strony internetowej?

0

Współcześnie niemal każda firma chce mieć własną stronę internetową. Pozwala to efektywnie przedstawić ofertę, dotrzeć do grona zainteresowanych kupców czy usługobiorców, a także zwiększyć zyski. Jakie pojęcia powinieneś znać przed założeniem takiej strony? Przekonaj się!

Posiadanie własnej strony internetowej jest celem przedsiębiorców i coraz częściej również osób prywatnych. Co warto wiedzieć przed jej założeniem? A przede wszystkim – czym różnią się domeny od hostingów? Przeczytaj poniższy artykuł!

Domena a hosting – czym się różnią?

Mianem domeny określa się adres www, pod którym dostępna będzie Twoja strona. Innymi słowy jest to treść, którą wpisuje się w tzw. pasku adresu. Przeważnie stanowi ona nazwę sklepu, firmy czy inną rozpoznawczą, krótką treść. Nie może zawierać polskich znaków, dlatego starannie ją wybierz.

Hostingiem z kolei jest usługa pozwalająca na opublikowanie Twojej strony w Internecie. Wszystkie stworzone witryny są przechowywane (hostowane) właśnie na serwerach. W momencie, gdy użytkownicy sieci chcą wejść na Twoją stronę, wystarczy, że wpiszą jej nazwę w pasek adresu, aby komputer połączył się z serwerem i wyświetlił pożądaną treść. Hosting jest nieodłączną częścią domeny.

Podsumowując, aby Twoja strona internetowa mogła prawidłowo funkcjonować, potrzebujesz zarówno własnej domeny, pod którą będzie można ją znaleźć, jak i hostingu – miejsca, gdzie strona będzie działała.

Jak stworzyć własną stronę internetową?

Projektowanie własnej strony internetowej powinno rozpocząć się od koncepcji. Wybierz rodzaj strony, zaplanuj jej wygląd i zbierz najważniejsze treści. Ustal także cel jej założenia. Stronę internetową możesz z łatwością stworzyć online, korzystając np. z gotowych szablonów. Niektóre kreatory stron internetowych wymagają zainstalowania dodatkowych plug-inów. Popularnością i prostotą obsługi cieszą się np. wtyczki do WordPress’a.

Jeśli będziesz już mieć gotowy wzór, który w pełni Cię satysfakcjonuje, wypełnij stworzone podstrony treściami, pamiętając o znaczeniu SEO. Nie masz czasu lub umiejętności? Zleć przygotowanie swojej strony internetowej specjalistom! Zyskasz gwarancję, że będzie ona nie tylko rzetelnie i treściwie wykonana, ale i że stanie się widoczna dla Google (a tym samym trafi do jak największej liczby odbiorców).

Jak zarejestrować własną stronę internetową?

Już dziś możesz łatwo i szybko zarejestrować swoją domenę www. Jeśli skorzystasz z usług odpowiednich firm, czynność nie obciąży Twojego budżetu. W Progreso rejestracja domeny kosztuje zaledwie 10 zł, zaś jej przedłużenie na kolejne lata – 80 zł. To rozwiązanie atrakcyjne dla dużych i małych firm.

Możesz również wybrać interesujące Cię rozszerzenie domeny: krajową (.pl), funkcjonalną (.com.pl, .org.pl, .biz.pl), regionalną (np. .waw.pl), globalną (.com, .org, .net, .biz, .info) czy europejską (.eu). Do zamówionej domeny otrzymasz bezpłatny serwer o pojemności 1GB z obsługą poczty elektronicznej.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *