
Firma Apple zaprezentowała dziś M3 Ultra, swój najwydajniejszy czip oferujący najpotężniejsze CPU i GPU w Macu.
Podwojoną liczbę rdzeni systemu Neural Engine i największą jak dotąd objętość pamięci zunifikowanej w komputerze osobistym. Czip M3 Ultra wyposażono również w interfejs Thunderbolt 5 o ponad dwukrotnie zwiększonej przepustowości w każdym porcie, który zapewnia szybszą łączność i szerokie możliwości rozbudowy. M3 Ultra bazuje na innowacyjnej, opracowanej przez Apple architekturze UltraFusion, która łączy dwie struktury M3 Max za pomocą ponad 10 000 szybkich interfejsów charakteryzujących się wysoką przepustowością i niskimi opóźnieniami. W ten sposób połączone struktury są traktowane przez system jak jeden układ, który zapewnia ekstremalną wydajność, a jednocześnie cechuje się niedoścignioną energooszczędnością typową dla rozwiązań Apple. Na architekturę UltraFusion składają się w sumie 184 miliardy tranzystorów, dzięki którym wiodący w branży Mac Studio osiąga nowe wyżyny możliwości.
Ultrawydajność i energooszczędność
Niezrównana pamięć
Ultranowoczesne połączenia z Thunderbolt 5
Wbudowane przełomowe technologie
- Specjalnie opracowana przez Apple technologia UltraFusion wykorzystuje krzemowy interposer, który łączy struktury dwóch czipów M3 Max za pomocą ponad 10 000 sygnałów, zapewniając ogromną przepustowość na poziomie ponad 2,5 TB/s i znikome opóźnienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu czip M3 Ultra jest widoczny dla oprogramowania jako jeden układ.
- Mając do dyspozycji dwukrotność zasobów czipa M3 Max, silnik multimedialny czipa M3 Ultra potrafi współbieżnie przetwarzać dużo więcej materiałów wideo. Czip M3 Ultra ma dedykowane, sprzętowe kodery i dekodery H.264 i HEVC oraz cztery kodery i dekodery ProRes, dzięki którym jest w stanie odtwarzać nawet 22 strumienie wideo ProRes 422 o rozdzielczości 8K.
- Kontroler wyświetlaczy obsługuje nawet osiem monitorów Pro Display XDR i jest w stanie sterować ponad 160 milionami pikseli.
- Koprocesor Secure Enclave wraz ze sprawdzanym sprzętowo startem systemu oraz technologiami zapobiegającymi atakom na środowisko wykonawcze zapewniają najnowocześniejsze zabezpieczenia.
Źródło: Apple