Apple ogłasza nowy tryb blokady w iOS 16 z „ekstremalnym” poziomem bezpieczeństwa
0

Apple ogłasza nowy tryb blokady w iOS 16 z „ekstremalnym” poziomem bezpieczeństwa

0

Firma Apple ogłosiła dziś nowy tryb blokady, który pojawi się na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac z systemem iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura. Apple twierdzi, że opcjonalna funkcja bezpieczeństwa ma na celu ochronę „bardzo małej liczby” użytkowników, którzy mogą być zagrożeni „wysoce ukierunkowanymi cyberatakami” ze strony prywatnych firm opracowujących sponsorowane przez państwo oprogramowanie szpiegujące, takich jak dziennikarze, aktywiści i pracownicy rządowi.

Apple twierdzi, że tryb blokady jest włączony w trzeciej wersji beta systemów iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura wydanych dzisiaj, a funkcja ta będzie dostępna dla wszystkich użytkowników, gdy aktualizacje oprogramowania zostaną wydane jeszcze w tym roku. Chociaż funkcja ta jest skierowana do użytkowników będących celem cyberataków, wydaje się, że może ją włączyć każdy użytkownik.

Tryb blokady jest domyślnie wyłączony i można go włączyć w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo w aplikacji Ustawienia lub Ustawienia systemu. Po włączeniu tryb blokady można wyłączyć w dowolnym momencie w tej samej sekcji aplikacji Ustawienia. Włączenie lub wyłączenie trybu blokady wymaga ponownego uruchomienia urządzenia i wprowadzenia hasła urządzenia.

Po włączeniu Apple twierdzi, że tryb blokady zapewnia „ekstremalny” poziom bezpieczeństwa, ściśle ograniczając lub wyłączając funkcjonalność funkcji, aplikacji i stron internetowych. W momencie premiery tryb blokady będzie zawierał następujące zabezpieczenia:

  • W aplikacji Wiadomości większość typów załączników do wiadomości innych niż obrazy jest zablokowana, a niektóre funkcje, takie jak podgląd linków, są niedostępne.
  • Przychodzące połączenia FaceTime od osób, do których wcześniej nie dzwoniłeś, są blokowane. Przychodzące zaproszenia do innych usług Apple od osób, których wcześniej nie zaprosiłeś, są również blokowane.
  • Niektóre złożone technologie internetowe i funkcje przeglądania, w tym kompilacja JavaScript just-in-time (JIT), są wyłączone, chyba że użytkownik wykluczy zaufaną witrynę z trybu blokady. Ta ochrona dotyczy Safari i wszystkich innych przeglądarek internetowych korzystających z WebKit na iPhonie, iPadzie i Macu.
  • Udostępnione albumy zostaną usunięte z aplikacji Zdjęcia, a nowe zaproszenia do udostępnionych albumów zostaną zablokowane.
  • Gdy urządzenie jest zablokowane, połączenia przewodowe z innymi urządzeniami/akcesoriami są blokowane.
  • Nie można zainstalować profili konfiguracji, a urządzenie nie może zarejestrować się w zarządzaniu urządzeniami mobilnymi (MDM), gdy włączony jest tryb blokady.

Apple powiedziało, że z czasem będzie dodawać nowe zabezpieczenia do trybu blokady. Firma Apple dodała nową kategorię do swojego programu Security Bounty, aby nagradzać badaczy, którzy znaleźli ominięcia trybu blokady i pomogli poprawić jego zabezpieczenia, z nagrodami, które mają zostać podwojone za kwalifikujące się wyniki w trybie blokady, do maksymalnie 2 milionów dolarów.

„Tryb blokady to przełomowa funkcja, która odzwierciedla nasze niezachwiane zaangażowanie w ochronę użytkowników przed nawet najrzadszymi, najbardziej wyrafinowanymi atakami” – powiedział Ivan Krstić, szef inżynierii bezpieczeństwa Apple, w komunikacie prasowym udostępnionym dzisiaj. „Chociaż zdecydowana większość użytkowników nigdy nie padnie ofiarą wysoce ukierunkowanych cyberataków, będziemy niestrudzenie pracować nad ochroną niewielkiej liczby użytkowników”.

Apple ogłosił również, że przeznacza 10 milionów dolarów na Fundusz Godności i Sprawiedliwości Fundacji Forda, aby wesprzeć organizacje, które badają, ujawniają i zapobiegają wysoce ukierunkowanym cyberatakom. Apple powiedział, że przekaże również wszelkie odszkodowania zasądzone z pozwu przeciwko NSO Group , twórcy oprogramowania szpiegującego Pegasus.

W zeszłym roku Apple zaczął powiadamiać użytkowników, którzy mogli być celem ataków sponsorowanych przez państwo, za pośrednictwem poczty e-mail i powiadomień iMessage.

źródło: macrumors.com

Apple ogłasza nowy tryb blokady w iOS 16 z „ekstremalnym” poziomem bezpieczeństwa

5/5 - (1 vote)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *