5 zabezpieczeń internetowych wbudowanych w komputer Mac

5 zabezpieczeń internetowych wbudowanych w komputer Mac

0

Nawet dla ostrożnych użytkowników internetu cyberprzestrzeń może być niebezpiecznym miejscem. Wirusy, trojany, oprogramowanie szpiegujące rozprzestrzeniają się na szeroką skalę. Ale nie musisz się obawiać, ponieważ system macOS jest wyposażony w kilka zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, które pomagają chronić ciebie, twoje dane i sprzęt. Wystarczy, że nauczysz się korzystać z przygotowanych przez Apple zabezpieczeń.

Zapora sieciowa systemu MacOS

Jednym z prostych sposobów ochrony komputera w Internecie jest włączenie wbudowanej zapory sieciowej komputera Mac. Podczas gdy inne funkcje systemu macOS, takie jak Gatekeeper i System Integrity Protection (SIP), już zapewniają bezpieczeństwo systemu, włączenie zapory zapewnia dodatkową linię obrony przed nieautoryzowanymi połączeniami.

Chociaż system macOS na domyślnie wyłączoną zaporę, możesz włączyć to przydatne narzędzie zabezpieczające w kilku prostych krokach:

Uruchom Preferencje systemowe i wybierz Ochrona i prywatność. Następnie kliknij na kartę Zapora sieciowa. Wpisz hasło administratora, aby odblokować kłódkę w lewym dolnym rogu. Kliknij przycisk Włącz zaporę sieciową. I gotowe.

Czasami zapora systemu macOS zakłóca działanie aplikacji wymagających dostępu do Internetu. Możesz jednak użyć panelu Opcje zapory, aby dostosować poziom przyznanej ochrony.

Dodatkowe ustawienia umożliwiają:

  • blokować wszystkie połączenia przychodzące

W ekstremalnych sytuacjach wystarczy zablokować wszystkie połączenia przychodzące. Włączenie tej funkcji może zablokować wszystkie aplikacje, które polegają na dostępie do Internetu, więc warto dobrze przemyśleć skorzystanie z tej opcji.

  • zezwolić wbudowanym aplikacjom lub certyfikowanemu oprogramowaniu na ominięcie zapory
  • włączyć tryb ukrycia

Tryb ukrycia to kolejne przydatne narzędzie, może pomóc w ukryciu komputera Mac przed złośliwymi atakami z zewnątrz. Twoje urządzenie nie będzie odpowiadać na żądania ping lub próby połączenia, skutecznie zapewniając niewidzialność w sieci.

  • dodać wyjątki i ograniczenia dla wybranych aplikacji

Po włączeniu zapory system macOS ułatwia tworzenie wyjątków i ograniczeń. Aby dodać wpis do listy, naciśnij przycisk plus (+), znajdź odpowiednią aplikację i kliknij Dodaj. Po dodaniu możesz zmienić status każdej aplikacji na blokowanie lub zezwalanie na połączenia przychodzące. Dodatkowy poziom kontroli oznacza, że ​​możesz zabezpieczyć komputer Mac w sposób najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Gatekeeper

Gatekeeper to Twój przyjazny i skuteczny strażnik macOS. Wyświetlając ostrzeżenie przy próbie otwarcia niecertyfikowanego oprogramowania, narzędzie gwarantuje, że instalujesz tylko zaufane aplikacje, co pozwala uniknąć potencjalnie szkodliwych błędów.

Przy próbie uruchomienia nowych aplikacji system macOS ustala, czy firma Apple dokonała sprawdzenia (przebadania i poświadczenia) oprogramowania. W zależności od ustawień Strażnika może pojawić się okno dialogowe z ostrzeżeniem z pytaniem, czy na pewno chcesz otworzyć aplikację. Chociaż możesz kontynuować, monit zapewnia możliwość wstrzymania instalacji i ponownego rozważenia, czy instalacja tego konkretnego programu na pewno jest bezpieczna.

Dodatkowo możesz ustawić Gatekeeper, aby automatycznie zezwalał na aplikacje z App Store i zidentyfikowanych programistów. Aby zmienić ustawienia bezpieczeństwa Gatekeepera, wykonaj następujące kroki:

Uruchom Preferencje systemowe i wybierz Bezpieczeństwo i prywatność. Następnie kliknij na kartę Ogólne. Użyj hasła administratora, aby odblokować kłódkę w lewym dolnym rogu.

Zmodyfikuj ustawienia strażnika w sekcji Dopuszczaj aplikacje pobrane z.

Pamiętaj: czasami trzeba przejść do sekcji Bezpieczeństwo i prywatność, aby udzielić pozwolenia na uruchomienie zablokowanej aplikacji lub składnika jeśli system uzna aplikację za potencjalnie niebezpieczną. Jeśli Gatekeeper nie zezwala na korzystanie z oprogramowania, o którym wiesz, że jest bezpieczne, możesz obejść te zabezpieczenia. Wystarczy otworzyć Finder, kliknąć ikonę aplikacji z wciśniętym klawiszem Control i wybrać opcję Otwórz.

Ustawienia bezpieczeństwa Safari

Za każdym razem, gdy przeglądasz sieć, ryzykujesz że trafisz do miejsc, które nie szanują Twojego bezpieczeństwa ani prywatności i są zorientowane, za wykradanie danych od przeglądających witrynę. Na szczęście wbudowane zabezpieczenia Safari, które obejmują blokowanie wyskakujących okienek, ostrzeżenia o oszustwach i zapobieganie śledzeniu, pomagają zwiększyć bezpieczeństwo przeglądania.

Blokowanie wyskakujących okienek w Safari

Złośliwi twórcy stron internetowych mogą używać wyskakujących okienek jako narzędzi do phishingu, wyświetlając mylące wiadomości i przejmując kontrolę nad Twoją przeglądarką i komputerem. Aby sprawdzić lub zmienić ustawienia wyskakujących okienek, wykonaj następujące kroki:

Uruchom Safari. Z górnego menu wybierz kolejno Safari > Preferencje > Strony internetowe. Z menu bocznego wybierz opcję Okna wyskakujące. Stąd możesz ustawić Safari na Zezwalaj, Blokuj lub Blokuj i powiadamiaj. W tym oknie możesz również skonfigurować preferencje dla poszczególnych witryn.

Pozostałe zabezpieczenia Safari

Aby uzyskać dostęp do dodatkowych ustawień zabezpieczeń, wybierz z górnego menu Safari > Preferencje > Bezpieczeństwo. Zauważysz opcję Ostrzegaj podczas odwiedzania fałszywych stron internetowych, która zawsze powinna pozostać zaznaczona. Wtedy otrzymasz powiadomienia za każdym razem, gdy Safari uzna, że witryna którą właśnie odwiedzasz ma zaszyty złośliwy kod.

Ponadto możesz zarządzać ustawieniami prywatności, przechodząc do Safari > Preferencje > Prywatność. Opcja Zapobiegaj śledzeniu między witrynami uniemożliwia witrynom udostępnianie danych o urządzeniu i nawykach przeglądania bez Twojej zgody. Gdy jest aktywna, możesz kliknąć ikonę tarczy po lewej stronie paska adresu, aby zobaczyć liczbę modułów śledzących zablokowanych przez Safari.

Masz również możliwość zablokowania wszystkich plików cookie — co może spowodować, że niektóre witryny nie będą działać — oraz zezwolić na pomiar skuteczności reklam z zachowaniem prywatności. To ostatnie ustawienie chroni Twoją prywatność, jednocześnie zapewniając ważne informacje reklamodawcom. Rozsądnie myśląc, powinieneś rozważyć włączenie tylu funkcji bezpieczeństwa, na ile pozwalają twoje nawyki przeglądania.

XProtect i narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania

Być może zadałeś sobie pytanie: czy Twój Mac potrzebuje programu antywirusowego? Pytanie pojawia się bardzo często, a sposób, w jaki macOS potajemnie radzi sobie ze złośliwym oprogramowaniem, może być odpowiedzią na wszelkie wątpliwości. Chociaż możesz wzmocnić swoje urządzenie dodatkowym oprogramowaniem antywirusowym, bo zawsze lepiej być nadmiernie chronionym niż narażonym na niebezpieczeństwo, macOS ma wbudowaną funkcję o nazwie XProtect, która działa w tle, aby zapewnić bezpieczeństwo systemu.

XProtect to zintegrowane z systemem macOS narzędzie antywirusowe, które wykorzystuje wykrywanie oparte na sygnaturach, co oznacza, że ​​macOS utrzymuje bazę danych złośliwego oprogramowania i uczy się rozpoznawać znane zagrożenia. Skanowanie odbywa się przy każdym uruchomieniu nowej aplikacji, aktualizacji aplikacji lub aktualizacji bazy danych sygnatur. Jeśli XProtect wykryje złośliwe oprogramowanie, narzędzie zablokuje aplikację lub składnik powodujący problem i wyświetli monit z prośbą o jego usunięcie.

Oprócz wbudowanego programu antywirusowego Apple system macOS jest wyposażony w zintegrowane narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania (MRT). Nie musisz nic robić, aby korzystać z tej funkcji, ponieważ MRT działa automatycznie.

Jak widać, narzędzia antywirusowe wbudowane w macOS działają w tle, aby chronić Twój system. Komputery Apple są trudniejsze do zainfekowania złośliwym oprogramowaniem niż niektóre inne urządzenia, a aktualizowanie oprogramowania systemowego a bieżąco to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zapewnić skuteczność XProtect i MRT.

Aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń

Na koniec jedno z najprostszych i najskuteczniejszych narzędzi bezpieczeństwa: aktualizacje oprogramowania systemowego. Niektóre funkcje, takie jak XProtect i MRT, do prawidłowego działania opierają się na aktualnych informacjach, dlatego zapewnienie, że Twój system działa w najnowszej wersji macOS, ma kluczowe znaczenie. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji systemu macOS, wykonaj następujące kroki:

Przejdź do Preferencje systemowe> Aktualizacja oprogramowania. Zezwól systemowi macOS na wyszukiwanie oprogramowania następnie zainstaluj wszelkie dostępne aktualizacje. Jeśli nie masz ograniczeń w transferze danych, zaleca się zaznaczenie opcji Automatycznie aktualizuj mój komputer Mac, aby nie trzeba było ręcznie wyszukiwać nowego oprogramowania. Ponadto możesz dalej dostosować ustawienia automatycznej aktualizacji, klikając przycisk Zaawansowane.

Aktualizacje oprogramowania są niezwykle ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Internecie. Funkcje takie jak XProtect i MRT opierają się na aktualnych bazach danych w celu identyfikowania i usuwania złośliwego oprogramowania. Wiele narzędzi bezpieczeństwa macOS działa w tle, aby chronić Twój system; możesz jednak dostosować niektóre ustawienia Safari, wbudowanej zapory i Gatekeepera.

Oceń post
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *