Home Artykuły Zmiana formatu zdjęć z HEIF na JPEG w systemie iOS 11
Zmiana formatu zdjęć z HEIF na JPEG w systemie iOS 11

Zmiana formatu zdjęć z HEIF na JPEG w systemie iOS 11

0

Instalacja systemu iOS 11 niesie ze sobą wiele zmian funkcjonalnych i opcjonalnych, z których część nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, a o ich istnieniu dowiadujemy się już podczas użytkowania platformy. Tak właśnie jest w przypadku domyślnego formatu zdjęć, który uległ małej metamorfozie mającej ułatwić życie. Apple zdecydowało się bowiem wprowadzić format HEIF w miejsce popularnego JPEG promując ten pierwszy jako oszczędzający przestrzeń dyskową.

Zamysł był prosty, HEIF to nowy format pozwalający w odniesieniu do formatu JPEG na zapis większej ilości zdjęć przy zachowaniu ich jakości. Opcja ta ustawiona jest domyślnie, a więc zaraz po zainstalowaniu systemu iOS 11 użytkownik z automatu przechodzi na nowy typ plików. Jest jednak pewien szkopuł, bowiem w rezultacie prowadzi to do problemów z odczytaniem pliku wysłanego z iPhone’a przez użytkowników innych platform systemowych takich jak choćby Android, czy Windows. Domyślam się więc, że część właścicieli jabłkowych urządzeń będzie chciała przywrócić stary, poczciwy i uniwersalny format JPEG.

W tym poradniku pokażemy jak tego dokonać.

Należy więc udać się do aplikacji Ustawienia w systemie iOS 11, a następnie przejść do zakładki Aparat i z dostępnych tam opcji wybrać pozycję Formaty. W tym miejscu wystarczy już tylko zaznaczyć Najbardziej zgodne dzięki czemu wszystkie zdjęcia będą od tego momentu zapisywane w formacie JPEG, a te istniejące w pamięci urządzenia zostaną odpowiednio przekonwertowane.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie dla osób, które chciałyby korzystać z nowego formatu plików na iPhone lecz na komputerze użytkować tradycyjny JPEG.

W tym przypadku niezbędne będzie włączenie automatycznej konwersji. Udajemy się więc do Ustawień systemu iOS 11, z listy wybieramy Zdjęcia, a następnie zaznaczamy opcję Automatycznie znajdującej się w kategorii Przenieś na Maca lub PC.

Źródło i zdjęcia: MyApple

 

Zmiana formatu zdjęć z HEIF na JPEG w systemie iOS 11

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)