Home Newsy Zautomatyzuj swoje procesy biznesowe dzięki RPA

Zautomatyzuj swoje procesy biznesowe dzięki RPA

Zautomatyzuj swoje procesy biznesowe dzięki RPA
0

Jednym z nadrzędnych celów każdej organizacji, prócz osiągania zysków z aktywności, jest ciągła optymalizacja procesów biznesowych, która w długim okresie powinna prowadzić do osiągania przewagi konkurencyjnej. Czy istnieje uniwersalny sposób na to, by rozwinąć swoją firmę relatywnie małym kosztem? Tak, a jest nim robotyzacja procesów biznesowych. Czym jest RPA? W jaki sposób pomoże to firmie w rozwoju? Jak wygląda wdrożenie RPA w przedsiębiorstwie?

Czym jest system klasy RPA

Czym dokładnie jest system Robotyzacji Procesów Biznesowych? To technologia, która w bardzo prosty sposób może wyręczyć pracowników od wykonywania długich i żmudnych czynności, które bezwzględnie muszą być zrealizowane w celu zakończenia danego procesu. 

RPA to oprogramowanie, które przybiera formę cyfrowego pracownika, wykonującego pewne proste, niewymagające osądu czynności, dzięki czemu pracownik, który wcześniej wykonywał tę konkretną pracę, może zostać oddelegowany do bardziej angażujących obowiązków. RPA przybiera formę oprogramowania, które każdą zaplanowaną czynność może wykonywać samodzielnie przez 24 godziny na dobę – bez odpoczynku, bez kontroli, bez dodatkowych kosztów.

Dla kogo system RPA jest najlepszym rozwiązaniem?

Gdzie najlepiej zastosować technologię RPA? Szczególnie w tych firmach i tych departamentach, które w głównej mierze polegają na realizowaniu podstawowych zadań przy użyciu systemów i programów przetwarzających bardzo duże dane. Obecnie praktycznie każde przedsiębiorstwo, bez względu na specyfikę działalności musi pracować z danymi. Bez względu na to, czy są to dane sprzedaży, dane dotyczące zamówień towarów, dane związane z klientami firmy czy raporty produkcji, każda partia informacji musi zostać zgromadzona, przeanalizowana, i ściągnięta i wysłana do odpowiednich osób zarządzających.

W tym celu pracownicy często muszą logować się do dedykowanych systemów CRM, WMS czy MES. Oprogramowanie klasy RPA zrobi to za nich i bez najmniejszego problemu wykona całą pracę szybko i bezbłędnie. Zatem w jakich działach RPA przyda się najbardziej? Z pewnością dział marketingu, sprzedaży, finansów, ale także w dziale prawnym czy dziale HR.

Jakie procesy mogą być poddane robotyzacji?

Jakie procesy są idealne do wdrożenia technologii Robotic Process Automation? Przede wszystkim te, które obecnie są wykonywane przez pracowników, które nie są nazbyt skomplikowane, oraz które do zrealizowania wymagają wykorzystania różnego rodzaju programów i systemów informatycznych.

Warto również upewnić się, że proces ten przebiega w jednostajny sposób. Co to oznacza? Proces zrobotyzowany nie powinien mieć zbyt wiele możliwych ścieżek decyzyjnych. Takie czynności powinny być jednokierunkowe i nie mogą mieć znamion decyzyjności. Przykłady? Chociażby stworzenie raportu, który zaciąga dane z kilku różnych systemów. Robot jest w stanie samodzielnie zalogować się do danych systemów, pozyskać niezbędne dane, a następnie przykleić je do odpowiedniego raportu, który jest cyklicznie wysyłany do zarządu lub osób decyzyjnych. To zaledwie przykład potencjału RPA, a warto mieć świadomośc, że jest to technologia, która rozwija się bardzo dynamicznie.

Wdrożenie RPA – największe wyzwania

Istnieje szereg wyzwań, jakie kierownictwo firmy musi przewidzieć przed wdrożeniem systemu klasy RPA. Przede wszystkim mowa o pracownikach i ich podejściu do tego typu innowacji. Pierwsza reakcja będzie oczywista – zamiana pracowników na roboty, która dąży do redukcji zatrudnienia. Warto w tym przypadku przeprowadzić jeszcze przed wdrożeniem systemu klasy RPA odpowiednią kampanię informacyjną, która w racjonalny sposób przedstawi cel automatyzacji, a także wymierne korzyści, jakie osiągną pracownicy, którzy od tego momentu będą delegowani do znacznie ciekawszych wyzwań.

Drugie istotne wyzwanie to te wynikające z integracji systemu RPA – mindbox.pl z dotychczasowymi systemami wspierającymi zarządzanie procesami biznesowymi lub zasobami firmy. W celu bezinwazyjnego wdrożenia przydać może się konsultant RPA, który dysponuje doświadczeniem umożliwiającym wdrożenie RPA bez najmniejszych problemów.

Korzyści wynikające z wykorzystania systemu klasy RPA

RPA to dla firmy gwarancja znacznie większej efektywności realizowania procesów biznesowych, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższej jakości i redukowaniu kosztów. Robot nie musi odpoczywać, nie oczekuje podwyżek i nie męczy się swoją pracą, co oznacza, że wynik jego pracy zawsze będzie tak samo dobry.

Jeśli firma identyfikuje jakiekolwiek czynności, które są zbyt kosztowne lub stanowią wąskie gardło, warto zweryfikować je pod kątem zaimplementowania rozwiązania klasy RPA.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *