0

Zastosowanie kamer termowizyjnych w budownictwie

Zastosowanie kamer termowizyjnych w budownictwie
0

Kamery termowizyjne dają możliwość zobaczenia tego, co niedostępne dla naszych oczu – temperatury. Możliwość zaobserwowania rozkładu ciepła w przestrzeni i jego zmiany w czasie pozwala jeszcze lepiej poznawać otoczenie. Termowizja ma wiele zastosowań w różnych branżach i gałęziach nauki. Dziś przyjrzymy się temu, jak jest wykorzystywana w budownictwie.

Zasada działania kamer termowizyjnych

Każde ciało ma jakąś temperaturę i emituje energię cieplną. Nie możemy tego zaobserwować gołym okiem, ale możemy to poczuć – im bliżej grzejnika, tym cieplej. Kamery termowizyjne pozwalają to zobaczyć. O zasadę ich działania zapytaliśmy ekspert a z firmy EC Test Systems:

Każde ciało, którego temperatura jest wyższa niż zero bezwzględne, czyli 0 K albo −273,15 °C, emituje promieniowanie cieplne. Im cieplejszy obiekt, tym bardziej intensywnie promieniowanie. Jeżeli więc możemy zbadać promieniowanie cieplne, możemy także określić temperaturę ciała, które je emituje. Kamera termowizyjna pozwala stworzyć obraz rozkładu temperatur na obserwowanym obszarze. Jej działanie jest podobne do zwykłej kamery, jednak rejestruje ona fale o innej długości – niewidzialne dla człowieka.

Człowiek nie widzi promieniowania cieplnego, które otacza go z każdej strony, ponieważ budowa oka nie pozwala na rejestrowanie tej długości fali. Kamery termowizyjnej to ograniczenie nie dotyczy. Piksele na matrycy pobierają informacje o promieniowaniu cieplnym. Każda temperatura ma przypisany kolor. Rozkład barw na termogramie, czyli obrazie termowizyjnym, pozwala zobaczyć, jaką temperaturę mają poszczególne elementy w przestrzeni.

Jak wykorzystuje się kamery termowizyjne w budownictwie?

Możliwość zobaczenia ciepła okazała się nieocenioną pomocą w budownictwie. Kamery termowizyjne umożliwiają przede wszystkim inspekcje budynków i audyt energetyczny. Dzięki urządzeniom wykorzystującym termowizję można przekonać się np. czy instalacja grzewcza ma została wykonana poprawnie, wystarcza do ogrzania wszystkich pomieszczeń, a także – co bardzo ważne dla energooszczędności domu – którędy ucieka najwięcej ciepła. Audyt energetyczny pozwala znaleźć słabe punkty instalacji grzewczej oraz systemu izolacyjnego budynku i ewentualnie przeprowadzić modernizację ukierunkowaną na usunięcie problemów. Precyzyjne działanie minimalizuje koszty prac.

Kamery termowizyjne pozwalają także na przeprowadzanie inspekcji przewodów kominowych, systemów klimatyzacji, rurociągów wody w systemie centralnego ogrzewania czy orurowania pomp ciepła. Termowizja może wykazać nieszczelności w izolacji cieplnej tych instalacji, a w przypadku kominów np. miejsca, które szczególnie się nagrzewają i mogą być narażone na uszkodzenia pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *