Home Artykuły Wymuszanie ponownego indeksowania wyszukiwarki Spotlight
Wymuszanie ponownego indeksowania wyszukiwarki Spotlight

Wymuszanie ponownego indeksowania wyszukiwarki Spotlight

33
0

Jednym z wygodnych narzędzi na stałe wbudowanych w system stacjonarny od Apple jest wyszukiwarka Spotlight dająca szybki dostęp do dokumentów, aplikacji, plików multimedialnych mieszczących się na dysku komputera, czy wiadomości wraz z załącznikami składowanymi na prywatnej skrzynce pocztowej.

A cóż to za funkcja?

Dzięki opcji wyszukiwarki użytkownik nie musi ręcznie przeszukiwać poszczególnych katalogów i folderów w odnajdywaniu interesującego go materiału, co może być utrapieniem kiedy urządzenie pełne jest chaotycznie porozrzucanych plików. Spotlight znacznie upraszcza wiele zadań począwszy od wyszukiwania , a na zarządzaniu zbiorami dysku kończąc. Można wybudzić ją skrótem klawiaturowym CMD plus Spacja lub uruchomić korzystając z ikony zagnieżdżonej w systemowym pasku menu.

W Polsce jednak opcja ta posiada pewne ograniczenia, bowiem nie uświadczymy funkcji dostępnej w USA takiej jak choćby sprawdzanie aktualnej pogody, repertuaru lokalnych kin, czy wyszukiwania obiektów użyteczności publicznej znajdujących się w okolicy. Muszę jednak przyznać, że i bez tego Spotlight niemal codziennie odgrywa na moim komputerze bardzo ważną rolę.

1

Niestety zdarza się, że wbudowana wyszukiwarka przestaje działać jak należy nie odnajdując wszystkich plików, a nawet wieszając się podczas pracy. Błąd ten można naprawić wymuszając ponowne indeksowanie.

Jak przejść do praktyki?

W celu wymuszenia na systemie ponownego prześledzenia zawartości komputera oraz zlokalizowania poszczególnych plików trzeba udać się do Preferencji Systemowych i tam odnaleźć zakładkę Spotlight. Następnie kliknąć w opcję Prywatne.

W następnym kroku trzeba będzie otworzyć okno Findera i tam wybrać z paska bocznego opcję wyświetlającą nazwę naszego urządzenia. W zawartości tego katalogu znajdziemy ikonę Macintosh HD, którą trzeba przeciągnąć do otwartych wcześniej preferencji prywatnych Spotlight.

2

Po zatwierdzeniu zmian zaznaczamy wyświetlaną opcję Macintosh HD i klikamy na minus w dolnym, lewym rogu okna. Powyższe czynności wymuszą ponowne indeksowanie plików znajdujących się na dysku komputera. W zależności od modelu sprzętu oraz typu dysku czas realizacji operacji może wynieść od kilku minut nawet do kilkudziesięciu. Warto jednak dodać, że podczas indeksowania praca na urządzeniu jest nadal możliwa, choć może ono działać wolniej niż zazwyczaj.

 

Wymuszanie ponownego indeksowania wyszukiwarki Spotlight

(33)

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)