Home Newsy Wybieramy noktowizor – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wybieramy noktowizor – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wybieramy noktowizor – co warto wiedzieć przed zakupem?
0

W ostatnich latach pojawił się zauważalny wzrost zainteresowania sprzętem taktycznym. Wyspecjalizowane akcesoria służą nie tylko wojskowym, czy myśliwym, ale pobudzają do działania też hobbystów i miłośników outdooru. Jeśli i Ty lubisz nocne wyprawy w teren, sprawdź, jak sprawdzi Ci się przy tym profesjonalny noktowizor!

Noktowizor – co to jest? Jak działa?

Jako że człowiek nie jest stworzeniem nocnym, jego wzrok odznacza się niskimi zdolnościami adaptacyjnymi. Zbyt mała ilość światła wpływa niekorzystnie na orientację w terenie i sprawia, że poruszamy się z większą trudnością. Aby ułatwić ludziom lepsze widzenie w ciemności, opracowano urządzenia do tzw. noktowizji. Ich zadaniem jest wzmocnienie natężenia światła, w celu ułatwienia obserwacji obrazu.

Noktowizory działają poprzez uprzednie oświetlenie pola widzenia lekkim, rozproszonym światłem (może to być np. nocna łuna albo blask księżyca). Po przejściu przez specjalny przetwornik w urządzeniu jest ono wzmacniane nawet do kilku tysięcy razy. Dzięki temu obserwowana przestrzeń staje się widoczna i wyraźniejsza.

Jak zbudowany jest noktowizor?

Sprzęt noktowizyjny składa się zwykle z obiektywu, wzmacniacza obrazu, zasilacza, aparatury sterującej i okulara lub ekranu. W nowoczesnych modelach elektronika pozwala na dobór odpowiedniego wzmocnienia światła oraz dysponuje opcją automatycznego wyłączania urządzenia w razie mocnego wzrostu oświetlenia. Chroni to sprzęt od uszkodzenia, w razie nadmiernej ekspozycji na promienie.

Jakie są rodzaje noktowizorów?

W zależności od zastosowania, noktowizory dostępne w sprzedaży podzielić możemy na urządzenia osobiste, montowane do pojazdów oraz stacjonarne, stosowane np. w kamerach monitoringu. Sprzęt tego typu, stosowany w różnego rodzaju aktywnościach outdoorowych występuje najczęściej jako:

  • Monokular – niewielkiego rodzaju teleskop noktowizyjny, wyglądem zbliżony do lunet celowniczych.
  • Lornetka – przyrząd optyczny stworzony do obserwacji odległych widoków, np. nocnego życia zwierząt.
  • Luneta celownicza – montowany do broni celownik ułatwiający polowanie lub rozgrywki strzeleckie w ciemności.
  • Nasadka do lunet – dodatkowe akcesorium mocowane do tradycyjnych lunet.
  • Gogle noktowizyjne – ściśle przylegająca do twarzy maska z soczewkami noktowizyjnymi.

Komu się przydaje sprzęt noktowizyjny?

Kto poza wojskowymi i służbami doceni tego typu akcesorium? W pierwszej kolejności osoby uprawiające sporty strzeleckie, od myślistwa, przez paintball, do rozgrywek z ASG. Warunkiem jest oczywiście to, aby aktywność podejmowana była po zmroku.

W noktowizor zdecydowanie powinni zaopatrzyć się miłośnicy eksploracji. Do tej grupy zaliczyć możemy zarówno grotołazów, osoby uprawiając urbex, jak i poszukiwaczy skarbów. Działania noktowizji powinni docenić również entuzjaści survivalu.

Lornetki czy lunety noktowizyjne to świetny gadżet dla przyrodników, ornitologów i osób hobbistycznie zajmujących się obserwacją zwierząt. Ułatwiają nocne wyprawy i zwiększają szanse na wypatrzenie osobników pod osłoną nocy.

Co jeszcze warto wiedzieć o optyce noktowizyjnej?

Noktowizorów nie powinno mylić się z termowizorami, które uwydatniają przedmioty ciepłe za pomocą wiązki podczerwieni. Urządzenia te różnią się zarówno technologicznie, jak i pod względem zastosowania.

Istnieje kilka generacji noktowizorów, które wyróżniają się odmienną klasą technologiczną – zastosowanymi rozwiązaniami, materiałami i trwałością sprzętu. Generacja trzecia nie jest dostępna na rynku cywilnym, a czwarta wciąż pozostaje w stanie prototypowym. Natomiast niższe standardy, cechujące się wciąż dużą funkcjonalnością, zakupisz w sklepach dla hobbystów, takich jak Hobby4Men.

4.2/5 - (4 votes)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.