Wady i zalety phabletów
0

Wady i zalety phabletów

0

Phablet to urządzenie łączące cechy smartfonów i tabletów. Jako jego największe zalety często wymienia się wielkość ekranu oraz możliwość wykonywania rozmów telefonicznych. Z założenia rozwiązanie to miało być docenione głównie przez biznesmenów potrzebujących wielofunkcyjnych narzędzi do pracy w biurze. Jak się okazuje, co dla jednych jest zaletą, dla innych bywa wadą…

Wygodny, czy nieporęczny?

Phablety charakteryzują się szerokim wyświetlaczem, co oczywiście ma swoje dobre i złe strony. Do zalet należy z pewnością wygoda:

  • podczas pisania wiadomości,
  • korzystania z programów biurowych, jak edytor dokumentów tekstowych lub arkuszy kalkulacyjnych,
  • czy oglądania filmów.

Możliwość podłączenia klawiatury bezprzewodowej doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które zamierzają wykorzystać to urządzenie do pracy. Należy jednak pamiętać, że wiele osób nad komfortowe oglądanie ulubionego serialu w dowolnym miejscu przekłada wygodę użytkowania. Sporych rozmiarów wyświetlacz trzeba obsługiwać dwiema rękami, co jest niewygodne, a sam phablet trudno zmieścić w kieszeni spodni. Oprócz tego konieczność częstego ładowania baterii wiele osób uzna za jednoznaczne z obniżeniem komfortu użytkowania.

 

Wielofunkcyjność

Nowoczesne telefony komórkowe łączą w sobie funkcje kilku urządzeń, a phablety wcale się w tej kwestii nie różnią. I tutaj jednak należy wspomnieć o dużym ekranie. Ze względu na swoją wielkość będzie on wygodny podczas podróży, przy czym sprawdzi się nie tylko jako nawigacja, ale również zajmie dzieci znudzone długą jazdą. Można na nim odtwarzać muzykę, filmy, albo wykorzystać go do gier. Oczywiście trzeba też pamiętać, że w przeciwieństwie do tabletów, phablety pozwalają na wykonywanie rozmów telefonicznych.

 

Dla kogo phablet?

Chociaż z założenia jest to urządzenie przygotowane głównie z myślą o biznesmenach potrzebujących w każdej chwili dostępu do skrzynki mailowej, telefonu i aplikacji biurowych, phablet z pewnością odpowie na potrzeby miłośnika rozrywki. Duży ekran zagwarantuje komfortowe oglądanie filmów oraz przeglądanie stron internetowych, ale sprawdzi się również podczas grania – spory wyświetlacz zapewni wyraźne animacje. Wygodne będzie także czytanie e-booków i przeglądanie zdjęć, przy czym nie wszystkie modele mogą zaoferować wykonywanie fotografii o dużej ostrości.

 

Co wybrać – smartfon, tablet, czy phablet?

Każde z wymienionych urządzeń ma swoje zalety i wady. Osoby, którym zależy przede wszystkim na wygodnej obsłudze jedną ręką i możliwości telefonowania, powinny zdecydować się smartfon. Jeśli zajdzie taka potrzeba równie dobrze sprawdzi się on do przeglądania stron internetowych, a nawet do gier czy odtwarzania muzyki. Tablet to rozwiązanie dla tych, którym zależy na dużym ekranie i większej liczbie funkcji dostępnych na urządzeniu. Jeśli jednak podczas codziennego użytkowania konieczne jest korzystanie zarówno z telefonu, jak i aplikacji biurowych, phablet może być najlepszym możliwym wyborem, ponieważ łączy cechy obu urządzeń.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *