0

Wady iPad’a

0

5vREa

Ograniczenia wynikające z wyposażenia iPada w oprogramowanie iPhone OS powodują, że urządzenie wcale nie jest tak świetnie konkurencyjne chociażby wobec obecnie oferowanych telefonów komórkowych na rynku. Urządzenie według Jobsa’a ma być idealnym narzędziem pozwalającym na przyjemny kontakt ze światem przez sieć Internet. Internetowe książki, portale, gazety, komunikatory, poczta. Jednak braki iPhone OS dają się we znaki.

Podstawową wadą iPhone OS jest brak obsługi Flash Player. Większość nowoczesnych stron wykorzystuje tą technologie, która niewątpliwie daje nam większe pole do popisu przy tworzeniu serwisu. Apple celowo broni się przed Flash Player’em prawdopodobnie z obawy przed brakiem możliwości kontrolowania tej technologii. W końcu dzięki flashowi, możliwe byłoby bezpłatne granie w gry przez Internet, a to by spowodowało spadek sprzedaży gier w iTunes Store. Z drugiej strony wątpię, aby we flashu udało się uruchomić tak zaawansowane gry, jakie tworzy chociażby EA Games czy Gamloft. Zresztą kto ma kupić płatną grę, to i tak to zrobi. A ten co nie kupi, to jeżeli nie uda mu się legalnie ją pozyskać, to pobierze wersje piracką z Appulo.us.

Inną poważną wadą jest brak jakiejkolwiek wiadomości na temat notyfikacji, czy multitaskingu. Podobno namiastka multitaskingu ma się pojawić wraz z oprogramowaniem 4.0. Jednak informacja ta, to zwykłe plotki, takie same, jak te, w których mówiono że na wczorajszym keynote zobaczymy soft 4.0 do iPhona. Wady te spowodowały falę humorystycznych porównań iPad’a do kamienia. (Déj? vu?)

0918_3777_800

Dużym problemem dla polskich użytkowników może być całkowity brak wsparcia dla naszego ojczystego języka. Jak czytamy na stronach Apple, producent zapewnia:

Obsługa języka angielskiego, francuskiego, niemiecki, japoński, holenderski, włoski, hiszpański, uproszczony chiński, rosyjski
Obsługa klawiatury dla języka angielskiego (Stany Zjednoczone) Angielski (Wielka Brytania), francuski (Francja, Kanada), niemiecki, japoński (QWERTY), holenderski, flamandzki, hiszpański, włoski, chiński uproszczony (pisma ręcznego i Pinyin), rosyjski
Słownik wsparcie dla języka angielskiego (USA), angielski (Wielka Brytania), francuski, francuski (Kanada), francuski (Szwajcaria), niemiecki, japoński, holenderski, flamandzki, hiszpański, włoski, chiński uproszczony (pisma ręcznego i Pinyin), rosyjski

Mimo to, już nie mogę się doczekać, gdy otrzymam tablet na testy.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *