Home Newsy VPN, czyli sposób na prywatność, anonimowość i bezpieczeństwo w Sieci
VPN, czyli sposób na prywatność, anonimowość i bezpieczeństwo w Sieci
0

VPN, czyli sposób na prywatność, anonimowość i bezpieczeństwo w Sieci

0

Jeśli odpowiednio nie pomyślisz o zabezpieczeniu siebie w sieci, to wszystkie dane na temat Twojej aktywności, będą widoczne dla każdego. Wędrujące przez serwer Twojego usługodawcy internetowego nieszyfrowane informacje, mogą zostać przechwycone i wykorzystane. Jedną z opcji na uniemożliwienie tego typu działań w stosunku do nas samych jest zabezpieczenie swojego połączenia za pomocą VPN. Dlaczego warto zabezpieczać się w internecie? Kto nas śledzi? I jak może wykorzystać dane wrażliwe? Sprawdźmy.

Kto Cię śledzi w internecie?

Możliwość śledzenia Twojej internetowej działalności ma praktycznie każdy. Wystarczy do tego odrobina wiedzy – która można zaczerpnąć z sieci – a także odpowiednie oprogramowanie. W niektórych przypadkach jest to w naszym kraju całkowicie legalne, a zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym w życie 7 lutego 2016 roku, służby mogą monitorować naszą aktywność sieciową, a także przechowywać informacje o niej bez podania przyczyny tych działań i bez naszej wiedzy.

Dane na temat Twojej sieciowej aktywności są również gromadzone w celach statystycznych i reklamowych, a – co gorsza – później również odsprzedawane. Informacja to pieniądz, a w dzisiejszych czasach rozeznany w temacie nie ma z jej pozyskiwaniem żadnych kłopotów. Często na ich zbieranie zgadzamy się również dobrowolnie, korzystając z takich serwisów, jak Facebook, czy innych portali społecznościowych i nie tylko. A korporacje – pod osłoną regulaminów, których nikt nie czyta – mogą dysponować naszymi danymi, w taki sposób, jaki tylko uznają za opłacalny dla ich firmy. W przypadku Facebooka znane są liczne przypadki sprzedaży zdjęć, które zostały zamieszczone przez użytkowników na łamach portalu. Jednak Facebook – w świetle prawa – nie jest tutaj niczemu winien, gdyż zgodnie z umową wszystko, co wgrywane jest na jego serwery, staje się jego własnością.

Kolejnym przykładem organizacji, która może monitorować naszą sieciową aktywność, jest sam nasz dostawca internetowy. Danymi tymi może również dysponować według własnych „widzimisię”. Prześwietlać mogą nas także konkurencyjne firmy, które mogą dążyć do sabotowania naszych celów finansowych.

Jednak zdecydowanie największym zagrożeniem, jest to od strony cyberprzestępców, którzy mają szerokie pole do popisu dla wykorzystania niemal wszystkich informacji, które przesyłamy drogą internetową. Nawet te, które wydają się dla nas najmniej istotne – wyjście do teatru w konkretnych godzinach, prywatna korespondencja, czy też zdjęcia z wakacji – mogą stać się dla niego idealnym gruntem do kradzieży, szantażu, bądź też oszustw.

VPN – dlaczego warto szyfrować dane w sieci?

Nagminne wykorzystywanie przez korporacje, różnego typu organizacje, a także samych przestępców dane, można zabezpieczyć w dość łatwy sposób. Jeśli i Ty chcesz ustrzec się przed „tonami” spamu na mailu, dziwnymi telefonami od firm, z którymi nie masz nic wspólnego, a przede wszystkim zabezpieczyć swoje interesy i prywatność swojej rodziny, to warto zapoznać się z możliwościami, które sprawią, że Twoja aktywność sieciowa będzie niedostępna dla nikogo oprócz Ciebie samego.

VPN umożliwia stworzenie wirtualnej sieci prywatnej. Dane, które są przesyłane z Twojego i do Twojego komputera, dzięki niemu pozostaną niewidoczne dla osób postronnych, gdyż będą znajdować się w swoistym tunelu nieprzenikalnym dla ich wirtualnych oczu. Wszyscy, którzy będą chcieli Cię podglądać, zobaczą jedynie, że połączenie sieciowe jest aktywne, ale jakie działania są podejmowane w jego ramach, nie będą w stanie dostrzec.

Korzystanie z VPN daje możliwość ochrony danych wrażliwych i prywatnych. Znacząco utrudniania przejmowanie ich przez osoby niepowołane, a także późniejsze ich przez nie wykorzystanie. Będzie pomocny również wtedy, gdy chcesz w bezpieczny sposób korzystać z sieci publicznych i hotelowych Wi-Fi. Nawet wtedy będziesz mógł połączyć się za ich pośrednictwem ze swoją siecią domową lub firmową i skorzystać z urządzeń znajdujących się w ich obrębie.

Jaki VPN wybrać?

Wybór oprogramowania VPN powinien być podyktowany naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Jego cenę powinniśmy stawiać na drugiej pozycji, gdyż chodzi nam przede wszystkim o jego funkcjonalności. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniach kompleksowych, powinieneś zwrócić uwagę na limity transferu danych, jakie przewiduje (bądź też nie) usługodawca i ilość urządzeń możliwych do połączenia w sieci. Warto też przewertować rankingi usług VPN, aby porównać wszystkie opcje i możliwości oferowane przez dostawców tego typu usług.

Pamiętaj, aby przez ostateczną decyzją zweryfikować również informacje, co dzieje się z danymi, które dostawca VPN zamyka w tunelu.

VPN, czyli sposób na prywatność, anonimowość i bezpieczeństwo w Sieci

Artykuł zewnętrzny
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.