Home Newsy Używaj Smartfona Bezpiecznie w 2020 Roku: Praktyczne Wskazówki
0

Używaj Smartfona Bezpiecznie w 2020 Roku: Praktyczne Wskazówki

Używaj Smartfona Bezpiecznie w 2020 Roku: Praktyczne Wskazówki
0

Używanie nieodpowiednio zabezpieczonego smartfona może nas wystawić na wiele niebezpieczeństw. Dane w niezabezpieczonych sieciach WiFi, z których korzystamy na przykład w kawiarniach mogą zostać łatwo przejęte, a mobilny Internet 4G w sieciach komórkowych ogranicza naszą anonimowość. Ponadto, przeglądając strony internetowe przez nieodpowiednio zabezpieczony Internet, stajemy się łatwym łupem dla firm analitycznych, które gromadzą i sprzedają dane o użytkownikach.

Zobaczcie praktyczne wskazówki i dowiedzcie się, co warto zrobić, aby korzystać bezpiecznie z mobilnego Internetu w telefonie i w tablecie, dla systemów iOS oraz Android.

Jak korzystać bezpiecznie ze smartfona?

  • Nie korzystaj z aplikacji z niepewnych źródeł. W miarę możliwości instaluj tylko aplikacje pochodzące z oficjalnych serwisów takich jak Sklep Google, App Store dla iOS. Jeżeli musisz już zainstalować tzw. oprogramowanie third party, czyli stron trzecich, które pochodzi z mniej zaufanych źródeł, przeskanuj je najpierw przy użyciu oprogramowania antywirusowego, aby upewnić się, że nie zawierają żadnego szkodliwego kodu.
  • Używaj aplikacji śledzącej fizyczną lokalizacje smartfona. Jeżeli zdarzy ci się zgubić telefon, albo zostanie on skradziony, GPS znajdujący się w niemal każdym telefonie pomoże ci odnaleźć zgubę – albo wyśledzić złodzieja. Te aplikacje robią też zdjęcia złodzieja przy nieudanej próbie odblokowania telefonu, wysyłane później do chmury.
  • Zadbaj o bezpieczną blokadę. Ustaw blokadę telefonu na trudny do odgadnięcia PIN albo skorzystaj z czytnika odcisków palców lub funkcji rozpoznawania twarzy do odblokowania smartfona.
  • Regularnie wykonuj aktualizacje oprogramowania. Aktualizuj regularnie system operacyjny telefonu i aplikacje, nie odkładając tego na później. Aktualizacje łatają luki w oprogramowaniu, zwiększając pewność, że nieproszeni goście nie zyskają kontroli nad naszym smartfonem.
  • Korzystaj z VPN. To najważniejszy element układanki bezpiecznego Internetu i to nie tylko dla urządzeń mobilnych. W sieci znajdziecie bardzo dużo informacji na temat wirtualnych sieci prywatnych, na przykład na portalach dedykowanych temu zagadnieniu cyber-bezpieczeństwa takich jak VPNpro.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w dobry VPN?

VPN (z angielskiego Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna) to po prostu zabezpieczona sieć serwerów, za pomocą której można łączyć się z Internetem, co pozwala na ukrycie pierwotnego źródła ruchu, czyli adresu IP i położenia. Końcowemu użytkownikowi zapewnia to bardzo wiele korzyści, wspierając bezpieczeństwo i ochronę tożsamości w sieci. Najlepsze serwery wykorzystują stosowane także w wojsku szyfrowanie 256 bitowe , które jak twierdzi Komputer Świat jest praktycznie nie do złamania.

VPN zapewnia bardzo wysoki poziom anonimowości, sprawiając że staniecie się praktycznie  niewidoczni nie tylko dla firm analitycznych i reklamodawców gromadzących i sprzedających wasze dane, ale też dla organów państwowych. A śledzenie danych internetowych przez organizacje rządowe zdarza się częściej niż myślicie. Jak podaje Gazeta Wyborcza , w 2015 roku było to aż 217 695 – aż tyle razy polskie służby wnioskowały u operatorów telekomunikacyjnych o dane aktywności w sieci i często zupełnie bezzasadnie.

Ale korzystanie z VPN to także możliwość zyskania dostępu do ograniczonych geograficznie usług sieciowych oraz portali. Wiele witryn ogranicza dostęp dla określonego kręgu odbiorców, na przykład z Polski albo całej Unii Europejskiej. Dobre VPNy mają szerokie możliwości wyboru serwera, za pomocą którego będziemy się łączyć ze światem. I tak na przykład NordVPN posiada 5440 serwerów w 59 krajach na całym świecie, co umożliwia ominięcie wszelkich geoblokad i dostęp do właściwie wszystkich usług internetowych.

Wisienką na torcie są dodatkowe funkcjonalności, jakie dodają operatorzy VPN do swoich usług. I tak na przykład NordVPN dodaje gratis NordPass, czyli menedżer haseł zwiększający bezpieczeństwo logowania, a Cybershark udostępnia HackLock, skanujący bazy wycieku haseł i loginów i ostrzegający użytkownika, gdy jego dane figurują na liście.

Czy VPN na smartfony jest trudny w użytkowaniu?

Wcale nie! Nie trzeba być komputerowym czarodziejem, aby zainstalować i skonfigurować VPN w swoim urządzeniu mobilnym. W zależności od dostawcy usługi i systemu operacyjnego, po prostu zainstaluj odpowiednią aplikację dostępną w Sklepie Google dla Androida lub App Store na iPhone’y, zaloguj się na swoje konto, wybierz lokalizację serwera i gotowe.

Najwięksi dostawcy tacy jak ExpressVPN albo NordVPN oferują też bardzo przyjazny support, dostępny przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, który pomoże ci uporać się z ewentualnymi problemami technicznymi. Oczywiście decydując się na zakupienie tej usługi, otrzymujemy dostęp nie tylko na smartfony, więc z tego samego VPN można korzystać także na komputerze z Windowsem, tablecie, czy nawet na Smart TV.

Podsumowując: dołącz do milionów użytkowników VPN

VPN dla urządzeń mobilnych to absolutna konieczność w 2020 roku i nie należy się dziwić, że z tych wirtualnych sieci korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Usługi tego rodzaju są bardzo wygodne w użytkowaniu, podnoszą poziom bezpieczeństwa i zapewniają anonimowość, a przede wszystkim są niedrogie. VPN nie wymaga wcale dużych nakładów, a ceny rozpoczynają się już od około 20-30 złotych miesięcznie, w zależności od dostawcy i długości subskrypcji.

Co więcej, wiele firm oferuje nawet możliwość darmowego wypróbowania usługi, zapewniając konto demo bez zobowiązań na siedem lub więcej dni lub umożliwiają zwrot pieniędzy, jeśli usługa was nie zadowoli. A jeśli nie ma ryzyka, to dlaczego nie spróbować? Przekonajcie się zresztą sami i przetestujcie polecane serwery VPN. Anonimowość i bezpieczeństwo w sieci nigdy nie było łatwiejsze!

Artykuł został przygotowany przez partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.