Home Newsy Usuwanie danych z komputera i innych urządzeń

Usuwanie danych z komputera i innych urządzeń

Usuwanie danych z komputera i innych urządzeń
0

Usuwanie danych z komputera i innych urządzeń jest niezwykle ważne dla wielkich graczy na rynku. Wyciek danych może doprowadzić do strat wizerunkowych, konsekwencji prawnych, finansowych, pozwów od osób prywatnych lub innych instytucji. Tak czy siak, każda firma znajdzie się w opałach. Każdy skup komputerów jest w stanie potwierdzić niedbałość, z jaką firmy oddają im sprzęt. Blisko 50% oddawanych lub wymienianych urządzeń posiada całe nośniki danych z bazą klientów, historią zakupów, strategią firmy, danymi kart kredytowych, a to tylko część danych, które można wydobyć z niejednego dysku. Odpowiemy na sześć ważnych pytań.

  1. Gdzie znajdują się dane?

Używane w firmie komputery, laptopy, aparaty fotograficzne lub telefony komórkowe zawierają jakiś nośnik danych. Dane zawarte są zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej pamięci masowej. Dane będą zawarte na dyskach HDD / SSD, kartach pamięci SD / microSD, dyskach USB, ale także na płytach CD lub DVD itp.

  1. Dane są w chmurze – jak mogę je bezpiecznie usunąć?

Bezpieczne usuwanie danych z chmury lub innej usługi zdalnego przechowywania nie jest możliwe przez uruchomienie oprogramowania do nadpisywania. Powinieneś skontaktować się z dostawcą chmury, aby dowiedzieć się, co zrobić, aby bezpiecznie usunąć dane.

  1. Program do nadpisywania / usuwania danych – gdzie znajdę?

Programy, które mogą bezpiecznie usuwać dane, są dostępne w firmach zajmujących się bezpieczeństwem IT. Istnieją również inne programy, które można pobrać i używać bezpłatnie. Jednak pozyskując oprogramowanie z internetu, należy upewnić się, że pochodzi ono ze sprawdzonego źródła. Musisz być pewien, że oprogramowanie zostało przetestowane pod kątem niszczenia danych (poczytaj w internecie czy jest naprawdę skuteczne).

  1. Zniszczyć fizycznie, czy nadpiać dane?

Wybierając między fizycznym zniszczeniem a nadpisywaniem, głównym punktem do rozważenia będzie to, czy będziesz chciał użyć tego nośnika ponownie. Fizyczne zniszczenie – jak zapewne się orientujesz – całkowicie zniszczy nośnik, więc zrób to tylko wtedy, gdy masz pewność, że nie będziesz chciał go ponownie użyć.

  1. Jaka jest różnica między usuwaniem a niszczeniem danych?

Usuwanie danych ma miejsce wtedy, gdy dane są usuwane i nie są już widoczne przez system (ale wciąż można je łatwo odzyskać). Jeśli usuniesz pliki do kosza, wykonasz „szybkie formatowanie” dysku twardego lub przywrócisz urządzenie do ustawień fabrycznych, zazwyczaj usuniesz dane. Jednak eksperci ds. odzyskiwania danych mogą je przywrócić.

W przeciwieństwie do tego, niszczenie danych ma miejsce, gdy dane są usuwane z urządzenia i nigdy nie można ich przywrócić, nawet przez profesjonalnych ekspertów w zakresie odzyskiwania danych. Przykładami jest fizyczne zniszczenie magazynu danych, oprogramowanie do bezpiecznego usuwania danych lub przesłanie danych do specjalistycznej firmy zajmującej się niszczeniem danych. Możesz rozważyć zniszczenie danych, jeśli uważasz, że dane na urządzeniu są tak ważne, iż nie chcesz ryzykować ich odzyskania przez kogoś innego.

  1. Czy mogę poprosić kogoś innego o bezpieczne usunięcie danych z mojego sprzętu?

Tak. Jeśli nie masz pewności co do samodzielnego usunięcia, możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty lub firma, która ma doświadczenie w tej dziedzinie (niszczenie danych).

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.