0

Twoja strona internetowa wolno się ładuje? Przesiądź się na PHP 7

Twoja strona internetowa wolno się ładuje? Przesiądź się na PHP 7
0

Od wydania PHP 7 minęło już kilka lat. Jednak do tej pory część witryn internetowych działa w oparcio o starszą wersję języka oznaczoną jako 5.x. Jak przyspieszyć ładowanie strony i co zyskamy przechodząc na PHP 7?

Kiedy był update?

PHP jest to skryptowy język programowania działający po stronie serwera umożliwiający generowanie stron internetowych w czasie rzeczywistym. Wersja 7.0.0. ujrzała światło dzienne 3 grudnia 2015 roku. Programiści długo czekali na poprawę wydajności i nie zawiedli się. PHP 7 jest niemal dwukrotnie wydajniejszy od swojego starszego krewnego.

Jeśli PHP to tylko w wersji 7.0 i wyższej

Poszukując odpowiedniego serwera dla swojej witryny należy zwrócić uwagę na to, jakie firma hostingowa oferuje wersje PHP. Obecnie standardem powinno być PHP 7. Jeżeli usługodawca zapewnia jedynie dostęp do wersji 5.6 i niższych, aby uniknąć problemów w przyszłości lepiej poszukać innego dostawcy. Progreso wprowadziła wersję PHP 7.2 jako jeden z pierwszych dostawców w Kraju.

Unikanie PHP w wersjach 5.4 i niższych jest tak istotne, gdyż nie są one już wspierane. Strony internetowe oparte na nich są podatne na ataki i włamania. Dodatkowo starsze wersje nadmiernie obciążają serwer, przez co strony wczytują się bardzo wolno.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze wersji PHP jest wydajność wykonywania skryptów. Wraz z wprowadzeniem PHP 7 wydajność ta znacząco wzrosła nawet bez konieczności przepisywania skryptów z wersji 5.6. Jaka z tego korzyść dla właściciela strony internetowej? Witryny ładują się znacznie szybciej. Użytkownicy nie muszą już w czekać i wpatrywać się w ekran monitora czekając na reakcje ze strony serwera. Wpływa to nie tylko na komfort użytkowania witryny przez odbiorcę końcowego, ale również na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto pamiętać, że szybkość ładowania się strony jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na jej ranking.  

Przyspieszenie wykonywania skryptów ma również inną zaletę. Dzięki temu, dysponując takimi samymi zasobami, serwer jest w stanie obsłużyć większy ruch. 

Wybór odpowiedniej wersji PHP determinują również wtyczki, skrypty i CMS-y, które chcielibyśmy zastosować na stronie. Pracujące na starszych wersjach serwery, mogą mieć problemy z interpretacja skryptów napisanych według wytycznych PHP 5.6 lub 7.x i wyświetlać użytkownikom strony błędy.

Nie tylko wydajność

Poza zwiększeniem wydajności, PHP 7 oferuje wiele zmian. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • wprowadzenie dwóch typów pracy PHP – coercive (domyślny) i strict (tryb ścisły)

  • wprowadzenie możliwości deklarowania typów skalarnych – Scalar Type Declarations

  • pojawienie się nowych operatorów porównania – Null Coalesce Operator i Combine Comparison Operator

  • możliwość wymuszenia na funkcjach zwracania konkretnego typu danych – Return Type Declarations

  • wyłączenie wszystkich funkcji oznaczonych jako depracated

  • usunięcie rozszerzeń ext/mysql

  • usunięcie możliwości definiowania dwóch lub więcej warunków default w switch

 

Wprowadzone zmiany powodują, że język PHP 7 nie jest w pełni kompatybilny wstecz. Oznacza to, że nie wszystkie skrypty napisane pod PHP 5.x będą działać w nowszej wersji.

Zmiana na PHP 7 przyspieszy twoją witrynę

Popularne CMS-y, takie jak Joomla, WordPress czy Prestashop zawierają informację o preferowanej wersji PHP. Są one na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do najnowszych wymogów, tak więc zmiana wersji PHP na wersję oznaczoną numerem 7 nie powinna stanowić problemu. Pozwoli to na skrócenie TTFB z kilku sekund do wartości nawet poniżej 500ms. 

Inaczej sprawa ma się w przypadku starych lub opartych o autorskie rozwiązania Systemów Zarządzania Treścią. Tutaj wybór odpowiedniej wersji PHP, kompatybilnej z CMS-em ma kluczowe znaczenie dla działania aplikacji. Przyspieszenie strony internetowej opartej na takich CMS-ach będzie możliwe jedynie poprzez zmianę CMS-a na takiego, który napisany został w oparciu o wytyczne PHP 7.

Na pytanie czy warto zmienić wersję PHP na tą oznaczoną symbolem 7.x odpowiedź jest oczywista. Warto. Zmianę należy poprzedzić analizą i upewnić się, że wszystkie funkcjonalności, jakie oferuje strona, będą nadal dostępne.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *