Home Newsy Troszkę informacji o Apple Pay
Troszkę informacji o Apple Pay
2

Troszkę informacji o Apple Pay

2

Ikona

Jabłkowy system płatności mobilnych rusza pełną parą od października tego roku jednak póki co funkcjonować będzie jedynie na obszarze Stanów Zjednoczonych. Na debiut w Polsce trzeba będzie jeszcze poczekać, choć jak mawia powiedzenie: wszystko jest kwestią czasu, a więc nie zaszkodzi o nim wiedzieć więcej.

Warto zatem przytoczyć kilka informacji, o których Apple nie wspomniało przy okazji prezentacji Apple Pay, a które stanowią treść istotną z punktu widzenia funkcjonowania tejże usługi.

Do działania platformy płatniczej wymagany jest moduł NFC, którego niestety brak w starszych modelach iPhone’a. Jak się okazuje nie oznacza to jednak wykluczenia tej części sprzętu z możliwości jakie daje Apple Pay. Z usługi bowiem skorzystają również właściciele iPhne’a 5, 5S oraz 5C jednak elementem wspomagającym jej działanie będzie Apple Watch. Sparowany ze starszą wersją urządzenia umożliwi dokonanie płatności, choć wiązać się to ma z pewnymi ograniczeniami. Najważniejszym z nich będzie każdorazowe, ręczne uruchamianie systemu. Kolejną niedogodność stanowić będą limity płatności. Obecnie w Polsce zbliżeniowo zapłacimy za towary i usługi do kwoty 50 zł, takie też ograniczenie nałożone zostanie na użytkowników leciwego już sprzętu, w którym brak jest wystarczającego zabezpieczenia podczas autoryzacji. Za takie natomiast uznano Touch ID, a więc limit nie będzie dotyczył modeli iPhone’a od 5S wzwyż.

Każda transakcja będzie nieodzownie wiązać się z kosztami jakie ostatecznie poniesie dokonujący ją właściciel jabłkowego smartfona. Apple ma bowiem pobierać 0,15 % od każdej płatności dokonanej w ramach swojej usługi. Przypisana do niej aplikacja Passbook natomiast pozwoli na dopisanie kilku, różnych kart, w tym także zwykłych, płatniczych emitowanych w ramach jednej z trzech, największych organizacji płatniczych: Visa, MasterCard lub American Express. Ciekawostką zaś jest informacja, która dotyczy tematyki płatności w ogóle. Jak się bowiem okazuje z użyciem Apple Pay zrealizujemy nie tylko transakcje tradycyjne, czy internetowe ale również prawdopodobnie mikropłatności w aplikacjach pochodzących z App Store. Apple bowiem zezwala deweloperom na implementację nowego rozwiązania do swoich produktów softwerowych.

Źródło: MacRumors

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)