TOP 7 smartfonów, które sprawią, że rozkochasz się w fotografii

TOP 7 smartfonów, które sprawią, że rozkochasz się w fotografii

TOP 7 smartfonów, które sprawią, że rozkochasz się w fotografii

0

Uchwycić niezwykłość chwili, móc wracać do niej za każdym razem, gdy poczujemy potrzebę odkurzenia wspomnień, tych dalszych i tych zgromadzonych nie tak dawno – każdy z nas stara się zatrzymywać jak najdłużej ważne dla niego momenty. Przez całe dziesięciolecia było to jedno z wielu wielkich ludzkich marzeń – zatrzymywać obraz otaczającej ich świata w pojedynczych kadrach. Zatrzymywać i zachować. Jednak potrzeba było do tego czegoś więcej niż pasji do tworzenia przełomowych wynalazków i pragnienia zmieniania rzeczywistości – trzeba było zaawansowanej wiedzy i innowacyjnej, jak na XVIII wiek technologii. Pierwszym zdjęciem, powstałym skądinąd dopiero kilkadziesiąt lat później, był obraz wykonany na cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim przez Josepha-Nicephore’a Niepce’a. Na zachowanej i współcześnie zdigitalizowanej odbitce widać niewiele, jednak wnikliwy obserwator dostrzeże na niej zarys panoramy niewielkiego miasteczka Saint-Loup-de-Varennes, wywołujący niemałą nostalgię, wynikającą z faktu, że to pierwsza udana próba utrwalenia tego co niezmiennie ulotne.

Od pożółkłych odbitek po masową produkcję fototreści

Po fotografii czarno-białej przyszedł czas na kolorową, następnie zaś scyfryzowaną, która zrewolucjonizowała nie tylko kulturę i sztukę, ale również codzienne życie milionów ludzi z całego świata. Dziś każdy może robić zdjęcia, używając do tego smartfonów, które w epoce „wszechmobilności” zawsze przecież są pod ręką. Wisienką na torcie nowoczesności jest druk zdjęć prosto z telefonu, pozwalający na kolekcjonowanie najlepszych ujęć w cenionej przez wielu, bardziej tradycyjnej formie.

To, co w fotografii liczy się naprawdę

Dla jednych ma znaczenie, by zdjęcie było atrakcyjne wizualnie i budziło przyjemne wspomnienia. Dla innych liczy się jego artystyczna odsłona, głębia przekazu i techniczny perfekcjonizm. Zatem po jakie narzędzia sięgać? Które z dostępnych na rynku telefonów pozwalają na zabawę w fotografię, a które stanowić mogą godne zastępstwo profesjonalnych lustrzanek? Ranking TOP 7 fotosmartfonów pomoże Ci dopasować do własnych potrzeb najlepszy aparat, spośród zaskakujących technologią urządzeń mobilnych.

7. OnePlus 8 Pro

Model OnePlus 8 Pro, który trafił do TOP 7 naszego rankingu posiada wiele cech doskonałego fotosmartfona, takich jak wysoka szczegółowość zapisu obrazu, niski poziom szumów, dobra jakość zdjęć szerokokątnych, szeroki zakres dynamiczny, skuteczna stabilizacja, a co za tym idzie wyjątkowo dobrze zachowane szczegóły. Posiada on jeszcze jedną cechę, która w praktyce daje użytkownikom wiele nowych, zaskakujących wręcz możliwości. Poczwórny aparat z sensorem głębi 5 MP nie tylko wspomaga rozmywanie tła, ale w specjalnym trybie Photochrom uzyskiwanym efektem przypomina rentgen. Zajrzeć w głąb fotografowanego przedmiotu? Jak widać, to możliwe. Efekt zaskakuje. Ale nie w tym rzecz. Tryb ten, nawiązujący do niekonwencjonalnej, artystycznej fotografii podczerwonej, umiejętnie zastosowany pozwala uchwycić widziany obraz w zupełnie nowych, niewyobrażalnie efektownych barwach.

6. iPhone 11 Pro Max

Numer 5 to fotograficzna gratka dla fanów Apple. Główna siła aparatu w iPhone 11 Pro Max leży w jego oprogramowaniu i wprowadzonych wreszcie możliwościach, na które użytkownicy wiernie i zaskakująco długo czekali. Na lepsze zmieniła się w tym modelu dynamika fotografii, a także efekt trybu nocnego z prawdziwego zdarzenia. Od teraz ujęcia w warunkach słabego oświetlenia prezentować się będą znacznie lepiej niż u poprzednika modelu 11 Pro Max. Trzy obiektywy głównego aparatu gwarantują użytkownikom znacznie większą ostrość i wysycenie szczegółów, a także nieporównywalnie lepsze światło. Naturalny balans bieli, a także efektowne wysycenie kolorów i odwzorowanie niezbędnych detali w cieniach sprawiają, że zdjęcia iPhone 11 Pro Max rzeczywiście zbliżają nas do efektu widzianego gołym okiem. Jeszcze długa droga, by pokonać konkurencję, ale już teraz iPhone gwarantuje dużą przyjemność z kolekcjonowania niepowtarzalnych momentów.

5. Xiaomi Mi 10 Pro

Jeżeli celem miałoby być wykonanie równie dobrego zdjęcia w ponury, pochmurny, typowo jesienny dzień, podczas letniego słonecznego popołudnia lub wieczornego spaceru po rozświetlonym centrum tętniącej życiem aglomeracji – nasz numer 6, ze wzmocnioną sekcją foto, wypadłby bez zarzutu. W każdej z wymienionych okoliczności zadowoliłby miłośników szczegółowej, wielobarwnej fotografii, balansującej między obrazem amatorskim a profesjonalnym. Oczywiście, jak na możliwości fotosmatrfona. Wart szczególnej uwagi jest system odpowiedzialny za balans bieli i automatyczny dobór ekspozycji, a także efektowne odwzorowanie faktur i detali. Z Xiaomi Mi 10 Pro wykonanie dobrej jakościowo fotografii, z zachowaniem naturalnej kolorystyki i to w słabych warunkach oświetleniowych nie będzie żadnym wielkim wyzwaniem, dzięki czemu można skupić się na tym co najistotniejsze – na dobrej zabawie.

4. Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Dla entuzjastów fotografii cyfrowej, którzy cenią sobie zarówno wygląd urządzenia, jak i jego parametry, przekładające się efekty, nowy model Samsunga – Galaxy Note 20 Ultra będzie propozycją na miarę podium. Niemalże. Brakuje mu jeszcze kilku poprawek, szczególnie w trybie nocnym, ale świetna rozdzielczość, estetyczne, delikatnie podbite barwy, nadal bliskie rzeczywistej kolorystyce oraz naturalne kontrasty bronią się same. Aparat zdaje się rozumieć i przewidywać oczekiwania użytkownika, optymalizując korekcję kadru w zależności od rodzaju obrazu i warunków, w jakich wykonywane jest ujęcie. Do tego dochodzi efekt Live Focus, zwiększający naturalną głębię tła dla tych ujęć, które mają oczarowywać kolorystyką, szczegółami i zachwycać naturalistycznym efektem.

3. Google Pixel 4

Miejsce trzecie w rankingu TOP 7 przyznano, nie bez powodu, nowej propozycji Google Pixel 4. Wielu może to zaskoczyć, z uwagi na niezbyt atrakcyjną prezentację wizualną urządzenia. Jednakże od wieków powtarza się, że liczy się to, co wewnątrz. I tu definicja ta sprawdza się doskonale. Google Pixel 4 to propozycja dla tych, którzy czerpią przyjemność z portretowania oraz fotografowania szczegółowego, zarówno w dzień, jak i w nocy. Efekt „na żywo”, bo tak można by z powodzeniem określić to, co gwarantuje oprogramowanie smartfona pozwala na zapis obrazów wykonanych w zupełnej ciemności, jak również w sprawiającym wiele trudności świetle miejskim. Google Pixel 4 stanie się najlepszym przyjacielem tych, którzy całym sercem kochają robić efektowne, barwne i pełne kontrastów zdjęcia, krok za krokiem wspinając się na wyżyny lifestylowej fotografii.

1. Huawei P40 Pro i Huawei P40 Pro+

Żaden, nawet najlepszy fotosmartfon nie zastąpi lustrzanki i nie zagwarantuje amatorom efektownych profesjonalnych ujęć. Istnieją jednak modele, które każdego posiadacza są w stanie do nich zbliżyć. Miejsce pierwsze ex aequo w rankingu TOP 7 zajmują Huawei P40 Pro i Huawei P40 Pro+. Ich siłą jest fotograficzny kombajn uniwersalności. Trudno bowiem znaleźć sytuację i warunki, w których którykolwiek z tych modeli zrobiłby nieefektowne zdjęcie, również w nocy. Niezależnie od wiedzy i doświadczenia użytkownika, oba modele pozwolą mu robić naprawdę dobre ujęcia, czerpiąc jednocześnie olbrzymią przyjemność z fotografowania i obróbki. Kilka ruchów i otrzymujemy idealne instagramowe ujęcie, które dodatkowo jeszcze podkręci łatwy do uzyskania efekt instac. Jakby zdjęcia robiły się same… Huawei P40 Pro i P40 Pro+ to w obu przypadkach doceniana przez krytyków, znakomicie dostosowywana dynamika totalna, która pozwala wyciągnąć z kadru pełną równowagę świateł, barw i kontrastów, przy zachowaniu naturalnego efektu końcowego. Czegóż chcieć więcej?

5/5 - (2 votes)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *