Testujemy FaceTime w iPhone 4

Testujemy FaceTime w iPhone 4

7

Jedną z nowości jakie przynosi telefon iPhone 4, są wideo rozmowy FaceTime. Najciekawsze jest to, że przecież usługa rozmów wideo w telefonach komórkowych dostępna jest od bardzo dawna, jednak nie zrobiła wielkiej furory i odsetek korzystających z niej użytkowników w Polsce, jest bardzo marginalny. Czy to się zmieni po wprowadzeniu telefonu iPhone 4 do oficjalnej sprzedaży w naszym kraju? Myślę, że tak. Wskazuje na to precedens innych możliwości urządzeń Apple, które mimo że wiele funkcji w które zostały wyposażone były znane wcześniej, to do momentu pojawienia się iPod’a Touch czy iPhone’a, były raczej rzadko używane. Przykład? Internet w komórce, email, sklep z grami i aplikacjami. Z FaceTime będzie podobnie.

Podstawową zaletą usługi FaceTime jest jej prostota. Wystarczy włączyć telefon, wybrać numer naszego rozmówcy i dotknąć ikonę FaceTime. Żadnego ściągania konfiguracji, wpisywania kodów, czy innych skomplikowanych procesów. Sam FaceTime dostępny jest jedynie w momencie, gdy jesteśmy podłączeni do sieci WLAN. W przyszłym roku ma się to zmienić – Apple dało czas operatorom, by zdążyli zmodernizować swoje sieci, tak aby nie ulegały przeciążeniom, gdy wszyscy zaczną rozmawiać przez wideo rozmowy.

Podczas testowania usługi z naszym kolegą z iPhone.Szczecin.pl, doszliśmy do wniosku, że wideorozmowy to przyszłość i nic nie jest w stanie tego zatrzymać. Połączenie nawiązywane jest bardzo szybko. Obraz wideo transferowany jest w prędkością 15 klatek na sekundę. Nie jest to zbyt dużo. Jest wystarczająco. Jeżeli chodzi o głos, to jest niespodziewanie dobrze. Wbudowany mikrofon w górna podstawę telefonu spisuje się świetnie. Bardzo dobrze zbiera dźwięk, nawet gdy telefon jest około metra od nas.

Podczas gdy ktoś chce do nas „zafejstajmować”, na ekranie pojawia się obraz z naszej kamery wideo i przyciski do przyjęcia lub odrzucenia rozmowy. Program pozwala także na użycie tylnej kamery podczas rozmowy. Wystarczy na ekranie dotknąć odpowiednią ikonę.

Właściciele telefonów iPhone 4, którym nie wystarcza 15 klatek na sekundę i rozmowy jedynie przez WiFi, można przeczytać w naszym kolejnym wpisie jak umożliwić rozmowy FaceTime przez sieć 3G, a także jak zwiększyć jakość obrazu podczas wideorozmowy.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(7)

  1. polaczenie facetime jest bardzo proste i intuicyjne. Ciekawostka jest to ze mozna sie polaczyc przez facetime (w zasiegu wifi) z rozmowca za pomoca wifi. Nie naliczajac oplaty u operatora.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *