Test iPod?a Shuffle 4GB

0

09ipodshuffle-hand Nie większy od kostki czekolady, bez zbędnych przycisków, wyposażony w akumulator umożliwiający 10h słuchania muzyki, której jest w stanie pomieścić aż 4 gigabajty i do tego gada po polsku – taki jest nowy iPod Shuffle.

Do naszych rąk wpadło najmniejsze dziecko Apple’a – miniaturowy odtwarzacz iPod Shuffle z pamięcią aż 4 gigabajtów. Czy to dużo? Na tle wszystkich urządzeń tego typu, to może i nie, ale patrząc na wielkość urządzenia nasuwa się od razu pytanie – gdzie on to mieści? Wymiary iPoda to kolejno 45,2 mm x 17,5 mm x 4 mm. Jeżeli przy mierzeniu grubości weźmiemy pod uwagę klips, to z 4 zrobi nam się zaledwie 7,8 mm. Przy tak niewielkich wymiarach nie dziwi waga nieco powyżej 10 gram.

march2009ipodshuffle3

Coś za coś

Na urządzeniu nie znajdziemy ?zbędnych? przycisków, kolorowego, dotykowego ekranu, czy nawet gniazda do transmisji danych. Obudowa iPoda to gładkie anodyzowane aluminium o zaokrąglonych krawędziach wzdłuż odtwarzacza. Brak rażących śrubek – wykonanie perfect. Jak w takim razie obsługiwać odtwarzacz? Shuffle’a uruchamia się jedynym przyciskiem, a dokładnie suwakiem na obudowie. By móc odsłuchiwać muzykę musimy używać? oryginalnych słuchawek. Nie podłączymy swoich ulubionych, czy jakichkolwiek innych, niż kompatybilne słuchawki Apple, ponieważ całe sterowanie odtwarzaczem odbywa się przy wykorzystaniu mini pilota wbudowanego w przewód firmowych. Czy to wada? Raczej nie. Jeżeli jednak, ktoś bardzo chce używać innych, może dokupić specjalną przejściówkę z pilotem. Całe szczęście do wykonania oryginalnych, czy nawet jakości odtwarzania nie ma się za bardzo, co przyczepić. Zrobione są z dobrej jakości materiałów, dobrze leżą w uszach, ich zakres częstotliwości mieści się pomiędzy 20 – 20 000 Hz, a impedancja wynosi 32 ohmy. Sterownik, to tak naprawdę trzy przyciski, dzięki którym możemy zmieniać poziom głośności, uruchamiać odtwarzanie i pauzować. By odtworzyć piosenkę wystarczy jednokrotnie wcisnąć przycisk w połowie sterownika. Kolejne pojedyncze wciśnięcie powoduje zapauzowanie. Jeżeli wciśniemy szybko przycisk dwukrotnie, włączy nam się kolejne nagranie z listy. Natomiast wciśnięcie trzy razy spowoduje cofnięcie do poprzedniego. Jest jeszcze jedna ciekawe funkcja związana z tym mini pilotem. Podczas odtwarzania piosenki należy dłużej przytrzymać środkowy przycisk, po chwili odtwarzacz przemówi do nas ludzkim głosem – odczyta wykonawcę oraz tytuł nagrania. Co ciekawe w śród sporej listy języków, z którymi radzi sobie iPod?owy lektor znalazł się też polski i przyznam, że z czytaniem naszych rodzimych tytułów radzi sobie całkiem nieźle.

09ipodshuffle-earbuds

A muzyka skąd?

Niewielkie rozmiary spowodowały, że w urządzeniu zabrakło standardowego znanego z poprzednich wersji portu do transmisji danych. Jak więc załadować naszą ulubioną muzykę? Przez gniazdo słuchawkowe, a jak! Przy zakupie odtwarzacza w komplecie znajdziemy specjalny przewód USB z końcówką słuchawkową. Wystarczy, ze wsadzimy ją do gniazda słuchawkowego w iPodzie, podłączymy do komputera i po chwili mamy pamięć przenośną do dyspozycji. 4 gigabajty pamięci typu Flash USB pozwolą na przechowanie nawet 1000 utworów w formacie 128Kb/s AAC.

291664_1238932247_large

Cieszy ucho i oko

Nowy iPod dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych. Która ładniejsza? Kwestia gustu. Odtwarzacz idealnie się nadaje do aktywnego spędzania czasu – rower, czy bieganie mu nie straszne, czy to w temperaturze bliskiej 0 stopni, czy 35 stopniowym upale. W urządzeniu zastosowano baterię litowo jonową, która pozwala na 10 godzinne słuchanie muzyki. Do jej ładowania używamy przewodu do transmisji danych – musimy jednak przynajmniej trzy godziny mieć włączony komputer, by akumulator naładował się do pełna. O tym czy akumulator jest pełny, czy nie, poinformuje nas dyskretna dioda pomiędzy włącznikiem, a gniazdem słuchawkowym na odtwarzaczu. Jeżeli dioda podczas odtwarzania będzie się paliła na zielono, to jej stan naładowania przekracza 50 %, jeżeli na pomarańczowo to powoli trzeba się rozglądać za gniazdem USB. Czerwona oznacza, że odtwarzacz jest rozładowany.

march2009ipodshuffle9

Michał Gruszka

Wymiary: 45,2 mm x 17,5 mm 7,8 mm (z klipsem)

Masa: 10,7 g

Pojemność 4Gb

Zakres częstotliwości: 20 – 20 000 Hz

Obsługiwane formaty audio: AAC (16 do 320 Kb/s), Protected AAC (z iTunes Store), MP3 (16 do 320 Kb/s), MP3 VBR, Audible (formaty 2, 3, i 4), Apple Lossless, WAV i AIFF

Impedancja: 32 ohmy

Cena: 349 PLN

W zestawie

iPod shuffle

Słuchawki Apple Earphones z pilotem

Kabel iPod shuffle – USB

Instrukcja szybkiego uruchamiania

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *