Home Newsy Telewizory led czy oled – który wybrać?

Telewizory led czy oled – który wybrać?

Telewizory led czy oled – który wybrać?
0

Planujesz właśnie wymienić telewizor lub kupić nowy, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Obecnie rynek zalała fala przeróżnego sprzętu i dość łatwo się w tym pogubić. Jaki telewizor kupić i który sprzęt spełni wszystkie twoje oczekiwania, a także co znajdziesz w ofercie sklepów RTV?

Telewizory, które cieszą się dużym zainteresowaniem

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem konsumentów cieszą się nowoczesne telewizory led i oled. Jednak czym właściwie się różnią?

Telewizory oled

Nie bez powodu są w centrum zainteresowania – odbiorcom zapewniają głęboki kontrast i doskonałą czerń. Ponadto w przypadku takiego wyświetlacza możesz liczyć na dokładne odwzorowanie rzeczywistych kolorów i żywy obraz, niezależnie od tego, pod jakim kątem spojrzysz na odbiornik. Efekt ten zawdzięczają organicznym diodom led, z których każda emituje oddzielne światło, w wyniku czego możliwe jest uzyskanie w zasadzie nieograniczonego kontrastu. Ponadto, dzięki tej technologii, możliwe jest otrzymanie naprawdę cienkiej matrycy.

Musisz jednak liczyć się z faktem, że telewizory oled produkowane są zazwyczaj jedynie w dużych rozmiarach, a to znacząco ogranicza wybór.

Telewizory led

Taki rodzaj odbiornika charakteryzuje się znacznie niższym kontrastem, a czerń jest zdecydowanie jaśniejsza niż w przypadku wyświetlacza oled. W ich skład najczęściej wchodzi panel podświetlany diodami led. To z kolei sprawia, że kiedy spojrzysz na telewizor pod kątem, kolory mogą ulec zniekształceniu. Jednocześnie taka technologia jest bardzo trwała, a przy tym energooszczędna.

W tym przypadku jednak nie ma ograniczeń co do wielkości ekranu, z łatwością więc dopasujesz rozmiar do własnych preferencji.

Jaki telewizor kupić?

Tak naprawdę wszystko zależy od twoich upodobań, oczekiwań i budżetu. Telewizory oled ze względu na nowoczesną technologię i lepsze parametry wyświetlanego obrazu, są zwyczajnie droższe. Jak już wspomnieliśmy, pewnym ograniczeniem w tym przypadku jest również rozmiar – jeśli więc potrzebujesz mniejszego odbiornika, tutaj zdecydowanie większy wybór znajdziesz wśród telewizorów ledowych. Będą one również tańsze.

Zatem jaki telewizor wybrać? Przede wszystkim przed zakupem zastanów się, na czym najbardziej ci zależy i określ wielkość urządzenia, na jakie możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że rozmiar telewizora powinien być dostosowany do odległości, która będzie dzielić cię od TV. Wszystko po to, by zapewnić sobie komfort oglądania i nie narazić się w przyszłości na problemy ze wzrokiem. Tym samym, im mniejszą przestrzenią dysponujesz w pokoju, tym lepiej sprawdzi się mały odbiornik. Za duży sprzęt przytłoczy pomieszczenie, a zbyt mały może „zginąć” w otoczeniu dodatków i nadwyręży twój wzrok.

Poza tym przed zakupem dokładnie wymierz miejsce, w którym chcesz postawić telewizor i upewnij się, że wybrany model zmieści się na danej półce.

W jakiej odległości ustawić telewizor?

No dobrze, ale jak właściwie wybrać odległość odbiornika od miejsca, z którego najczęściej będziesz go oglądał? Dla jednych z najbardziej popularnych rozmiarów telewizorów w technologii Full HD będzie to:

  • przekątna 65 cali – odległość od odbiornika 2,5 metra,
  • przekątna 55 cali – odległość od odbiornika 2 metry,
  • przekątna 32 cali – odległość od odbiornika 1,2 metra.

Przy Ultra HD będzie to wyglądało nieco inaczej:

  • przekątna 55 cali – odległość od odbiornika 1 metr,
  • przekątna 65 cali – odległość od odbiornika 1,2 metra,
  • przekątna 75 cali – odległość od odbiornika 1,7 metra.

Najlepsze telewizory to te na lata

Kupno telewizora to zazwyczaj wybór na lata, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przemyśl inwestycję. Obecnie sklepy proponują szeroki ich wybór, więc z łatwością znajdziesz TV, które spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Przed zakupem zadaj sobie jednak kilka ważnych i podstawowych pytań: jak często i gdzie będziesz na nim oglądał? Jakie parametry mają dla ciebie najważniejsze znaczenie? Czy wybrany model będzie pasował do wystroju pokoju, w którym planujesz go postawić? Kiedy już to ustalisz, czeka cię najprzyjemniejsza rzecz, czyli zakup!

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *