0

Tak, dobrze czytasz, to koniec. Koniec Install0us.

0

instalous

Install0us – zmora Apple, utopia piratów z iPhone’em w ręce, już wkrótce przestanie istnieć. Na forum XSellize można przeczytać obszerny post jednego z programistów aplikacji umożliwiającej pobieranie pełnych komercyjnych aplikacji na iPhone OS bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Programista o przezwisku fareal tłumaczy, że ma dość ciągłego ukrywania swojej osoby i działania na przekór prawu i wielkiemu koncernowi. Jego hobbistyczna praca, za którą nie pobiera żadnych opłat, a jedynie drobne datki z donacji od dawna była zagrożona. Programiści próbowali zorganizować zaplecze prawne, dzięki któremu mogliby walczyć z koncernem Apple przed sądem o swoją niewinność. W końcu platforma Install0us jest jedynie nośnikiem umożliwiającym pobieranie aplikacji, jednak nie udostępnia ich bezpośrednio. Programy są crackowane przez użytkowników, a następne udostępniane na darmowych serwerach hostingowych. Install0us pozwala jedynie na dostęp do linków do tych serwerów hostingowych.

Mimo wielu spotkań z prawnikami od prawą autorskiego, jedyne co słyszeli że sprawa będzie bardzo trudna, wręcz skazana na niepowodzenie. Autorów nie stać na wynajęcie drogiego zaplecza prawnego, tymbardziej przy tak nikłej nadziei na wygranie sprawy, toteż decyzja o zamknięciu projketu.

Już wkrótce serwis udostępniający linki dla Install0us zostanie zamknięty razem z repozytoriami. Nie wyjdzie także od dawna zapowiadana trzecia edycja aplikacji Install0us. Czyżby nastał kres piractwa na platformie iPhone OS?

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *