Steruj komputerem przy użyciu iPhone i iPod?a

0

20081101560

Leżysz na łóżku, na komputerze leci twoja ulubiona składanka muzyczna. Chcesz przełączyć piosenkę na inna i co teraz? wstać? Czy czekać aż przelecą wszystkie przed nią? A wystarczy wyjąć iPhona, uruchomić program VNC i cały pulpit twojego komputera widzisz na ekranie swojego telefonu!

Wystarczy pobrać z AppStore całkowicie bezpłatną aplikację o nazwie Mocha VNC Lite. Jest to program-klient, który umożliwi Ci podłączenie się do komputera-serwera. Dzięki temu będziesz mógł widzieć wszystko to, co wyświetlane jest na ekranie twojego komputera, a nawet bez problemu nim sterować.

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji Mocha VNC Lite na iPhonie, potrzebujemy jeszcze aplikacji-serwera na nasz komputer. Z doświadczenia mogę polecić darmowy program o nazwie TightVNC – do pobrania z naszego działu Download. Program instalujemy. Po instalacji wchodzimy do menu START i wybieramy Launch TightVNC Server.

1

W praktyce najbardziej interesuje nas tutaj pierwsza zakładka Server. W incoming connections klikamy na Accept Sockets connections. W puste pola wpisujemy wymyślone hasło, które trzeba będzie podać przy podłączeniu się do naszego komputera. Z prawej strony zaznaczamy kropkę, przy Ports: i w puste pola wpisujemy kolejno 5900 oraz 5800. Wciskamy OK. Jeżeli naszego komputera nie pilnuje żaden wymyślny firewall, ewentualnie nie jesteśmy za NATem, to nasze połączenie już jest gotowe. Jeżeli jednak korzystamy z jakiegoś ?ogniomurka?, to musimy odblokować port. Niestety nie jestem w stanie przekazać, w jaki sposób to zrobić, ponieważ programów typu firewall, jest tyle, ze nie starczyłoby nam gazety.. Druga sprawa, NAT nie będzie interesował osób, które łączą się lokalnie z komputerem-serwerem przez WiFi, a nie przez sieć Internet.

2

Następnie bierzemy iPhona w dłoń i uruchamiamy program VNC. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy Menu. Z animowanego menu wybieramy opcję Edit Connections. Otworzy nam się lista połączeń. Wybieramy którekolwiek. Wracamy na chwilę do naszego komputera. Z menu START wybieramy polecenie Uruchom. W wyświetlonym oknie wpisujemy cmd i wciskamy enter.

3

Otworzy nam się wiersz poleceń Windows – takie czarne okienko z białymi literkami. Wpisujemy w nim polecenie ipconfig i wciskamy enter.

4

Interesuje nad adres IP naszej głównej karty sieciowej lub bezprzewodowej. W moim wypadku jest to 192.168.0.100.

5

Ten adres należy wpisać na iPhonie w miejsce VNC Server IP address. W miejsce VNC Server Pot wpisujemy 5900. Chyba, że łączymy się przez sieć Internet, a nie WiFi, to wpisujemy 5800. W VNC Password wpisujemy nasze hasło. To tyle. Z prawej strony mamy przycisk Connect.

Obraz_067

Jeżeli wszystko poszło ok, powinniśmy zobaczyć w naszym telefonie to samo, co wyświetla nasz monitor.

20081101559

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *