StaryTelefon.pl – sposób na ekologie, czy cwaniactwo na rynku refurbished
0

StaryTelefon.pl – sposób na ekologie, czy cwaniactwo na rynku refurbished

0

Każdego dnia na całym świecie kupowanych jest kilkadziesiąt tysięcy nowych telefonów. Tylko w Polsce w czwartym kwartale 2009 roku liczba aktywnych kart SIM osiągnęła niemalże 45 mln. Co dzieje się z telefonami, których już nikt nie używa?

Aktualizacja: 27.07.2010

Trendy na rynku nowoczesnych telefonów komórkowych wykazują wydłużenie cyklu życia tych urządzeń. Użytkownicy często decydują o zakupie nowego telefonu, mimo że ten,
z którego korzystają jest jeszcze działający i może służyć komuś innemu przez wiele lat. Ekologiczna świadomość popłaca. W zależności od tego, w jakim stanie jest nasz sprzęt, możemy zdecydować się na poddanie go procesowi recyklingu bądź odsprzedanie firmie, która wprowadzi urządzenie do ponownego użytku. Greenfone – właściciel serwisu StaryTelefon.pl, jest pierwszą firmą, która zaczęła świadczyć tego typu usługi w Polsce. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą sprzedać działający, jak również uszkodzony aparat telefoniczny. Istnieje także możliwość przekazania firmie zupełnie zużytych urządzeń, które poddane zostaną recyklingowi.

Jak wygląda proces sprzedaży telefonu?

Proces odsprzedania niepotrzebnego telefonu jest niezwykle szybki i zamyka się w trzech prostych krokach.

Chcąc sprzedać telefon, klient wycenia go na stronie StaryTelefon.pl i jeśli jest zainteresowany zakończeniem transakcji, postępuje według kroków opisanych na stronie ?
a więc: logowanie, przesłanie telefonu do StaryTelefon.pl i oczekiwanie na zapłatę. Ważne, że klient na żadnym etapie nie ponosi kosztów.

Troska o zasady

StaryTelefon.pl dba, by proces redystrybucji i recyklingu odkupowanych telefonów był przyjazny środowisku i w żaden sposób mu nie zagrażał. Firma działa w oparciu o zapisy ?Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym? z dnia 29 lipca 2005.

?Popierając ideę ochrony środowiska oraz proces recyklingu dajemy ?drugie życie? tysiącom używanych telefonów. Wszystkie przetestowane, naprawione i działające urządzenia wprowadzane są ponownie do obiegu i mogą posłużyć swoim nowym właścicielom przez długie lata. Pozyskane w ten sposób, tanie telefony są doskonałą propozycją dla najbiedniejszych regionów świata? ? mówi Bronisław Domitrz, Prezes Zarządu Spółki Greenfone.

Telefony, których ze względu na ich wiek lub stopień uszkodzeń nie da się ponownie wykorzystać, poddawane są recyklingowi zgodnie z zasadami ochrony środowiska

i odpowiednimi normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.

Dbaj o środowisko i pomóż innym!

Odsprzedając niepotrzebny telefon, za pośrednictwem serwisu StaryTelefon.pl, można również wesprzeć jedną z kilkunastu Organizacji Pożytku Publicznego objętych programem współpracy. Każdy z klientów może przekazać część lub całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży swojego telefonu, wspomagając tym samym projekty prowadzone przez Fundacje i Stowarzyszenia.

Co my o tym sądzimy?

Cała otoczka eko-telefonu w kampanii stworzonej przez firmę Greenfon wydaje się być utopijna. Stare telefony pełne trujących dla nas substancji, można oddać do recyklingu i nie truć nim środowiska. Piękna rzecz.

Nieco bardziej kontrowersyjna jest usługa skupu „starych telefonów”. Przykładowo na iPhone’a 3G 8GB na stronie StaryTelefon.pl widać cenę 660złotych. Pomyślałem świetnie. Mam conajmniej 20 uszkodzonych doszczętnie, starych iPhonów 3G. Nie dość, że nieźle wyjdę na tym finanosowo, to jeszcze będą modnie ekologiczny.

Figa! Telefon musi być sprawny. Po co recyklingować sprawny telefon? No właśnie, bez sensu. Dobrze o tym wiedzą włodarze StaryTelefon.pl. „Stare telefony”, jak na przykład działający iPhone 3G, trafi ponownie na rynek ponownie jako refurbished, zapewne na jednej z półek komisu, albo w serwisie aukcyjnym.

Kupując 3G za 660złotych, można go sprzedać z a około 800-900 złotych. Czysty eko-zysk.

Aktualizacja 27.07.2010

Serwis StaryTelefon.pl opublikował oświadczenie dotyczące swojej działalności.

Idea przywracania używanych urządzeń elektronicznych do ponownego obiegu jest
z powodzeniem realizowana w wielu krajach na całym świecie. Skupowane przez StaryTelefon.pl działające telefony sprzedawane są następnie hurtowo firmom zajmującym się redystrybucją tych urządzeń. Ponadto do serwisu StaryTelefon.pl można również przesłać telefony niedziałające. Urządzenia, których ze względu na ich wiek lub stopień uszkodzeń nie da się ponownie wykorzystać, poddawane recyklingowi zgodnie z zasadami ochrony środowiska i odpowiednimi normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Cały proces odbywa się na koszt StaryTelefon.pl, a klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z utylizacją sprzętu.

StaryTelefon.pl dba, by proces redystrybucji i recyklingu odkupowanych telefonów był przyjazny środowisku i w żaden sposób mu nie zagrażał. Firma działa w oparciu o zapisy ?Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym? z dnia 29 lipca 2005.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *