Home Artykuły Sposób na nowy malware atakujący system macOS
Sposób na nowy malware atakujący system macOS

Sposób na nowy malware atakujący system macOS

18
0

Hakerzy robią się coraz bardziej skuteczni w przechwytywaniu prywatności użytkownika spędzającego czas przed komputerem. Nowe, złośliwe oprogramowanie jakie od niedawna atakuje system stacjonarny od Apple potrafi rejestrować obraz i dźwięk z użyciem kamery i mikrofonu wbudowanych w urządzenie.

W słowach wstępu do niniejszego tekstu nie byłoby niczego nadzwyczajnego (podobne oprogramowanie przecież nęka właścicieli komputerów od jakiegoś czasu), gdyby nie fakt, że wspomniany malware robi to w sposób dyskretny, nie dając oznak wskazujących na jego uruchomienie.
Działanie kamery w systemie OS X i macOS sygnalizowane jest poprzez diodę LED, która podczas rejestrowania obrazu pali się na zielono. To także pewna forma zabezpieczeń informująca właściciela komputera nie korzystającego aktualnie z kamery, czy przypadkiem ktoś zdalnie i w sposób nieautoryzowany nie przejął właśnie kontroli nad naszym urządzeniem.

zrzut-ekranu-2016-10-08-o-19-54-58

Okazuje się jednak, że opcję tę można wyłączyć i przechwycić dźwięk oraz obraz sprzed komputera w sposób niewykrywalny dla użytkownika, choćby wówczas, gdy ten prowadzi rozmowę przez FaceTime, Skype’a lub po prostu spędza czas przed maszyną.

install

Patrick Wardle dyrektor pełniący to stanowisko w firmie Synack zajmującej się badaniem bezpieczeństwa odkrył, że na obecny moment łatwo jest przejąć kontrolę nad Mackiem w sposób opisany powyżej. Sytuację opisuje również na swojej stronie serwis Cult of Mac, a redaktorzy o sprawie poinformowali firmę Apple. Ta jednak nie zabrała póki co głosu.

Jak zatem zadbać o nasze bezpieczeństwo?

Istnieją dwa sposoby, z których pierwszy można nazwać szpetnym. Wykorzystuje on bowiem plaster jako element mający ukryć obraz z kamery jak i dźwięk z mikrofonu komputera przed inwigilacją hakerów. Z takiego zabiegu znany jest między innymi Mark Zuckenberg, którego zdjęcia wraz z maszyną zabezpieczoną taśmą jakiś czas temu obiegły internet.

1

Drugi sposób wydaje się jednak bardziej godny uwagi. Wspomniany już Patrick Wardle stworzył bowiem narzędzie, którego zadaniem jest monitorowanie i informowanie użytkownika o włączonej kamerze, czy uruchomionym mikrofonie. Aplikacja OverSight działa w tle, a w momencie wykrycia aktywności wyświetli komunikat i dwie opcje: pozwól na włączenie lub zablokuj dostęp.

3

Warto dodać, że aplikacja OverSight jest całkowicie darmowa.

Źródło: Cult of Mac

(18)

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)