Home Newsy Skrzynka mailowa  – bezpieczna czy wygodna?
0

Skrzynka mailowa  – bezpieczna czy wygodna?

Skrzynka mailowa  – bezpieczna czy wygodna?
0

Poczta e-mail jest poczcie e-mail nierówna. Różnią się one wieloma właściwościami, funkcjami, możliwościami. Z jednej strony, obecnie ludzie dążą do uzyskania maksymalnej wygody i komfortu użytkowania wszystkiego, w tym skrzynek e-mailowych. Z drugiej strony, coraz częściej podnosi się także kwestie bezpieczeństwa i prywatności. Na jaką skrzynkę lepiej się zdecydować – bezpieczną, czy wygodną? Czy możliwe jest, aby te kwestie pogodzić?

Poczta elektroniczna a bezpieczeństwo

Jest wiele unikalnych zagrożeń, które wiążą się z korzystaniem z poczty elektronicznej. Należy do nich chociażby otrzymywanie nie tyle spamu, co po prostu wiadomości mających na celu oszukanie odbiorcy. Na przykład poprzez skłonienie go do podania wrażliwych informacji na swój temat, kusząc jakimiś nagrodami czy spadkami. Tutaj na myśl przychodzić może chociażby słynny nigeryjski przekręt. Wydawać by się mogło, że nikt już się nie będzie na nie nabierał, ale rzeczywistość okazuje się często inna. Popularnością cieszą się także wiadomości z zainfekowanymi plikami, udającymi na przykład faktury. Bezpieczna poczta e-mail takie wiadomości powinna odfiltrowywać i oznaczać jako spam bądź korespondencję podejrzaną.

Jest jeszcze inna sfera bezpieczeństwa, o której warto wspomnieć. Mowa oczywiście o prywatności. Są takie skrzynki e-mail, których właściciele nie przetrzymują informacji na temat aktywności czy lokalizacji użytkowników. Ponadto umożliwiają szyfrowanie wiadomości, tak aby na pewno dostęp miał do nich tylko odbiorca, a nawet nie dostawca skrzynki. Należy do tego typu skrzynek chociażby bardzo znany Protonmail. Ich główna wada? Są w większości płatne, i to stosunkowo niemało. Ludzie przyzwyczajeni są do darmowych skrzynek i nieatrakcyjny wydaje im się pomysł płacenie za nie, nawet te kilka dolarów miesięcznie.

Czy wygodna skrzynka nie może by bezpieczna?

Można powiedzieć, że w idealnej sytuacji poczta e-mail spełnia oba te warunki: jest zarówno bezpieczna, jak i wygodna w użytkowaniu. Te dwa czynniki jednak nie do końca można pogodzić. Na przykład, bezpieczna poczta cechuje się między innymi szyfrowaniem wiadomości – w takim przypadku, aby móc odczytać wiadomość, druga strona musi otrzymać do niej klucz. Bezpieczne – tak, ale czy wygodne w codziennym użytkowaniu?

Najpopularniejszą na świecie skrzynką e-mailową jest Gmail. Nie da się zaprzeczyć, że cechuje się on przemyślanym designem. Rzecz jednak w tym, że skoro jest wygodny, to działa w uproszczony sposób. Jest także darmowy, a to oznacza, że jego twórcy muszą jakoś inaczej na nim zarobić – na przykład wyświetlając w nim reklamy czy zbierając o użytkownikach dane do wykorzystania w marketingu poprzez… odczytywanie ich maili.

Jeśli nie przesyłamy żadnych wrażliwych informacji, a skrzynka e-mail służy nam głównie do rejestracji na różnych portalach, to darmowa i wygodna, ale średnio bezpieczna skrzynka prawdopodobnie zda egzamin. Jeśli jednak zależy nam na bezpieczeństwie i prywatności (braku reklam, dobrej ochronie przed spamem, szyfrowaniu wiadomości, nieprzechowywaniu danych na nasz temat), to przyjdzie nam za skrzynkę e-mail zapłacić. Będziemy też prawdopodobnie musieli pogodzić się z pewnymi niedogodnościami. Wspomniany już Protonmailjest ultra-bezpieczny, ale na przykład pod względem designu niektórych może razić.

Artykuł partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.