Sandisk – jak czytać oznaczenia kart pamięci i co one oznaczają

Sandisk – jak czytać oznaczenia kart pamięci i co one oznaczają
0

Karty pamięci pomagają już nie tylko zapisywać pliki w smartfonach, tabletach, aparatach fotograficznych czy kamerach, ale również sprawnie przenosić dane pomiędzy urządzeniami. Umożliwiają więc nie tylko zwiększenie pojemności urządzeń, ale stanowią także świetną alternatywę dla pendrive’ów. Mając odpowiedni adapter i karty SD możesz szybko przenosić dane z aparatu do iPhone’a czy iPada. W tym artykule dowiesz się, na jakie oznaczenia kart pamięci zwracać uwagę, aby najlepiej dopasować nośnik do swoich potrzeb.

Oznaczenia kart SD i microSD

Karty pamięci SD to najpopularniejszy format nośników, który jest używany w aparatach czy kamerach. Karty micro SD to natomiast ich odpowiedniki o mniejszych wymiarach, które są stosowane w smartfonach, tabletach, wideorejestratorach, kamerach sportowych czy modułach GPS. Mniejsze karty microSD można używać także w aparatach cyfrowych i kamerach dzięki zastosowaniu specjalnego adaptera.

Co prawda dotychczas Apple nie zdecydowało się na zastosowanie w iPhone’ach i iPadach slotu kart pamięci, ale możliwe jest stosowanie adapterów z czytnikiem kart pamięci podłączanych do USB-C lub Lightning. Dzięki temu możesz szybko przenosić zdjęcia i filmy z takiego nośnika do pamięci swojego urządzenia mobilnego.

Poza tym podstawowym oznaczeniem istnieją jeszcze poniższe rodzaje kart pamięci. Znając je, dużo łatwiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka karta pamięci będzie najlepsza do danego zadania.

  • karty SD: nośniki o pojemności do 2 GB
  • karty SDHC: karty o pojemności w zakresie 4-32 GB
  • karty SDXC: nośnik o jeszcze większej pojemności – dostępne są w zakresie 64 GB – 2 TB.

Powyższy podział ma także zastosowanie dla kart microSD.

Karty pamięci CFexpress to nośniki, które oferują imponującą prędkość zapisu nawet do 1200 MB/s i prędkość odczytu danych nawet i 1700 MB/s. Dzięki temu umożliwiają błyskawiczne przenoszenie danych pomiędzy urządzeniami czy możliwość swobodnego oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości lub działania na plikach podczas post produkcji wideo bezpośrednio z karty pamięci.

Szybka karta pamięci – jakie powinna mieć oznaczenia?

Patrząc na opis karty pamięci, można łatwo rozszyfrować, jakie daje możliwości. Dotyczy to głównie prędkości zapisu czy odczytu. Poniżej znajdziesz opis poszczególnych oznaczeń widocznych w nazwach kart pamięci SD i microSD.

  • C10: oznacza minimalną prędkość zapisu wyrażaną przez liczbę znajdującą się po „C”. Dla klasy C10 będzie to więc 10 MB/s. Obecnie w odniesieniu do prędkości zapisu stosuje się głównie parametr UHS, ale producenci dla lepszego poinformowania klientów stosują także ten zapis. W tym momencie warto sięgać po karty wyłącznie z minimalną wartością C10.
  • UHS-I i UHS-II: obecnie najbardziej zobowiązującym określeniem jest UHS. Karty UHS-I mogą teoretycznie przesyłać dane z szybkością do 104 MB/s, a UHS-II z prędkością do 312 MB/s. Warto pamiętać o tym, że nie we wszystkich aparatach fotograficznych czy kamerach zaimplementowany jest slot zgodny z UHS-II. Są one jednak dostępne w profesjonalnych lustrzankach czy bezlusterkowcach.
  • Klasa szybkości wideo: dla filmowców przygotowano oznaczenia, które odnoszą się do minimalnej prędkości zapisu podczas nagrywania wideo. Przykładowo oznaczenie V60 opisuje minimalną szybkość zapisu 60 MB/s, natomiast V90 to minimalne 90 MB/s.
  • A1: to oznaczenie jest bardzo ważne, stosując karty pamięci w telefonach komó Informuje, ile operacji wejścia i wyjścia jest w stanie obsłużyć dany nośnik. Przy oznaczeniu A1 możliwe jest obsłużenie minimum 500 operacji, co daje dużo większą płynność działania przy operacjach wielozadaniowych. W urządzeniach mobilnych najlepiej jest zatem stosować karty pamięci oznaczone symbolem A1.

5/5 - (1 vote)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *