Home Newsy Ryzyko kradzieży na rynku finansowym

Ryzyko kradzieży na rynku finansowym

Ryzyko kradzieży na rynku finansowym
0

Inwestowanie w akcje jest ekscytującym i potencjalnie lukratywnym zajęciem. Wiąże się jednak z poważnym ryzykiem.

Ryzyko kradzieży na rynku finansowym

W ubiegłym roku świat odczuł skutki kryzysu. W wielu krajach panowało bezrobocie, pracownicy mieli obniżone pensje. Niektórzy z nich otrzymywali pomoc od rządu. W tym czasie nastąpił ogromny wzrost zainteresowania inwestowaniem. Ludzie zaczęli handlować swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi. Duża liczba Polaków zaczęła otwierać rachunki maklerskie. Bez wątpienia inwestowanie w akcje jest ekscytującym i potencjalnie lukratywnym zajęciem. Wiąże się jednak z poważnym ryzykiem.

Włamanie na konto maklerskie

Według artykułu MarketWatch, 88% maklerów i 75% doradców inwestycyjnych zgłosiło, że padło ofiarą cyberataków w tamtym roku. To z pewnością brzmi niepokojąco. I w pewnym sensie takie jest. Nic nie powstrzyma hakerów przed wykradzeniem funduszy z konta maklerskiego, na które się włamali. Mogą również dokonywać nieautoryzowanych transakcji.

W 2014 r. Rosjanin z Nowego Jorku został skazany na 30 miesięcy więzienia za dokonywanie nieautoryzowanych transakcji na cudzych rachunkach. Przerażająca sprawa. Ale czy taka osoba mogłaby faktycznie ukraść Twoje akcje?

Jak zabezpieczyć rachunek inwestycyjny?

Najlepsze konto maklerskie ma zabezpieczenia na bardzo wysokim poziomie. Hakerzy mogą jednak włamać się na wybrane rachunki maklerskie. Jest to możliwe, jeśli haker uzyska dostęp do twojego konta bankowego, a ty nie ustawiłeś dwuskładnikowego uwierzytelniania podczas logowania. Gdy hakerzy przejmą Twoje hasło, będą mogli również dokonywać transakcji.

Tak więc, aby chronić swoje konto, powinieneś:

  • Włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Jest to system logowania, w którym musisz nie tylko wprowadzić hasło, ale także kod wysłany na Twój telefon lub e-mail.
  • Posiadać hasło handlowe. Wielu brokerów wymaga, aby do zawierania transakcji używać drugiego hasła oprócz hasła do konta. Jeśli Twój broker tego nie wymaga, upewnij się, że włączyłeś to dobrowolnie. Jest to kolejna warstwa zabezpieczeń, która może powstrzymać hakerów przed sprzedażą Twoich akcji.

Kradzież z rachunku jest teoretycznie możliwa. Haker musiałby sprzedać twoje akcje i przesłać pieniądze na własne konto. Gdyby to zrobił, nie będzie szans na ich odzyskanie.

Zabezpieczenia polskich rachunków maklerskich

Jeśli inwestujesz w akcje za pomocą biura maklerskiego takiego jak mBank, informacje o grożących niebezpieczeństwach mogły cię zaniepokoić. Możesz martwić się o własne akcje i to, że bank straci dużo pieniędzy, z których powinien wypłacić ci zysk.

mBank Biuro Maklerskie ma solidne zabezpieczenia.

Wśród nich znajdziesz:

  • szyfrowanie połączeń;
  • certyfikat strony internetowej;
  • bezpieczną aplikację szyfrowaną protokołem SSL;
  • dwie metody autoryzacji;
  • 24-godzinny monitoring transakcji na rachunkach bankowych;
  • powiadomienia i alerty bezpieczeństwa,
  • telefon z banku w razie podejrzanej transakcji na twoim koncie.

Wymienione metody są wysokiej jakości zabezpieczeniami, które powinny pomóc ci w zapewnieniu spokoju o nabyte akcje. Jeśli jednak padniesz ofiarą ataku hakerów, powinieneś złożyć reklamację w swoim banku. Zgodnie z wyrokami sądów, banki powinny należycie zabezpieczać pieniądze swoich klientów.

Ważne jest również uważne czytanie komunikatów, które pojawiają się na stronie wybranego Biura Maklerskiego. Znajdziesz w nich aktualne informacje o obecnych zagrożeniach i możliwościach cyberataków.

5/5 - (1 vote)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *