Home Newsy Responsywna strona internetowa- jak taką stworzyć?
Responsywna strona internetowa- jak taką stworzyć?
0

Responsywna strona internetowa- jak taką stworzyć?

0

Korzystanie z sieci poprzez wykorzystanie smartfonów oraz tabletów jest dzisiaj czymś powszechnym, a nawet na tyle popularnym, że więcej użytkowników sięga właśnie po urządzenia przenośne, a nie po komputery stacjonarne i laptopy. Jeśli więc nasza strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, tracimy tych użytkowników, którzy chcieliby odwiedzić nas właśnie za pośrednictwem takich urządzeń.

To jednak nie wszystko, gdyż w takiej sytuacji tracimy podwójnienajnowsze aktualizacje algorytmu w wyszukiwarce Google, które określane są jako Mobile Index First, faworyzują strony, które są dostosowane do urządzeń mobilnych w momencie ustalania rankingu wyników wyszukiwania. Z tego względu, tworząc stronę warto od razu zapytać nie tylko o tworzenie strony w wersji na komputery, ale i tworzenie strony mobilnej. Można też samemu zorientować się, jak zrobić responsywną stronę www na własną rękę, bez udziału dewelopera.

Korzystanie z gotowych szablonów

W momencie, kiedy nasza strona oparta jest o jakiś gotowy szablon, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie on już responsywny. W takim przypadku to, co powinniśmy zrobić, to poświęcić trochę czasu na odpowiednie dostosowanie takiego szablonu, a więc sprawdzenie, czy wszystkie jego elementy dobrze wyświetlają się na urządzeniach mobilnych o różnych szerokościach ekranu. Wymaga to trochę pracy, ale jednocześnie jest najprostszym sposobem na to, aby taką stronę responsywną posiadać tanim kosztem i aby samemu móc ją dostosować dysponując minimalnymi umiejętnościami programistycznymi. Szablony, które są responsywne często są darmowe, chociaż z pewnością znajdziemy także bardziej oryginalne i wyszukane wersje płatne. Najczęściej, takie szablony wykorzystuje się w przypadku samodzielnego tworzenia stron opartych o darmowe i ogólnodostępne silniki- na przykład możemy tutaj wskazać najpopularniejszy silnik tego typu, czyli WordPress.
Strony oparte o autorskie systemy CMS W przypadku takich stron wszystko, od początku do końca jest tworzone pod indywidualne życzenie klienta. Jeśli więc taką stronę już posiadamy, a nie jest ona responsywna, czasem może się okazać, że dodanie responsywności do rozbudowanego serwisu oznacza więcej pracy niż tworzenie całej strony od nowa. Deweloper zawsze będzie miał też dla nas dwie propozycje cenowestworzenia strony responsywnej oraz oddzielnej strony, całkowicie odrębnej do tej, którą już mamy, dedykowanej do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Aby strona stała się responsywna

Strona responsywna to taka, której szablon sam dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia, na którym strona jest przeglądana. Responsywność można uzyskać poprzez dodanie warunków Media Queries do arkusza stylów CSS. Można w przejrzysty sposób rozpisać kolejne arkusze stylów dla poszczególnych szerokości ekranu- inne dla 1050px, a całkiem inne dla 300px. Zawsze należy jednak brać pod uwagę użyteczność takiej strony oraz to, czy faktycznie w taki sposób dostosowana strona będzie czytelna. Dużą zaletą stron responsywnych jest to, że mamy tutaj do czynienia z jedną i tą samą stroną, która tylko zmienia układ swoich elementów w zależności od szerokości ekranu. Wszystkie obiekty są niemalże identyczne, linkowanie też jest takie samo.

Czym się różni oddzielna strona mobilna?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku tworzenia strony mobilnej, która niejako jest całkowicie odrębną aplikacją w stosunku do wersji na komputery i laptopy. Jest to oddzielnie
projektowana strona, która będzie miała inny adres URL i która będzie się wyświetlała w momencie, kiedy użytkownicy będą chcieli obejrzeć stronę za pomocą urządzenia przenośnego. A ponieważ jest to rozwiązanie oddzielne, często oznacza całkowicie odrębny system CMS- zmiany na stronie trzeba więc oddzielnie wprowadzać do jednej, jak i do drugiej wersji strony. W niektórych przypadkach jednak, tworzenie strony mobilnej jest szybsze, tańsze i prostsze.

Niezależnie od tego, jaką strategię tworzenia takiej strony wybierzemy, zawsze, finalnie powinniśmy ją przetestować w każdy możliwy sposób. Warto więc pamiętać, że o ile urządzenia przenośne z systemem Android najczęściej umożliwiają korzystanie z przeglądarki Chrome, o tyle urządzenia iphone proponują przeglądarkę Safari. Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych powinno więc brać pod uwagę wszystkie te możliwości.

Artykuł przygotowany przez partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.