Home Recenzje Recenzja Thermostat Netatmo by Starck – termostat do zarządzania domowym ogrzewaniem z poziomu telefonu i tabletu z iOS
Recenzja Thermostat Netatmo by Starck – termostat do zarządzania domowym ogrzewaniem z poziomu telefonu i tabletu z iOS

Recenzja Thermostat Netatmo by Starck – termostat do zarządzania domowym ogrzewaniem z poziomu telefonu i tabletu z iOS

0

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 2 

 

Termostat Netatmo służy do zarządzania ogrzewaniem w naszym domu. Lista obsługiwanych technologii grzewczych jest bardzo długa, a uniwersalność w dobrze współpracujących pieców imponująca. Możemy za pomocą tego niewielkiego urządzenia sterować ogrzewaniem gazowym, piecem do spalania drewna czy oleju opałowego, a także piecem elektrycznym czy hybrydowym systemem solarnym. Z termostatu Netatmo może więc skorzystać niemal każdy. Co ciekawe został on zaprojektowany przez znanego francuskiego designera Philipe Starcka, tego samego, który zaprojektował chociażby jacht dla Steva Jobsa.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 16Za jego wygląd odpowiada znany designer Philipe Starck. To on zaprojektował bardzo nowoczesny, minimalistyczny wygląd tego urządzenia, które dodatkowo zostało zalane w półprzezroczystym plastiku, co pozwoliło na uzyskanie efektu halo, z którego swego czasu bardzo chętnie korzystało Apple przy projektowaniu komputerów Mac czy klasycznych iPodów. W centrum urządzenia do zarządzania temperaturą znajduje się monochromatyczny wyświetlacz E-Ink, który charakteryzuje się znikomy poborem prądu. Dzięki temu urządzenie może być z powodzeniem zasilane trzema bateryjkami AAA przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. To ważna informacja, gdyż z urządzenia w odróżnieniu od tradycyjnych termostatów można korzystać również mobilnie, dzięki dołączonej do zestawu tylnej obudowie, której wygląd został zachowany dla piękna tego urządzenia. Termostat możemy zabierać wszędzie tam gdzie akurat spędzamy czas – do salonu, sypialni, kuchni czy gdziekolwiek tylko chcemy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zastąpił on miejsce starego tradycyjnego termostatu wiszącego na ścianie. Dzięki odpowiedniemu uchwytowi można go powiesić, a nawet zasilić z sieci elektrycznej jak każde innego urządzenie tego typu.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 7

 

Miej swój wkład w projekt Starck?a

Dodatkowo wygląd termostatu można personalizować. Przyznam szczerze, że początkowo myślałem, że przezroczysta obudowa Netatmo jest po prostu podświetlana różnymi kolorami, co na przykład mogłoby być uzależnione od wskazań temperatury. Niestety pomyliłem się. Kolorowy efekt został osiągnięty za pomocą dołączonych do zestawu półprzezroczystych opasek klejących, które możemy przykleić od wewnętrznej strony obudowy, dzięki czemu powstaje iluzja kolorowego podświetlenia. Taki trochę bajer. W zestawie znajdziemy 5 opasek o różnych kolorach – pomarańczowej, żółtej, szarej, zielonej i niebieskiej.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 9

Kolejnym bajerem jest wbudowany akcelerometr. Dzięki temu obraz na wspomnianym wyświetlaczu E-ink obraca się zgodnie z ustawieniem termostatu. Podoba mi się to J. Sam wyświetlacza wskazuje niewiele informacji. W zasadzie pokazuje tylko temperatury – ustawioną, do której dążymy, oraz aktualną. Prócz tego znalazło się miejsce dla wskaźnika + i -. W zasadzie jest on zbędny, ale pojawienie się go tutaj jakby intuicyjnie nakazuje nam dotknąć obudowy termostatu. Dotknięcie części przy której jest + pozwoli na zwiększenie temperatury, której oczekujemy, a tej z -, jej obniżenie. W taki to właśnie sposób sterujemy temperaturą w naszym domu.

 

Jeden termostat, wiele możliwości sterowania

Oczywiście to nie jedyna możliwość zarządzania domowym klimatem. W zasadzie jedna z wielu i do tego dość mocno ograniczona, gdyż zezwala nam jedynie na ustawienie temperatury. Sporo więcej oferuje dedykowana urządzeniu aplikacja mobilna dostępna na platformy iOS orz Android. Aplikację o nazwie Thermostat Netatmo pobierzemy bezpłatnie z AppStore.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 1

W programie prócz wspomnianych już możliwości odczytu aktualnej temperatury oraz ustawienia tej, której byśmy sobie aktualnie życzyli, jest także możliwość oznaczenia naszego opuszczenia domu oraz trybu chłodzenia. Dodatkowo możemy zdefiniować przez jaki czas nasze ręczne ustawienia temperatury ma posiadać priorytet nad ustawieniami wprowadzonymi w programie grzewczym. Czasem tym sterujemy za pomocą wygodnego w obsłudze suwaka opisanego długością czasu ustawionej pracy.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 11

 

Panel WWW i ustawienia zaawansowane

Programy grzewcze o których napisałem najprościej zdefiniować za naszym koncie na stronie www.netatmo.com. Po zalogowaniu i wybraniu ikony termostatu z panelu, wyświetlą nam się wszystkie informacje, które pobiera i przetwarza chmura Netatmo. Z poziomu tej strony www, możemy także zarządzać temperaturą w taki sam sposób, jak za pomocą aplikacji na nasz smartfon. Jednak największą zaletą jest możliwość wygodnego tworzenia programów grzewczych na każdy dzień tygodnia.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 4

Możemy zdefiniować tu temperatury jakich oczekujemy w poszczególnych okresach czasu podczas całej doby. I tak termostat automatycznie będzie docelowo rozkładał grzanie tak, by poranek był przyjemny podczas wstawania, a noc chłodniejsza dla większego komfortu snu. Prócz tego możemy również zdefiniować tryby pracy – Komfortowy, Nocny, Ekonomiczny i własny. Jego szybki wybór sprawi, że ekspresowo uruchomimy ogrzewanie dla podniesienia temperatury, na przykład podczas dnia, gdy zrobi się chłodniej, lub je wyłączymy/obniżymy temperaturę, gdy noc jest ciepła.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 14

Co należy podkreślić, całość jest tak przejrzysta i intuicyjna w obsłudze, że każdy nawet największy analfabeta komputerowy poradzi sobie wprowadzeniem tych ustawień. Oczywiście takich termostatów możemy mieć w domu kilka, nawet po jednym dla każdego pomieszczenia. Dzięki temu zupełnie inne temperatury będziemy mogli uzyskać w łazience czy sypialni dzieci, gdzie zależy nam raczej na wyższych temperaturach, inne w salonie, kuchni czy korytarzu.

 

Odbiornik czyli baza do komunikacji

Wszystkie te termostaty będą się komunikować z jednym odbiornikiem. Odbiornik ten znajduje się w zestawie z termostatem. Jego wygląd nawiązuje oczywiście do samego termostatu. Tu też mamy biały element zalany półprzezroczystym plastikiem. W jego centrum znajduje się natomiast tylko pojedyncza dioda sygnalizacyjna.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 10

Odbiornik musi być na stałe podłączony do zasilania oraz do naszego systemu grzewczego. Do tego podłączenia służy dołączony do zestawu przewód, którym należy doprowadzić zasilanie oraz sygnały sterujące do pieca. Odbiornik bezprzewodowo komunikuje się ze wszystkimi termostatami. Bezprzewodowo komunikuje się również z Internetem i chmurą Netatmo. Wykorzystuje do tego domową sieć WiFi.

 

Podsumowując

Gadżet ten kosztuje około 180 funtów, co w przeliczeniu na polską cenę detaliczną daje dokładnie 869 złotych. Sporo. Czy w takim razie warto go kupić? Bezsprzecznie design tego urządzenia wart jest swojej ceny. Wygląda nowocześnie, świetnie wpisze się w industrialną aranżację naszego salonu. Jednak w przypadku termostatu nie o design chodzi, a o funkcjonalność.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 15

Termostat Netatmo oferuje w zasadzie te same funkcje co tradycyjny termostat, który najczęściej otrzymujemy wraz z systemem grzewczym. W odróżnieniu od tradycyjnego urządzenia, ten od Netatmo daje nam możliwość pracy mobilnej (choć i takie tradycyjne termostaty bateryjne pewnie w sprzedaży też są), ale przede wszystkim daje nam on możliwość zdalnego zarządzania domową temperaturą z dowolnego miejsca na świecie. Możemy na przykład wracając z pracy nagrzać nasze mieszkanie, by czuć się w nim komfortowo od momentu przekroczenia progu. Gdy nasz plan grzewczy jest ustawiony na grzanie dzisiejszego dnia, ale pogoda zrobiła nam figla i zrobiło się bardzo ciepło, możemy ogrzewanie zdalnie wyłączyć na przykład podczas spotkania w biurze. Bardzo ważną funkcją jest tryb Frost-Guard. Pozwala on na współprace z systemem klimatyzacji czy? najzwyczajniej na spokojne przewietrzenie mieszkania, bez grzania pomieszczenia na marne. Zapewne otwarte API jakie oferuje Netatmo pozwoli także na zarządzanie tym termostatem z poziomu innych urządzeń. Jak myślę może to działać na przykład w taki sposób, że uruchomienie klimatyzacji może włączać automatycznie tryb Frost-Guard lub załączenie alarmu będzie mogło od razu uruchamiać funkcję Away mode.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 5

Ogólnie sprzęt ten jest świetnie wykonany, fajnie pomyślany i niestety dość drogi. Skuszą się na niego głównie geeki oraz właściciele domów wyposażonych w automatykę. Jest ciekawą alternatywą dla wciąż niedostępnego w Europie termostatu NEST.

Recenzja Thermostat NetAtmo by Starck w AppleMobile.pl 13

Jednak nie tylko dla nich ten termostat powinien być ciekawym produktem, który warto wpisać na listę zakupową. Przede wszystkim jest to bardzo dobrej jakości termostat, który w odpowiedni sposób wysteruje ogrzewanie tak, by zaoferować nam jak największy komfort ciepłego domu, przy możliwe jak najniższych opłatach za zużyte paliwo grzewcze. Jestem co prawda bardzo ciekawy jak to urządzenie radzi sobie podczas pracy wieloczujnikowej, gdzie montowany jest taki termostat w kilku pomieszczeniach. Niestety z racji aktualnej pory roku i braku większej ilości termostatów nie jestem w stanie tego sprawdzić.
kup ten produkt

Zalety:

+ Świetny wygląd

+ Intuicyjna obsługa i konfiguracja

+ Możliwość zdalnego zarządzania domowym ogrzewaniem

+ Duża uniwersalność co do wyboru technologii grzewczej

+ Bardzo długa lista kompatybilnych urządzeń grzewczych

+ Możliwość pracy mobilnej i stacjonarnej

+ Możliwość personalizacji wyglądu

 

Wady:

  • Cena

 

Oficjalnym dystrybutorem Netatmo w Polsce jest Alstor – http://alstor.pl

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.