Recenzja SHARP PS-919 Party Speaker System | Przenośny głośnik o mocy 130W i z potężną baterią za 500 PLN

Recenzja SHARP PS-919 Party Speaker System | Przenośny głośnik o mocy 130W i z potężną baterią za 500 PLN

Recenzja SHARP PS-919 Party Speaker System | Przenośny głośnik o mocy 130W i z potężną baterią za 500 PLN

0

Spora moc, przenośna obudowa, pojemny akumulator i efekty świetlne. Sami przyznacie, że brzmi to jak genialny przepis na idealny głośnik na imprezę w terenie. Czy tak jest w rzeczywistości? Mam nadzieję, że po przeczytaniu recenzji SHARP PS-919 poznacie odpowiedź na te pytanie.

 

Marka SHARP, kiedyś niesamowicie popularna i goszcząca w polskich domach w wielu kategoriach elektroniki użytkowej, stała się nieco zapomniana. Ten japoński koncern ma na swoim koncie wiele wynalazków, bez których dzisiejszy świat nie byłoby tym, czym jest dzisiaj. Wystarczy wspomnień rok 1969, w którym to SHARP wynalazł układ scalony ELSI, bez których nie byłoby powszechnie używanych kieszonkowych kalkulatorów czy kuchenki mikrofalowej, która została wyprodukowana przez firmę SHARP w 1962 czy wynalezienie 14 calowego ekranu TFL-LCD o wysokiej rozdzielczości. Natomiast 1993 roku był przełomowy dla wielu gospodarstw domowych z racji wynalezienia pierwszej pralki automatycznej ze stalowym bębnem. Sami widzicie jak wielki rozstrzał jest między różnymi rodzajami produktów, które wynalazł SHARP, bez których nasze życie mogłoby wyglądać całkowicie inaczej. A to tylko kilka z wielu produktów, tworzonych i wynalezionych przez SHARP, który posiada ponad 45 tysięcy różnych patentów.

SHARP nie wynalazł głośnika na nowo…

..ale całkiem nieźle poradził sobie ze stworzeniem ciekawego produktu w przystępnej cenie. Model PS-919 oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej. Tę ostatnio otrzymaliśmy do testów. W zestawie sprzedażowym znajdziemy podstawowy zestaw akcesoriów, niezbędny do korzystania z głośnika – zasilacz sieciowy, przejściówkę na wtyczkę do kontaktu w systemie angielskim oraz europejskim, a także instrukcję obsługi.

Urządzenie kształtem przypomina walec. Mocno mrużąc oczy, można dostrzec wygląd przypominający nieco większego HomePod’a. Natomiast poza kształtem podobieństwa się kończą.

Górna podstawa zawiera uchwyt pozwalający łatwo przenosić głośnik oraz klawisze funkcyjne.

Poza włącznikiem znajdziemy tu przycisk wyboru źródła dźwięku (BT lub AUX), klawisz zmiany poziomu głośności i przełączania utworów, a także Play/Pause, klawisz sterujący systemem 3D BASS oraz klawisz do konfigurowania podświetlenia głównego przetwornika.

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne

Dość ciężki sprawia wrażenie solidnego, wzbudzającego myśl, że oto mamy do czynienia z kawałkiem potężnego audio przenośnego. Kiedy jednak zdamy sobie sprawę, że na pokładzie jest jeden przetwornik nisko-średnio tonowy o mocy 36W w RMS oraz dwa speakery wysokotonowe o mocy 18W każdy w RMS, a także całkiem pojemny akumulator 4x2600mAh, który też przecież sporo waży, to masa 2.7 kilograma od razu zdaje się być realna.

Rozmiary głośnik nie do końca są mobilne i wynoszą 224 x 220 x 230 mm. Sytuacje ratuje wspomniany uchwyt, który pozwala go zabrać wszędzie tam, gdzie mamy ochotę umilić sobie czas muzyką.

O to, że głośnik na świeżym powietrzu będzie bezpieczny zadbano konstrukcyjnie. Odporność na wodę jest tu zgodna z certyfikatem IPX5, tak więc deszcz czy zachlapanie mu nie straszne. Ważne, aby jednak dobrze dopasować zatyczkę uszczelniająca port zasilania i AUX, który znajduje się z tyłu.

Długi czas pracy to duża zaleta 

Potężna bateria pozwala na wiele godzin pracy bez konieczności podłączania go do prądu. Bluetooth 5.0 zadba o niskie zużycie podczas bezprzewodowej transmisji. Niestety jedno amperowi zasilacz wymaga sporo czasu, aby naładować głośnik o pełna.

 

Do zarządzania głośnikiem nie przygotowano żadnej dedykowanej aplikacji. Komunikujemy się z nim standardowo z menu Bluetooth. Wystarczy wyszukać głośnik i nawiązać połączenie.

Ciekawą robotę robi podświetlenie RGB wokół głośnika średnio-nisko tonowego.

 

Rodzaj efektu można zmienić za pomocą dedykowanego klawisza lub podświetlenie całkowicie wyłączyć, jeżeli nie mamy ochotę na żadnej błyski.

Oczywiście przy wyłączonych efektach świetlnych, czas pracy na baterii nieco się nam wydłuża.

Jak to wygląda dźwiękowo?

Głośnik jest urządzeniem monofonicznym. Oferuje funkcję TWS, która pozwala spiąć ze sobą dwa takie urządzenia i utworzyć sobie w pełni funkcjonalne stereo. Co, jeśli mamy tylko jeden albo nie chcemy zabierać na wycieczkę niemal 6 kilogramów głośników, a jedynie 2.7?

Można skorzystać z trybu dźwiękowego oferującego efekt dźwiękowego 3D. Po uruchomieniu dźwięk wydaje się być bardziej rozproszony i w moim odczuciu dużo lepszy w odbiorze, niż podczas gdy funkcja jest wyłączona i słyszymy wyłącznie dźwięk monofoniczny.

Natomiast zupełnie nie odnajduję sensu w użyciu funkcji BASS, którą również uruchamiamy tym przyciskiem. Niestety, ale głośnik staje się wtedy mocno przesterowany, a zbyt mocne zejścia generowane przez wzmacniacz nie są prawidłowo reprodukowane przez przetwornik. Głośnik zaczyna grać źle, tanio, szczególnie jeżeli zrobimy muzykę głośniej.

Tryb 3D bez BASS oferuje dobre doznania dźwiękowe, bass jest wyczuwalny, ale nie przesterowany. Słychać natomiast dość ścięte pasmo przenoszenia, które w tym urządzeniu jest oferowane między 70Hz, a 12 kHz. Jeżeli znacie dobrze jakiś utwór, który słuchacie na HiFi, po odtworzeniu zobaczycie wyraźnie pogubione rejestry powyżej 12 kHz i poniżej 70Hz.

To sprawia, że głośnik SHARP PS-919 będzie idealnym urządzeniem na działkę, plażę czy do grilla, ale może zostać zawstydzony przez wiele innych, często dużo mniejszych konstrukcji, oferujących więcej, niż on i to pomimo sporej mocy i skuteczności dźwiękowej.

Czy mogę polecić głośnik przenośny SHARP PS-919? 

Dużą zaleta tego urządzenia jest wysoka skuteczność, która pozwoli wypełnić dźwiękiem niejedną grillową imprezę. Przy tym bardzo wydajny akumulator pozwoli cieszyć się muzyką przez wiele godzin, a efekty świetlne tylko dodają mu funu.

Nie sposób także zapomnieć o atrakcyjnej cenie, wynoszącej około 500 złotych. W tej cenie trudno znaleźć równie sensowną konstrukcję o podobnej mocy i parametrach. Natomiast niejeden markowy głośnik o mniejszej konstrukcji i mniejszym akumulatorze może pochwalić się lepszym dźwiękiem, co sprawia, że należy mocno rozważyć na czym bardziej nam zależy – długim czasie pracy i głośności czy może jednak jakości dźwięku kosztem tych dwóch wyżej wymienionych.

Cena 500 złotych jest jak najbardziej adekwatna do tego co kupujemy i sprawia, że to dobra okazja zakupowa.

Recenzja SHARP PS-919 Party Speaker System | Przenośny głośnik o mocy 130W i z potężną baterią za 500 PLN

Zalety Wady

Zalety

  • Potężna moc 130W
  • Bardzo pojemny akumulator
  • Bluetooth 5.0
  • Ciekawe efekty świetlne
  • Możliwość montażu na uchwycie
  • Możliwość połączenia w stereo
  • PRzydatny tryb 3D

Wady

  • Wąskie pasmo przenoszenia
  • Przesterowany dźwięk w trybie BASS
  • Długi czas ładowania akumulatora
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.