Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie Recenzja: Prawo Jazdy dla iPhone’a
Recenzja: Prawo Jazdy dla iPhone’a

Recenzja: Prawo Jazdy dla iPhone’a

2

Każdy kandydat na kierowcę, zanim przystąpi do egzaminu, musi wykuć na blachę wszystkie pytania teoretyczne, które pojawią się na egzaminie. Obecnie zdający egzamin na prawo jazdy, otrzymują program do nauki na płytach CD. Kilka lat temu, gdy sam byłem kursantem, myślałem, że idealnie by było, gdybym mógł rozwiązywać testy na telefonie. Wtedy niestety nie było to możliwe. Jednak wszystko się zmieniło po wprowadzeniu aplikacji Prawo Jazdy do zasobów iTunes Store.

Program Prawo Jazdy został stworzony przez polskie studio developerskie AlterMind. Program dostępny jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Oprócz samego  testu egzaminacyjnego, aplikacja pozwala na na naukę nie tylko testów, ale także samych zasad ruchu drogowego czy znaków. Program aktualnie jest w wersji 1.2 i w promocyjnej cenie kosztuje 0,79?. Jak za tak praktyczna aplikację, cena jest bardzo atrakcyjna. Ale przejdźmy do faktycznej recenzji.

Po uruchomieniu Prawa Jazdy, możemy od razu uruchomić egzamin, lub tak jak zaleca producent wielkim napisem – przeczytać przewodnik. Znajdziemy tutaj wszystkie informacje dotyczące formalności związanych ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy.

Od informacji teleadresowych wszystkich wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, po informacje związane z kategoriami prawa jazdy w naszym kraju, cennikiem egzaminów czy dopuszczalnych prędkościach na wszystkich typach dróg. Bardzo ważne i przydatne informacje dla kandydata na kierowcę.

Po sporej dawce teorii, czas zabrać się za testy. Z dolnej belki wybieramy Ustawienia. W menu należy wybrać kategorię prawa jazdy, z której mają nam się wyświetlać pytania. Reszta ustawień nie musi nas interesować – domyślne są jak najbardziej odpowiednie, tak aby z aplikacji móc korzystać zaraz po jej pobraniu i uruchomieniu.

W zależności od metody nauki, możemy albo iść na żywioł i rozwiązywać testy egzaminacyjne tak, jakbyśmy to robili w ośrodku WORD, czyli z limitowanym czasem i maksymalnie dwiema błędnymi odpowiedziami, lub uruchomić tryb nauki, gdzie czas na odpowiedź nie jest rozliczany.

Tryb nauki podzielony jest na 11 kategorii- tak, aby móc w pełni opanować wiedzę krok po kroku z każdej dziedziny wiedzy o ruchu drogowym. Dodatkowo użytkownik może uruchomić tryb Przeglądania lub tryb Sprawdzania.

Pierwszy pozwala na przeglądanie wszystkich dostępnych pytań wraz z gotowymi odpowiedziami. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z prawem jazdy, najlepiej najpierw skorzystać z tego trybu. Wiele pytań na egzaminie ułożona jest w taki sposób, że logicznie myśląc nie zawsze odpowiedź pasuje jednoznacznie do pytania. Przejrzenie wszystkich pytań z gotowymi odpowiedziami da nam ogólne pojęcie o odpowiedziach.

Kiedy będziemy już podszkoleni z pytań i odpowiedzi, do dalszej nauki użyjemy trybu Sprawdzanie. Tutaj sami zaznaczamy odpowiedzi, które według nas są prawidłowe, a następnie wciskamy przycisk Sprawdź. Program pokaże czy odpowiedzieliśmy prawidłowo, po czym uruchomi następne pytanie z kompletem odpowiedzi. Jest to idealna metoda nauki.

Jeżeli będziemy uważać, że jesteśmy już alfą i omegą w pytaniach na prawo jazdy, to czas na egzamin. Funkcję tę wybieramy z dolnej belki, a następnie wciskamy przycisk Rozpocznij nowy egzamin. Od teraz mamy 18 pytań i 25 minut, by na nie prawidłowo odpowiedzieć. Możemy się pomylić maksymalnie 2 razy – tak jak na prawdziwym egzaminie. 🙂

Program działa całkowicie stabilnie, niestety nie jest wolny od wad. Przy pytaniach z długą treścią, są one niestety ucinane. Z taką sytuacją spotkałem się dwukrotnie, a wypełniłem nie więcej jak 10-12 testów. W jednym wypadku treść pytania była ucięta w takim miejscu, że niestety nie byłem w stanie prawidłowo odpowiedzieć, bo z tego co było widoczne na ekranie, nie można było jednoznacznie zrozumieć sensu pytania.

Drobna poprawka i aplikacja będzie na prawdę rewelacyjna 🙂

Program do pobrania jest przez AppStore lub w iTunes Store pod linkiem http://itunes.apple.com/us/app/prawojazdy/id402168829?mt=8

korekta: Iwona Chmiel

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.