Recenzja Netatmo Presence – zewnętrzna inteligentna kamera z wbudowanym oświetleniem i funkcją wykrywania obiektów

Recenzja Netatmo Presence – zewnętrzna inteligentna kamera z wbudowanym oświetleniem i funkcją wykrywania obiektów

Recenzja Netatmo Presence – zewnętrzna inteligentna kamera z wbudowanym oświetleniem i funkcją wykrywania obiektów

0

Recenzja inteligentnej kamery Netatmo Presence, która nie tylko dobrze wygląda, ale i działa perfekcyjnie, oferując przy tym masę ciekawych rozwiązań.

Od pewnego czasu testuje urządzenie, które na łamach naszego portalu pojawiało się kilkukrotnie, jednak nie był to tekst skupiony głównie na nim. Netatmo Presence może być dobrze znane dla wielu osób interesujących się tematem inteligentnych urządzeń skierowanych do użytku domowego. Jeśli jednak ta nazwa wam nic nie mówi, to zabieram się do wyjaśnień. Netatmo Presence to zewnętrzna kamera służąca do monitoringu, która wyróżnia się szeroko rozwiniętym systemem wykrywania obiektów. To co jeszcze wyróżnia omawiany model kamery to wbudowane w nią źródło światła – czyli lampa, która jest w stanie dobrze oświetlić miejsce, w którym zostanie wykryty ruch.

Do montażu kamery otrzymujemy od producenta odpowiednie gwinty i uchwyt, który podtrzyma całą konstrukcję. Przed samym montażem warto sprawdzić czy miejsce, w którym będzie miała ona wisieć „łapie” sygnał naszej domowej sieci, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego systemu.

Kamerę podpinamy pod zasilanie, najlepiej gdy zamontujemy ją w miejsce, gdzie przewody już są, aby specjalnie nie utrudniać sobie operacji. W moim przypadku kamera ustawiona została w garażu, ze względu na fakt, że urządzenie po okresie testów muszę zwrócić do dystrybutora, a dziury w elewacji specjalnie robić nie chciałem. Nie sprawiło to jednak, że nie poznałem wszystkich funkcji jakie kamera posiada.

 

Konfigurację zaczynamy od zainstalowania na nasz smartfon aplikacji „Netatmo Security”, która dostępna jest za darmo na urządzenia z systemem IOS i Android. Po przejściu całego procesu konfiguracyjnego nie pozostaje nic innego jak zacząć przygodę z kamerą Netatmo Presence. Wraz z zakupem urządzenia, w pudełku znajdziemy odpowiedni kod umożliwiający dodanie go do ekosystemu HomeKit.

 

Z poziomu aplikacji mamy dostęp do szeregu przeróżnych funkcji, które pozwolą nam skonfigurować działanie kamery pod nasze preferencje i oczekiwania. Netatmo Presence jest również dobrym źródłem światła, które będzie w stanie oświetlić naprawdę spory obszar  – warto dodać, że poziomem jego natężenia możemy sterować z poziomu aplikacji.

Kamera wykonana została w pełni z aluminium. Jakość i spasowanie elementów to pierwsza klasa. Przyznam szczerze, że urządzenie podoba mi się pod względem designu i tego jak się prezentuje. Wbrew pozorom nie jest ona tak duża jak wskazywały na to grafiki w internecie. Nie mniej jednak nie oszpeci naszego domu, wręcz przeciwnie – może sprawić, że będzie wyglądał nowocześniej.

Konstrukcja została tak zaprojektowana, aby nie została uszkodzona przez warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg, wiatr – nic nie powinno zrobić większego wrażenia na kamerze. Wodoodporność została uzyskana dzięki firmie HZO, która specjalizuje się w nanotechnologii.

Nagrania realizowane są za pomocą matrycy wyposażonej w 100 stopniowe pole widzenia, a materiały realizowane są w jakości 1080p. Jakość nagrań to pierwsza klasa – zarówno szczegółowość, jak i ilość informacji jaka dociera do użytkownika jest bezbłędna. W nocy, lub ciemnych pomieszczeniach uruchamiana jest funkcja podczerwieni, dzięki czemu materiały realizowane w nocy są tak samo dobre jak i za dnia.

Kamera wyposażona została w detektor ruchu, który odczytuje czy wykonał go człowiek, zwierzę, lub był to przejeżdżający samochód. Miejsce, gdzie kamera ma wykrywać detekcje ruchu możemy ustawić w opcjach. Nagrania zapisywane są na wbudowaną kartę pamięci, której niestety rozszerzyć się nie da – nie wiem też jaką pojemność ona ma. Nie trzeba się jednak martwić o brak pamięci, w momencie braku miejsca stare materiały są automatycznie usuwane na rzecz nowych. Mogą być one również wysyłane na konto Dropbox lub serwer FTP bez dodatkowych opłat.

Z produktami firmy Netatmo miałem już parę razy styczność. Nie skłamie mówiąc, że jestem fanem jakości ich produktów, oraz samej funkcjonalności, która jest bezbłędna. Netatmo Presence to kolejne urządzenie, które chciałbym mieć na stałe w swoim ekosystemie smart domu. Gwarancja jakości i spokój ducha w momencie kiedy nie ma nas w domu jest nie do opisania.

Kamera nie jest tania, ale warto zastanowić się ile możemy stracić w momencie, gdy nie będziemy mieć takowego zabezpieczenia. Zwykły wyjazd, lub nieobecność domowników może sprawić, że złodziej wyniesie z naszego domu kosztowności grubo przekraczające zakup samej kamery.

Recenzja Netatmo Presence – zewnętrzna inteligentna kamera z wbudowanym oświetleniem i funkcją wykrywania obiektów

ZaletyWady

Zalety

  • Bardzo dobra jakość zastosowanych materiałów
  • Łatwa obsługa urządzenia i aplikacji "Netatmo Security"
  • Sprawne wykrywanie i identyfikowanie obiektów
  • Wbudowana karta pamięci i możliwość przesyłania materiałów na konto Dropbox, oraz pobranie ich wprost na smartfon z poziomu aplikacji kamery
  • Jakość nagrań z kamery zarówno w dobrym i złym oświetleniu dzięki wbudowanej podczerwieni

Wady

  • Brak możliwości rozbudowy pamięci wewnętrznej, ale ze względu na wiele innych możliwości zapisywania materiałów nie jest to wielka wada
  • Dla wielu osób największą bolączką będzie cena, ale to raczej wada zależna od prywatnej perspektywy
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl