Recenzja Lanberg Smart Door&Window Sensor | Bezprzewodowy kantaktron WiFi do automatyki Tuya sterowanej z iPhone’a

Recenzja Lanberg Smart Door&Window Sensor | Bezprzewodowy kantaktron WiFi do automatyki Tuya sterowanej z iPhone’a

Recenzja Lanberg Smart Door&Window Sensor | Bezprzewodowy kantaktron WiFi do automatyki Tuya sterowanej z iPhone’a

0

Lanberg Smart Door&Window Sensor to inteligentny czujnik otwarcia drzwi i okien oparty na bardzo uniwersalnej automatyce Tuya, której elementów instalacyjnych oferowanych przez wiele firm na rynku jest cała masa. Urządzenie komunikuje się po WiFi i pozwala na zarządzanie z poziomu smartfona.

Czujnik otwarcia jest sensorem umożliwiającym utworzenie automatyzacji zależnej od jego stanu. Model SM01-DS01 informuje wyłącznie o stanie otwarty/zamknięty, co też w zależności od aktualnego stanu pozwala wyzwalać konkretne działania – zapalenie świateł, uruchomienie wybranego urządzenia lub ich wyłączenie. W praktyce pozwala to na przykład wyłączyć klimatyzator lub ogrzewanie, gdy otworzymy okno lub włączyć światło w przedpokoju, gdy otworzymy drzwi wejściowe. Lanberg Smart Door&Window Sensor jest całkiem zgrabnym, tanim i działającym w ramach automatyki Tuya kontaktronem bezprzewodowym, który pozwala sprawdzać stan otwarcia i zamknięcia.

Co w zestawie sprzedażowym?

Producent zadbał o najmniejszy detal, dzięki czemu korzystanie, a nawet montaż urządzenia jest możliwy tuż po zakupie, bez dodatkowych narzędzi, baterii czy elementów montażowych. Poza samym kontaktronem, w zestawie znajdziemy dedykowaną, odpowiednio wymierzoną taśmę dwustronną dla kontaktronu i czujnika, a nawet kołki i wkręty, gdybyśmy zdecydowali się jednak na montaż bardziej inwazyjny, a nie przy pomocy taśmy klejącej.

W samym kontaktronie są również baterie. W tym wypadku dwa cienkie paluszki typu AAA. Z doświadczenia powiem, że warto tu kupić baterie typu long-life, ponieważ zapewniają one ponad rok czasu pracy, bez konieczności ich wymiany. Stan baterii jest wyświetlany w aplikacji, a sama apka Tuya pozwala stworzyć przypomnienia i automatyzacje w oparciu o stan baterii.

Pierwsze uruchomienie

Do uruchomienia urządzenia konieczne jest posiadanie domowej sieci WiFi oraz aplikacji na smartfon – Tuya lub Smart Life. Generalnie zapewne będzie on działał na każdej innej dedykowanej aplikacji Tuya, ale gdyby jednak się okazało, że inne będą miały jakieś ograniczenia, to w przypadku tych dwóch macie pewność, że wszystko będzie działało, w tym możliwość uruchomienia skrótów pozwalających na sterowanie za pomocą Siri.

Po dodaniu urządzenia, ma ono niewiele funkcji do użycia. Możemy wyświetlić historię, w której zapisywane są daty i godziny każdej zmiany statusu urządzenia. Pozwala to określić kiedy ktoś na przykład przyszedł do domu. Można także zarządzać powiadomieniami, a wśród nich jest stan zużytej baterii, otwarcie drzwi oraz zamkniecie drzwi. Trzecią funkcją jest status baterii.

Jak to działa w praktyce?

Całkiem sprawnie. Co prawda w aplikacji zmiana statusu wyświetla się z drobnym, kilku sekundowym opóźnieniem, ale zdefiniowana przeze mnie automatyzacja, polegająca na tym, że gdy otwieram drzwi, na których mam zamontowany ten kontaktron, ma mi uruchamiać lampkę podpiętą do pierwszego gniazda w listwie zasilającej Lanberg Smart WiFi Power Strip, to jest to realizowane w zasadzie natychmiast. Używam tego kontaktronu od prawie 2 tygodni. Póki co nie znalazłem jeszcze żadnej wady, o co pewnie będzie trudno z prostej przyczyny – to dość proste urządzenie, które realizuje konkretne działanie.

Jestem ciekawy ile te dwie baterie w rzeczywistości pozwolą zasilić urządzenie. W związku z tym, że jest to komunikacja po WiFi, a nie BT, spodziewam się, że rozładuje mi się szybciej niż podobne urządzenie ba Bluetooth, choć trzeba mieć na uwadze, że to wszystko zależy od tego jak często będę otwierał i zamykał drzwi, a tym samym jak często urządzenie będzie nawiązywać połączenie.

Podsumowanie

Dość sporych rozmiarów kontaktron jakim jest Lanberg Smart Door&Window Sensor swoje rozmiary ma podyktowane miejscem na aż dwie baterie typu AAA. Przy łączności WiFi, taka budowa jest jak najbardziej uzasadniona.

Urządzenie jest w kolorze białym, dlatego jeżeli mamy drzwi w innym kolorze, to z racji gabarytów i koloru będzie się rzucać w oczy. Z tego co widzę, producent nie oferuje innych kolorów obudowy jak choćby polskie Fibaro, jednak do pracy nie wymaga nic, żadnej centrali, mostka itd, a jedynie domowej sieci WiFi i smartfona do konfiguracji. Ilość wszelkiej maści urządzeń do automatyki Tuya sprawia, że dzięki niemu można zbudować naprawdę ciekawe i rozbudowane domowej automatyzacje pozwalające większość komfort i bezpieczeństwa w domu. Polecam!

Urządzenie do testów dostarczyła firma IMPAKT S.A

Recenzja Lanberg Smart Door&Window Sensor | Bezprzewodowy kantaktron WiFi do automatyki Tuya sterowanej z iPhone’a

Zalety Wady

Zalety

  • Uniwersalna i tania automatyka Tuya
  • Długi czas pracy na baterii
  • Funkcjonalna aplikacja oferująca automatyzacje
  • Kompletny zestaw sprzedażowy i montażowy

Wady

  • Wyłącznie biały kolor
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.