Home Recenzje Urządzenia Recenzja EPSON M200 WorkForce – Oszczędna drukarka sterowana iPhonem i iPadem bez AirPrint
Recenzja EPSON M200 WorkForce – Oszczędna drukarka sterowana iPhonem i iPadem bez AirPrint

Recenzja EPSON M200 WorkForce – Oszczędna drukarka sterowana iPhonem i iPadem bez AirPrint

0

W czasach gdy papierowe dokumenty mają co raz mniej znaczenia, a drukowanie ogranicza się nie tylko z pobudek ekologicznych ale głównie z powodu cięcia kosztów, producenci drukarek robią co mogą by domowe czy biurowe drukowanie nadal było opłacalne. Epson M200 to wielofunkcyjne urządzenie z systemem bezpośredniego zasilania tuszu w sposób ciągły. Takie rozwiązanie ma nas zachęcić do pozostania przy papierowych fakturach i umowach.

Co raz częściej tradycyjny papier i dokumenty zastępowane są elektronicznymi odpowiednikami. Faktury, umowy, regulaminy do tej pory dostarczane nam na papierze najczęściej dostajemy w formie elektronicznej. Ma to mnóstwo zalet natury ekologicznej i ekonomicznej. Z tego powodu czołowi producenci sprzętu do domowej poligrafii gryzą paznokcie. Drukowanie jest po prostu drogie. Choć same drukarki to wydatek często 200-400 złotych, to zakup tuszów często przewyższa zakup sprzętu. Dlaczego w przypadku M200 miałby być inaczej? Ponieważ do drukowania nie potrzebne są drogie, często zabezpieczane elektroniką tonery, a przy tym Epson nie musi subsydiować nimi zakupu samego sprzętu. Testowana drukarka posiada stały system zasilania tuszu.

6000 stron za 64 złote

System ciągłego zasilania w atrament idealnie nadaje się dla małych i domowych biur, które dążą do obniżenia kosztów związanych z drukowaniem. W zestawie znajdują się dwie butelki z oryginalnym atramentem firmy Epson – jedna początkowa i jedna standardowa o pojemności 140 ml.

Wydajność standardowej butelki z atramentem wynosi 6000 stron. Według zapewnień producenta oryginalny atrament pigmentowy gwarantuje odporność dokumentów biznesowych na działanie wody i światła oraz powstawanie smug. Głowica drukująca Micro Piezo zapewnia natomiast wysoką jakość wydruków.

Drukowanie bez wstydu

Z moich eksperymentów wynika jednak, że o jakości wydruków można dyskutować. M200 to model pozwalający na drukowanie monochromatyczne. Próba wydrukowania 3 zdjęć w trybie wysokiej jakości trwała 1 minutę i 22 sekundę, co jest wynikiem całkiem niezłym. Producent w specyfikacji napisał o 15 stronach na minutę, choć nie sprecyzował czy chodzi o obraz, czy o tekst i w jakiej jakości. Niestety na zdjęciach pojawiają się regularne poziome pasy bez atramentowe. Nie wiem czy jest to wad kilku z 360 dysz czy norma dla tego sprzętu.

Może to być problematyczne w przypadku wydruków projektowych, gdzie mamy mnóstwo naniesionych danych o bardzo niewielkich rozmiarach. Doskonale natomiast drukarka radzi sobie z drukowaniem dokumentów tekstowych. Mój test polegał na wklejeniu próbki tekstu napisane dwoma popularnymi czcionkami – Arial oraz Calibri w rozmiarach 2, 3, 3 bold, 4 i 8.  Okazało się, że nawet tak mały tekst pisany czcionkami w rozmiarze 2 jest do odczytania gołym okiem. W powiększeniu widać, że każda z liter jest ostra, tusz nie rozmazuje się, linie są regularne. Tak wydrukowanych dokumentów na pewno nie będziemy się wstydzić.

 

Niezawodny ADF

Urządzenie Epson M200 WorkForce pozwala na skanowanie i kopiowanie dokumentów. Dzięki podajnikowi ADF może się to odbywać całkowicie bezobsługowo. Mając w swoim życiu sporo urządzeń tego typu mogę śmiało powiedzieć, że to chyba pierwsza drukarka, która nie zawiodła mnie tą funkcjonalnością.

Podanie sterty dokumentów, nie jest dla urządzenia żadnym wyzwaniem. Same dokumenty nie muszą byś świeżo wydrukowane i być w doskonałym stanie by podajnik nie miał problemów z ich pobraniem. Skanowanie jest poprawne. Rozdzielczość skanowania wynosi 1.200 DPI x 2.400 DPI.

Z komputera i smartfona

Właściciele smartfonów na pewno docenią obsługę drukarki z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Epson iPrint dostępny jest w mobilnych marketach bezpłatnie. Aplikacja pozwala na drukowanie zdjęć zapisanych w rolce aparatu. Funkcja Saved Documents umożliwia zapisanie w pamięci aplikacji dokumentów uruchomionych w innych aplikacjach. Dzięki Online Storage, Epson iPrint pozwala na drukowanie dokumentów z popularnych chmur, jak Evernote, Google Drive, Dropbox czy Box. Program umożliwia również wykonanie skanu czy zakup tuszu w e-sklepie.

Aplikacja działa bardzo sprawnie, bez większego problemu odnajduje urządzenie M200 w sieci i dostarcza do niego dokumenty do wydrukowania. Niestety drukarka nie jest wyposażona w łączność bezprzewodową. By móc drukować z poziomu aplikacji na iPhone’a czy urządzenie z Androidem wymagane jest podłączenie drukarki do routera sieciowego przewodem UTP. Przewodu nie znajdziemy w zestawie.

Werdykt:

Z wyglądu bardzo surowa, idealnie wkomponuje się w biurowe realia. Niestety nie posiada funkcji faxu co w biurze może się przydać. Gwarantuje relatywnie szybkie wydruki w bardzo dobrej jakości – pod warunkiem, że nie są to zdjęcia. Ładowanie tuszu z butelki jest dziecinnie łatwe i oferuje bardzo tanie wydruki. Działa w sieci lokalnej i komunikuje się ze smartfonami. Niestety nie posiada łączności bezprzewodowej. Nie jest tania, kosztuje ponad tysiąc złotych. Podsumowując – nie jest to urządzenie do domowego użytku, ale świetnie sprawdzi się w niewielkiej firmie, w której stawia się na jakość (wydruku) i niskie koszta.

 

Zalety:

  • – Doskonała jakość wydruku dokumentów
  • – Tania w utrzymaniu
  • – Łatwe ładowanie tuszu
  • – Praca w trybie sieciowym
  • – Świetnie pracujący ADF
  • – Współpraca z aplikacją mobilną

 

Wady:

  • – Problemy z wydrukami zdjęć
  • – Brak wbudowanego faxu
  • – Brak łączności bezprzewodowej

 

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *