Recenzja D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 – Router z WiFi 6 gotowy na przyszłość sieci bezprzewodowych

Recenzja D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 – Router z WiFi 6 gotowy na przyszłość sieci bezprzewodowych

Recenzja D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 – Router z WiFi 6 gotowy na przyszłość sieci bezprzewodowych

0

Kolejne nowe urządzenia oferowane są z obsługą WiFi 6, nowego standardu bezprzewodowego dostępu do sieci, który pozwala uzyskać jeszcze większą przepustowość i wydajność domowej sieci. Nic więc dziwnego, że już nie tylko topowe, ale również tańsze modele routerów oferują ten standard, a D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 jest jednym z nich.

W potężnym i atrakcyjnie wizualnym opakowaniu znajdziemy niezbędne elementy do uruchomienia i korzystania z routera. Są w śród nich zasilacz sieciowy, przejściówki do prądu UE/GB oraz krótki przewód ethernetowy. Sam router jest dość sporych rozmiarów, a producent postawił na bardzo nowoczesne wzornictwo oraz mocne podkreślenie zainstalowanych na stałe anten. Każda z czterech anten może być odpowiednio wyregulowana w odpowiednią nam stronę. Nie można jednak w łatwy sposób któraś usunąć czy wymienić.

Cztery białe diody LED informują nas o poprawnej pracy urządzenia. Natomiast świetną informacją jest fakt, że diody można z poziomu menu wyłączyć. Jeżeli macie router w sypialni, zapewne będzie to dla was świetna wiadomość.

Z tyłu znalazło się miejsce standardowo dla czterech portów LAN o przepustowości 1 gigabita, jeden port WAN, przycisku reset, power oraz gniazda zasilania. Jeżeli ktoś wypatruje na zdjęciach jakiegoś USB do podpięcia sieciowej drukarki czy dysku, to niestety muszę was rozczarować. W modelu DIR-X1860 takiej funkcji nie przewidziano.

Natomiast model ten posiada inne, bardzo wartościowe funkcjonalności, które zapewnią idealne warunki do korzystania z domowej sieci, jak choćby zwiększona szerokość pasma do 160 MHz, ulepszoną technologię MU-MIMO 8×8 czy modulację 10224-QAM. Jak większość nowych modelu routerów, również i w tym wypadku zadbano o bezpieczeństwo domowego WiFi z szyfrowaniem WPA3. Jak sami widzicie, model D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 to bardzo zaawansowany i nowoczesny sprzęt sieciowy, który intryguje nowościami. Jak spisuje się w praktyce?

Interfejs, ten dostępny z poziomu przeglądarki nie posiada polskiej wersji językowej. Jest natomiast bardzo intuicyjny. Jeżeli mieliśmy już jakieś doświadczenia z konfiguracją routera, zapewne bez problemu poradzimy sobie i tutaj, bez biegłej znajomości języka obcego. Natomiast oferowany przez aplikację na iOS w postaci apki D-LINK WiFi jest w naszym języku ojczystym.

Po pierwszej konfiguracji warto zajrzeć do konfiguratora QoS, który umożliwi zdefiniowanie priorytetów dostępu do sieci dla poszczególnych urządzeń. Jeżeli zależy Wam na wysokiej responsywność podczas gier czy dobrym odbiorze Netflixa z Apple TV, wystarczy w QoS Engine wskazać urządzenia względem ważności i powstawiać je w kafelki (żółty ma najwyższy priorytet, a później już niższe).

Dla urządzeń łączących się bezprzewodowo koniecznie zdefiniujcie nowe hasło i nazwę sieci. D-LINK zaimplementował tu funkcjonalność Smart Connect, która automatycznie wepnie urządzenia znajdujące się w zasięgu, względem najwyższej jakości sygnału, wsparcia dla 5GHz oraz transferu. Jednak, jeżeli wolicie mieć nad wszystkim więcej kontroli, można oczywiście uruchomić tryb ręczny, utworzyć dwie osobne sieci dla częstotliwości 2.4GHz i 5GHz z osobną nazwą i hasła i podpinać wybrane urządzenia do wybranej sieci. Opcja Smart Connect jest bezobsługowa i to właśnie z niej głównie korzystałem.

Dla osób potrzebujących odseparowanych sieci dla poszczególnych urządzeń przygotowano przejrzysty kreator VLAN. Za wysokim poziom bezpieczeństwa odpowiadają; filtr przeciwko atakom DDoS, możliwość blokowania wybranych stron czy definiowanie reguł dostępu na postawie adresów MAC.

Jak pracuje router w trybie bezprzewodowym? 

Aktualnie posiadam wyłącznie jedno urządzenie z zaimplementowanym WiFi 6 i jest to iPhone 12 Pro Max. WiFi 6 to bardzo młody, lecz szybko zdobywający rynek standard łączności, który dzięki oferowanym parametrom bardzo szybko stanie się obowiązującym standardem przy rosnącym w takim tempie zapotrzebowaniu na szybką bezprzewodową transmisję. Ten router to oferuje, a przy tym nie jest drogi.

Wierzyć się nie chce, że w dzisiejszych czasach, aby wykorzystać potężne łącza 300/600 megabitowe, wcale nie trzeba wszystkiego łączyć przewodem tylko z powodzeniem można skorzystać z łączności bezprzewodowej. D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 pozwala sprawdzić z jaka prędkością potrafi łączyć się z internetem na drodze modem-router. Dzięki temu łatwo możemy sprawdzić jak sprawna jest oferowana przez niego sieć bezprzewodowa. Przy moim łączy 600 megabitowym wygląda to jak poniżej.

W zasadzie łączność po kablu pozwala na taką samą prędkość przy WiFi. Szaleństwo. W sumie nie ma się czmeu dziwić. WiFi 6 oferuje BSS Coloring, czyli „oznaczanie” pakietów z naszego routera, co uodparnia transmisję na zakłócenia powodowane przez inne routery sąsiadów. Dodatkowo OFDMA dba o możliwość jednoczesnego przesyłania danych do wielu urządzeń, a MU-MIMO 8×8 pozwala transmisję realizowana przez wiele nadajników/odbiorników zwiększając tym samym przepustowość.

Podsumowując 

Jeżeli wymieniliście niedawno swoje smartfony, tablety i komputery na nowe modele wspierające WiFi6, wymiana routera będzie konieczna. Inaczej nie wykorzystacie drzemiącego w nich potencjału. Router D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 to urządzenie dostępne w atrakcyjnej cenie, bardzo wydajne (posiada dwurdzeniowy procesor!) i oferujące dostęp do łączności WiFi 6, bezpiecznego szyfrowania WPA3 oraz zaawansowanych funkcji routingu. Jedyne czego mu brakuje to wbudowanego USB, jednak wtedy trudno byłoby utrzymać jego atrakcyjną cenę w graniach 500 złotych. Jeżeli nie potrzebujecie podłączać drukarki, aby dodać jej funkcję sieciową, bo na przykład ma już wbudowaną łączność internetową lub macie NAS i nie musicie robić go z routera, to D-LINK EXO AX1800 DIR-X1860 będzie idealnym wyborem.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.