Recenzja Baseus ENCOK S10 – podwójny przetwornik w słuchawkach Bluetooth, które szybko zamienimy w idealne słuchawki do biegania

Recenzja Baseus ENCOK S10 – podwójny przetwornik w słuchawkach Bluetooth, które szybko zamienimy w idealne słuchawki do biegania

Recenzja Baseus ENCOK S10 – podwójny przetwornik w słuchawkach Bluetooth, które szybko zamienimy w idealne słuchawki do biegania

100
0

Zastosowana w tych słuchawkach technologia dwóch przetworników do tej pory zarezerwowana była dla zestawów przeznaczonych dla osób, które przy wyborze słuchawek nie muszą sprawdzać, ile im zostało w portfelu. Czasy się zmieniają, technologia powszechnieje, a Baseus stworzył zestaw ENCOK S10. Pisząc ten wstęp mogę popełniać błędy, ale to tylko dlatego, że wciąż jestem pod wrażeniem tego jak wiele tu dostajemy, za tak niewiele.

Baseus ENCOK S10 to bezprzewodowy zestaw słuchawek Bluetooth. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Obudowy przetworników połączone są ze sobą kablem z zaciskiem ułatwiającym ich noszenie z przewodem na karku.

Do sterowania służy nie najmniejszy pilot znajdujący się przy prawej słuchawce, a akumulator w obudowie wyglądem zbliżonej do pilota przy lewej.

Bardziej elektryzujący zestaw staje się, kiedy przyjrzymy mu się bliżej. Szczególnie patrząc w okolice wkładki dousznej, gdzie Baseus zdecydował się zamontować transparentny kawałek obudowy obnażający zastosowaną w nich technologię dwóch przetworników. Tu zrobię mały spojler – tak, to dla niej warto kupić te słuchawki. Choć nie tylko.

Co w zestawie sprzedażowym?

Zanim przejdę do dźwięku, trochę o samym zestawie i pierwszych wrażeniach po otwarciu niewielkiego, a nawet bym powiedział bardzo kompaktowego opakowania, kryjącego w sobie kilka dodatków.

W opakowaniu poza słuchawkami i przewodem microUSB do ładowania wbudowanego i tu trzeba zaznaczyć, niewymienialnego akumulatora, znajdziemy komplet silikonowych wkładek dousznych. Do dyspozycji mamy aż trzy rozmiary, dzięki czemu możemy zestaw dopasować do własnych uszu.

To jednak nie wszystko, dodatkowo w zestawie znajdziemy dodatkowe gumowe nakładki. Mocuje się je na obudowie przetwornika dodatkowo do silikonowej wkładki dousznej. Te dodatkowe nakładki posiadają wypustkę, która umożliwia solidnie zamocować słuchawkę w uchu i zamienić ten zestaw w słuchawki typowo sportowe do wygodnej aktywności fizycznej.

Bez obawy – słuchawka podczas skakania, biegania czy przy jeździe na rowerze nie wypadnie z ucha. Takie combo-rozwiązanie powinno zachęcić wszystkich poszukujących słuchawek uniwersalnych – co dziennego użytkowania i uprawiania sportu.

Pierwsze wrażenie

Jak wspominałem, to co zwróciło moją uwagę od razu, to transparentna część obudowy ujawniająca nam konstrukcję słuchawki. Wyposażono ją w aż dwa przetworniki, a nie jeden, jak to typowo bywa w słuchawkach dokanałowych. Oba dynamiczne przetworniki odpowiadają za reprodukcję sygnału o zupełnie innej częstotliwości. Dzięki temu, możliwe było zastosowanie przetwornika typowo niskotonowego odpowiedzialnego za dynamikę i mocne, a przy tym jakościowe zejścia w dolnych partiach, oraz drugi przetwornik, który reprodukuje średnie i wysokie tony.

Oba sygnały z przetworników są scalane na wyjściu oferując doskonałą jakość dźwięku. Brak dźwiękowego kompromisu w postaci konieczności wystrojenia jednego dostępnego przetwornika uniwersalnietak, aby dawał radę i w basie, i w sopranach, jak to ma miejsce w większości zestawach, pozwala uzyskać znacznie lepsze parametry dźwięku z każdego odpowiednio dobranego przetwornika, niż tylko z jednego.

Dlatego konstrukcja podwójnego przetwornika w jednej słuchawce pozwoliła w tym zestawie zaproponować dźwięk o tak szerokim spektrum tonalnym, pozbawiony niedociągnięć w postaci przesterowania przy niższych zejściach lub w drugą stronę – obcięcia pasma z górnych partii.

W praktyce oznacza to, że uruchamiając wymagający utwór pod kątem basu, z zestawu nie uświadczymy przykrych trzasków i szumów spowodowanych ograniczeniami uniwersalnego przetwornika, a czysty, klarowny i odpowiednio dociążony bas, pozbawiony efektu przesterowania, niezależnie od tego jak mocno nasycony niskim tonami utwór to będzie. Coś niesamowitego!

Na uznanie zasługuje również stosunkowo gruby przewód w solidnej i przyjemnej w dotyku izolacji. Plastikowe elementy pilota i obudowy akumulatora są dość śliskie i nieszczególnie wyróżniające jakością na tle konkurencji. Dlatego można je opisać najwyżej jako w porządku. Jednak to nie one są tu najważniejsze, a niską cenę w jakiś sposób trzeba było uzyskać.

Dźwiękowe szaleństwo

Przy masie 17 gramów, słuchawki oferują akumulator pozwalający pociągnąć ich pracę przez nawet 15 godzin – tak mówi specyfikacja. Nie będę ściemniał, że to sprawdzałem, ani że wierzę, iż 100mAh akumulator jest w stanie rzeczywiście wytrzymać zasilanie bezprzewodowego zestawu przez tak długi czas podczas normalnego użytkowania, poza warunkami laboratoryjnymi.

Nie mniej jednak kilka godzin spokojnie posłuchamy ulubionych utworów przy maksymalnym poziomie głośności, a wbudowana bateria ma pozwolić na nawet 2h codziennego używania słuchawek przez tydzień, bez szukania kabla do naładowania akumulatora.

Zestaw jest głośny, choć nie bardzo głośny. Raczej trzeba go określić jako bardziej niż zadowalający, choć niektórym może brakować nieco większej skuteczności. To już jednak może zależeć od indywidualnych preferencji. Dla mnie maksymalny poziom głośności był zadowalający i nie brakowało mi więcej mocy. Przy tej masie i gabarytach myślę, że nie udałoby się wycisnąć nic więcej.

Na ogromny aplauz zasługuje dźwięk jaki możemy uzyskać z tych przetworników. Zastosowanie dwóch odseparowanych przetworników dla skrajnych pasm tonalnych, to największa robota dla jakości dźwięku, jaką tutaj wykonano. Oferowany dźwięk jest klarowny, scena jest szeroka, a wokal przyjemnie odczuwalny z przodu. Przy tym, nie brakuje tu ciepłych pomruków bez efektu przesterowania czy niedociążenia. Mam wrażenie, że to jedne z lepszych dźwiękowych zestawów dokanałowych, a już na pewno najlepsze dostępne w tym budżecie.

Podsumowując

Za chwilę przeczytasz cenę tego zestawu, co sprawi, że wszystko to, co przeczytałeś przed chwilą, na chwilę przestanie mieć dla ciebie znaczenie. Po prostu nie uwierzysz, że ten jak widać dość pozytywnie oceniający słuchawki test może dotyczyć zestawu oferowanego za około 150 złotych.

OK, ja też jestem sceptyczny, jeżeli chodzi o produkty dostępne za bezcen. Zachęcam w takim razie odwiedzić sklep, który pozwala na odsłuch tych słuchawek, aby przed zakupem doświadczyć jego dźwięku na własnych uszach. Sami zobaczycie co potrafią.

Zestaw Baseus ENCOK S10 do recenzji wypożyczyła firma HURTEL

Recenzja Baseus ENCOK S10 – podwójny przetwornik w słuchawkach Bluetooth, które szybko zamienimy w idealne słuchawki do biegania

(100)

Zalety Wady

Zalety

  • Dwa przetworniki w każdej słuchawce
  • Świetnie zbalansowany, bogaty dźwięk
  • Lekkie z wydajnym akumulatorem
  • Łatwo je zamienić w zestaw sportowy

Wady

  • Plastik pilota mógłby być lepszy
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.