0

Pułapka bycia profesjonalistą

Pułapka bycia profesjonalistą
0

Lata specjalizacji w programowaniu w danym języku, realizacja setek dużych projektów, dobra posada i uznanie w oczach współpracowników i klientów. To chyba marzenie każdego programisty. Praktycznie każda osoba zajmująca się programowaniem, chciałby by można było nazwać ja profesjonalistą.

Lata specjalizacji w programowaniu w danym języku, realizacja setek dużych projektów, dobra posada i uznanie w oczach współpracowników i klientów. To chyba marzenie każdego programisty. Praktycznie każda osoba zajmująca się programowaniem, chciałby by można było nazwać ja profesjonalistą. Niestety często w wyniku dążenia do profesjonalizmu programiści zatracają gdzieś po drodze cechy, które były ich silnymi atutami na poprzednich etapach kariery oraz tracą pasję, bazując włącznie na swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

Najczęstsze błędy popełniane przy ślepym dążeniu do profesjonalizmu.

Często zdarza się, że dążąc do profesjonalizmu skupiamy się wyłącznie na wąskiej dziedzinie naszej specjalizacji. Chcąc zostać ekspertem w programowaniu Java programiści często przestają interesować się rozwojem innych języków programowania i nowych technologii. Takie zamknięcie powoduje, że tracimy całościowy obraz rynku tracąc kontakt z rzeczywistością. Zamykając się na nowoczesne rozwiązania, które w realizowanych przez nas projektach mogą sprawdzić się dużo lepiej niż znane przez nas od podszewki sposoby, popełniamy kardynalny błąd. Innym negatywnym elementem idącym często w parze jest przeświadczenie o swojej nieomylności i chęć kontrolowania wszystkich elementów projektu. Prawdziwy profesjonalizm powinien iść w parze z ciekawością i zaufaniem do nowych pomysłów. Warto czasem pozwolić, jeśli jest na to czas i możliwości, by inni członkowie zespołu samodzielnie podejmowali się realizacji różnych zadań. Posiadając dużą wiedze możemy pełnić rolę mentora, ale często popadamy w rolę tyrana. Nie odcinajmy się od pracowników niższych szczeblem. Inspirujmy i szukajmy inspiracji u mniej doświadczonych pracowników. Czasem ich nieszablonowy sposób myślenia, może rodzić pomysły na innowacyjne rozwiązania.

Połączeni pasji i wiedzy, złotym środkiem w byciu prawdziwym profesjonalistą.

Dążenie do profesjonalizmu jest naturalną potrzebą działania w każdej dziedzinie. Zdobywane przez lata kariery doświadczenie sprawia, że stajemy się ekspertami wybranej przez nas specjalizacji. Musimy jednak pozwolić by zdobyta przez nas wiedza była tylko narzędziem w naszej pracy. Programowanie to praca polegająca na ciągłym poszukiwaniu nowych rozwiązań, na pisaniu nowych kodów mających sprostać rosnącym potrzebom rynku. Profesjonalizm powinien pomagać nam uporządkować zdobytą wiedzę i podpowiadać jak ją wykorzystać, nie powinien jednak równocześnie wykluczać potrzeby odkrywania nowych rozwiązań i gasić pasji, która towarzyszyła nam na początku ścieżki kariery jako programista.

Źródło: Team Quest – Praca w IT

Artykuł partnera
5/5 - (27)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *