Home Newsy Porównanie laptopa, notebooka i ultrabooka – co wybrać?

Porównanie laptopa, notebooka i ultrabooka – co wybrać?

Porównanie laptopa, notebooka i ultrabooka – co wybrać?
0

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy, niezależnie od wieku, korzysta z komputera. Ze względu na mobilność, niesłabnącą popularnością na rynku cieszą się urządzenia takie jak laptop, notebook czy ultrabook. Czym jednak tak naprawdę różnią się te produktu i które z tych urządzeń będzie najlepiej spełniało Twoje wymagania? Jaki sprzęt wybrać – ultrabook czy notebook? A może lepszym rozwiązaniem będzie zwykły laptop? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości

Czym się różni laptop od notebooka?

Różnica w nazewnictwie wywodzi się od różnicy w wielkości między starszymi laptopami a urządzeniami, które kilka lub nawet kilkanaście lat temu nazywane były notebookami. Tak więc na pytanie co to jest notebook, można żartobliwie odpowiedzieć “taki mniejszy laptop”.

W końcu kilkanaście, a nawet jeszcze kilka lat temu,  laptopy były urządzeniami dość sporymi i masywnymi. Przez to ich mniejsze, bardziej mobilne odpowiedniki nazywane były właśnie notebookami. Wyraz ten w języku angielskim oznacza nic innego jak zeszyt.

Na przestrzeni ostatnich lat to, czym się różni laptop od notebooka, przestało być znacząco zauważalne, a obu terminów zaczęto używać zamiennie. Dlatego dziś na pytanie, jaka jest różnica między laptopem a notebookiem, można wprost odpowiedzieć, że żadna.

Funkcje notebooków sprzed kilkunastu lat zaczęły pełnić ultrabooki.

Co to jest ultrabook?

Najprostszą definicją byłoby określenie ultrabooka poprzez przymiotniki: ultralekki, ultracienki, ultrawydajny laptop. Te słowa najtrafniej opisują sprzęt. Byłoby to jednak również zbyt duże uproszczenie tego, czym ultrabook jest w istocie.

Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że termin ultrabook jest zastrzeżonym przez firmę Intel znakiem towarowym, który to określa również dokładne specyfikacje tego, który laptop może cieszyć się mianem ultrabooka, a który nie. Pod uwagę brane są takie czynniki jak: wielkość, waga, czas pracy baterii, szybkość działania oraz wydajność sprzętu. Wytyczne te są co jakiś czas zmieniane i bardzo szybko tracą na swojej aktualności.

Laptop a ultrabook – co wybrać?

W dzisiejszych czasach, po zatarciu się różnic między laptopami a notebookami, wybór ograniczony jest w zasadzie do tego, czy zdecydować się na zakup laptopa czy ultrabooka.

Ultrabooki muszą spełniać ściśle określone normy, dlatego są to urządzenia z reguły dość drogie. Wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i zamknięcie ich w lekkiej obudowie nie jest bowiem prostym zadaniem.

W wielu przypadkach producenci dbają również o atrakcyjny design swoich urządzeń. Przykładem mogą być tutaj produkty firmy Apple z serii MacBook Air, które są nie tylko wydajne, ale również cieszą oko eleganckim i precyzyjnym wykonaniem.

Wszystkie te cechy ultrabooka powodują, że są to produkty kierowane głównie do użytkowników biznesowych, dla których oprócz mobilności urządzenia, pomocnej podczas szybkiego przenoszenia się ze spotkania na spotkanie, liczą się także wydajność oraz design używanego sprzętu.

Oczywiście czynniki te nie pozostają bez znaczenia dla końcowej ceny ultrabooków. To urządzenia nierzadko dużo droższe od laptopów, kierowanych do użytkowników, którym nie zależy na tym, by wszystkie wyżej wspomniane cechy były zawarte w jednym urządzeniu.

Jeżeli więc jesteś studentem lub używasz komputera głównie do niewymagających prac biurowych, to na pytanie: “laptop czy ultrabook?”, możesz spokojnie zdecydować się na mniej wydajny, może ciut cięższy i mniej poręczny, ale zdecydowanie tańszy laptop.

Laptop nowy, a może poleasingowy?

Jeżeli nie zależy Ci na tym, aby kupić sprzęt, który dopiero co opuścił fabrykę, dobrym rozwiązaniem będzie sprzęt poleasingowy. Przeszukując ofertę laptopów poleasingowych, natrafisz na w pełni sprawne oraz dość wydajne urządzenia za ułamek ceny nowych komputerów. Zdecydowanie warto jest zapoznać się z ofertą laptopów poleasingowych w podanym sklepie: https://www.laptopypoznan.pl/12-laptopy-poleasingowe. Doradcy z przyjemnością podpowiedzą jaki laptop poelasingowy będzie najlepszy.