0

Pierwszy telefon dla dziecka

Pierwszy telefon dla dziecka
0

Pewnie Twoje dziecko nie raz już prosiło Cię o własny telefon. Pewnie nie raz  odmówiłeś twierdząc, że na telefon komórkowy dla dziecka jeszcze za wcześnie, że to jego kolejna fanaberia, że to strata pieniędzy. Zanim kolejny raz powiesz: „Nie”, zobacz, jakie korzyści wiążą się z wyposażeniem dziecka w jego własny telefon.

Bądź w stałym kontakcie

Pierwszą i podstawową zaletą posiadania telefonu komórkowego jest pozostawanie w stałym kontakcie z bliskimi. Mając telefon komórkowy można porozmawiać z każdym, w każdej chwili i o wszystkim. Olbrzymią frajdą dla dziecka będzie możliwość samodzielnego zadzwonienia do babci, czy porozmawiania ze szkolną przyjaciółką i oczywiście nie należy dziecku tej frajdy odmawiać, o ile ilość takich telefonów i czas trwania rozmów pozostaje w granicach rozsądku. Pierwszy telefon dla dziecka powinien jednak służyć przede wszystkim do podstawowych kontaktów pomiędzy dzieckiem a rodzicami i tego przynajmniej w pierwszym okresie użytkowania należy się trzymać.

Poczucie bezpieczeństwa

Dziecko idąc do szkoły znajduje się w nowej rzeczywistości. Nowe miejsce, nowi koledzy, nowe sytuacje. To już nie to samo, co ciepłe, przytulne, niemalże rodzinne mury przedszkola. Pierwsza klasa to ten moment, kiedy zazwyczaj po raz pierwszy pojawia się temat zakupu telefonu komórkowego dla dziecka. Z jednej strony dziecko chce się dopasować do swoich rówieśników – większość z nich wyposażona jest w smartfony, z drugiej strony chce mieć poczucie bezpieczeństwa. Mając świadomość, że w razie jakiegoś problemu, czy pilnej sprawy może szybko skontaktować się z mamą, albo z tatą – przekazać ważną informację, pochwalić się, poradzić, czasem wypłakać, czuje się raźniej, bezpieczniej, bardziej komfortowo. Czasem ta pilna sprawa to pochwalenie się piątką ze sprawdzianu, czasem przekazanie mamie, że na jutro trzeba będzie przynieść dwa guziki i igłę z nitką – pamiętajmy, że dla dziecka są to często sprawy niecierpiące zwłoki. O wiele większą wartość ma przekazanie mamie informacji na gorąco, po całym dniu szkoły. Później można po prostu zapomnieć…

W trosce o dziecko

Telefony komórkowe dla dzieci także rodzicom dają poczucie bezpieczeństwa. Choć są i tacy, którzy sami nadużywają tego narzędzia dzwoniąc do dziecka z serią najróżniejszych pytań typu: co dostało z wierszyka, czy zjadło drugie śniadanie, co było na obiad, czy ma dużo zadane, niektórym wystarczy świadomość, że w każdej chwili mogą skontaktować się ze swoją pociechą i upewnić się, że wszystko jest porządku. Dzwonią zaś tylko wtedy, kiedy naprawdę zaistnieje taka potrzeba. Możliwość pozostawania w stałym kontakcie z dzieckiem sprawia, że rodzic jest spokojniejszy o jego dobro i bezpieczeństwo.

Samodzielność pod kontrolą

O ile dziecko nie otrzymało swojego własnego telefonu w klasie pierwszej, dobrym momentem, aby je w to urządzenie wyposażyć jest okres, kiedy samodzielnie zaczyna chodzić do szkoły i z tej szkoły wracać. Do tej pory będące stale pod opieką rodzica, wychowawcy lub nauczycieli w świetlicy, obecnie przebywa samodzielnie drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu – świadomość pozostawiania dziecka bez opieki jest dla rodziców, przynajmniej na początku, wręcz paraliżująca. W głowie kłębi się mnóstwo pytań: Czy dotarło do szkoły? Czy będzie czekało po szkole w umówionym miejscu? A co będzie, jeśli się nie pojawi? Wyposażenie dziecka w smartfon pozwala te problemy rozwiązać. Kiedy dziecko się nie pojawia – wystarczy do niego zadzwonić, by dowiedzieć się, gdzie jest, albo czy coś się stało. Nie trzeba sztywno trzymać się raz ustalonego planu – dzwoniąc można się umawiać na bieżąco.

Można też pokusić się o nieco inne rozwiązanie. Nie chcąc co chwilę wydzwaniać na telefon swojego dziecka, po to tylko, żeby dowiedzieć się, gdzie się znajduje, a mimo wszystko być spokojnym o to, że jest tam, gdzie być powinno można skorzystać z usługi, która pozwala śledzić telefon dziecka. Wystarczy zainstalowanie specjalnej aplikacji. Z usługi śledzenia telefonu dziecka można też korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej jak też posługiwać się nią wysyłając sms. Śledzenie telefonu dziecka przydaje się także w sytuacji zgubienia lub kradzieży.

Telefony komórkowe dla dzieci – zasady korzystania

Pierwszy telefon nie powinien być traktowany jako narzędzie do elektronicznej rozrywki, choć w dobie smartfonów nie da się tej funkcji zupełnie wyeliminować, lecz mieć znaczenie głównie użytkowe i w tej kwestii należy dziecko uświadomić. Nie powinno to być także narzędzie do długich rozmów z przyjaciółmi (te niech nadal raczej odbywają się głównie w realnym świecie – w szkole, na podwórku, na placu zabaw), ale służyć kontaktom w sprawach pilnych, nagłych, czy w przypadku wypadków i innych niespodziewanych zdarzeń. Ważne, by dziecko, szczególnie przebywając w szkole, telefonu komórkowego nie nadużywało. Niech wie, kiedy może z telefonu skorzystać i w jakiej sprawie może do rodzica w godzinach szkolnych zadzwonić – zanim wręczysz dziecku telefon komórkowy upewnij się, że wszystkie zasady korzystania z niego są mu znane i są dla niego zrozumiałe.

Bezpieczny smartfon

Decydując się na wyposażenie dziecka w jego pierwszy smartfon warto zadbać o to, by mieć całkowitą kontrolę nad tym, jakie kontakty znajdują się w jego książce telefonicznej, z jakich aplikacji dziecko korzysta, do kogo dzwoni i z kim sms’uje. Pozwalają na to specjalne oprogramowania, które nie pozwalają dziecku na samodzielne zarządzanie kontaktami, czy instalację aplikacji. Oczywiście wraz z wiekiem warto dawać dziecku coraz większą swobodę w korzystaniu ze smartfona, choć kontrola rodzicielska jest wskazana nawet wtedy, a może nawet szczególnie wtedy, kiedy dziecko jest w szkole średniej. Warto uświadamiać dzieci, że taka kontrola nie jest powodowana chęcią ograniczenia ich wolności, ale troską o ich bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy z https://agadka24.pl/

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *