W sprzedaży od dawna można znaleźć co raz tańsze i bardziej kompaktowe projektory cyfrowe. Nie powinno więc nikogo zdziwić urządzenie wielkości komórki, które z powodzeniem rzuci obraz na ścianę z pamięci iPhona lub iPod?a.
Pico Pocket Projector firmy Optoma, to niewielkich rozmiarów cyfrowy rzutnik bez problemu mieszczący się do kieszeni, który pozwala na wyświetlenie obrazu z urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe, iPod?y, PDA czy kamery wideo. Ponadto obraz jest nie byle jakiej jakości, a jego wielkość może sięgać nawet 60 cali przy zachowaniu odpowiednich parametrów ostrości.
Wielkością przypomina niewielki telefon komórkowy, wykonany z ładnego błyszczącego plastiku dobrej jakości w kolorze czarnym oraz srebrnym. Jego rozmiary to zaledwie 50mm x 103mm x 15mm przy wadze 115 gram, więc można bez problemu mieć go zawsze przy sobie. Lampa LED dzięki której widoczny jest obraz wykonana została w technologii DLP. Według zapewnień producenta lampa wytrzyma nawet 20 tysięcy godzin działania, bez widocznych zmian, w jakości rzucanego obrazu, którego kontrast równy jest 1000 : 1. Taka żywotność jest kilkukrotnie wyższa niż w standardowych projektorach i oznacza, że Pico może zapewniać nam przynamniej 3 godziny rozrywki dziennie przez najbliższe 18 lat. Obsługa urządzenia jest banalnie prosta, wystarczy do kompatybilnego urządzenia podłączyć rzutnik przez dołączony przewód z wtyczką JACK, przesunąć suwak uruchomiający rzutnik i nakierować jego lampę na gładki jasny kawałek ściany. Projektor jest gotowy do działania w ciągu kilku sekund. Odległość pomiędzy ścianą, a lampą rzutnika nie powinna być mniejsza niż pół metra, ale też nie większą niż 2,5 metra. Pozwoli to na wyświetlenie obrazu o optymalnej jakości i ostrości – oczywiście im większe zaciemnienie i mniejsza odległość, tym lepszy kontrast. Rozczarowuje trochę rozwiązanie odtwarzania dźwięku – wydobywa się on z monofonicznego głośnika o mocy pól Wata, wbudowanego w rzutnik. Jest on na tyle słaby, że wystarczą drobne szmery dochodzące zza okna, aby doszczętnie zagłuszyć dźwięk z oglądanego teledysku czy filmu. Co prawda producent do zestawu dołączył specjalną przejściówkę, aby sygnał dźwiękowy podać na jakiś wzmacniacz i odtworzyć na domowym HiFi, ale przecież wtedy nasza mobilna technologia znów staje się stacjonarna, wiec takie rozwiązanie dla mnie odpada. Nie jeden telefon potrafi odegrać głośno i zdecydowanie czyściej muzykę niż taki mały głośniczek, szkoda że producent o tym nie pomyślał.
W zestawie prócz dokumentacji i instrukcji obsługi znajdziemy zasilacz sieciowy, z gniazdem USB, do którego wpinamy dołączony przewód USB z końcówką mini USB, którą następnie wpina się bezpośrednio do urządzenia. Można oczywiście ładować rzutnik z komputera. Jedno naładowanie baterii pozwala na pracę urządzenia do dwóch godzin. Co jak film jest dłuższy? Możemy podłączyć zasilanie, o ile mamy jakieś gniazdko lub komputer pod ręką, a jeżeli nie, to wystarczy że skorzystamy z dodatkowej baterii.
Czy nowy produkt firmy Optoma jest wart aż 1760 złotych? Zależy od tego, do jakich celów chcemy go używać. Idealnie się nadaje dla osób prowadzących prezentacje w różnych miejscach, gdzie taki podręczny rzutnik jest jak znalazł, na pewno docenią go też pracownicy akademiccy. Niezłe parametry i możliwość dostrajania sprawiają, że przenośny rzutnik niewiele ustępuje tym stacjonarnym. Gadżeciarze także chętnie nabędą takie urządzenie – w końcu obejrzeć filmy nagrane na imprezie wprost z telefonu na suficie, czy ścianie to świetna sprawa.
Zalety:
– Swietny gadżet
– Bardzo dobre wykonanie
Wady:
Niska rozdzielczość
Kiepski dźwięk
Cena